Ketvirtadienį, gegužės 21 d., Lietuvos Respublikos Seimas daug nevarstęs priėmė prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva pateiktas Visuomenės informavimo įstatymo pataisas. Šalies vadovės manymu, šios pataisos numato „efektyvesnę“ valstybės ir žmonių apsaugą nuo skleidžiamos dezinformacijos bei karo propagandos. Šiomis pataisomis įtvirtinta didesnė Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) atsakomybė „kovojant su pažeidėjais“.
„Lietuva nuo šiol turi teisines priemones kovoje su propaganda ir dezinformacija, todėl informacinės atakos prieš mūsų valstybę ir bandymai kurstyti nesantaiką negalės likti nebaudžiami. Nauji įrankiai padės sustiprinti šalies saugumą ir ginti laisvę. Svarbu, kad politinės partijos parodė tvirtą apsisprendimą kovoti su grėsmėmis valstybingumui“, – sakė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.
Prezidentės pateiktos pataisos numato ES teisę atitinkančias baudas – iki 3 proc. metinių pajamų – jos bus taikomos transliuotojams už Lietuvą menkinančios dezinformacijos skleidimą. Tokio paties dydžio baudos numatomos ir retransliuotojams, nevykdantiems LRTK sprendimų dėl televizijos programų, paskelbusių draudžiamą informaciją, ribojimo.
Minėtomis pataisomis išplečiamos ir LRTK pareigos bei atsakomybė. Nuo šiol LRTK privalės operatyviai reaguoti į karo propagandos skleidimą ir užkirsti tam kelią, taip pat numatomas glaudesnis jos bendradarbiavimas su kitų ES valstybių institucijomis, vykdančiomis informacinės erdvės priežiūrą, siekiant nutraukti tokių programų rodymą Lietuvoje.
LRTK, gavusi informaciją, kad transliuotojo ar retransliuotojo akcininkas buvo teistas už nusikaltimą Lietuvos valstybingumui arba palaiko ryšius su užsienio valstybių specialiosiomis tarnybomis, nusikalstamomis organizacijomis, teroristinėmis organizacijomis arba jų nariais, galės teismo keliu nutraukti tokio ūkio subjekto veiklą Lietuvoje.
Kaip pastebima Prezidentūros pranešime spaudai, nuo šiol prokurorai ir nevyriausybinės organizacijos viešąjį interesą galės ginti ir teisme, t.y. turės teisę paprašyti apsaugoti Lietuvos informacinę erdvę.
Naujosios įstatymo pataisos numato ir galimybę kiekvienam gyventojui kreiptis į LRTK arba Žurnalistų etikos inspektorių dėl draudžiamos informacijos, pastebėtos televizijoje, radijuje, internete ar bet kuriame leidinyje.
Baigdama savo pranešimą, prezidentės spaudos tarnyba pridūrė: „Vis daugiau ES valstybių, tarp jų – Latvija, Danija, Prancūzija, Vokietija, Didžioji Britanija, imasi griežtų priemonių kovoje su propaganda, neapykantos ir terorizmo kurstymu.“