D. Grybauskaitė: Sąjūdis pakeitė valstybės kryptį

Sveikindama žmones su Sąjūdžio 25-mečiu Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė išsakė originalių ir vertų dėmesio minčių.

Iki šiol piliečiai buvo linkę manyti, kad Sąjūdis atkūrė Lietuvos valstybę. D.Grybauskaitė su tokia vyraujančia nuomone nesutinka ir teigia, kad Sąjūdis tik „pakeitęs valstybės kryptį“. Gal kitoje kalboje prezidentė išdėstys šią savitą tezę plačiau: iš tiesų įdomu – kokios valstybės kryptį ir kaip Sąjūdis pakreipė?

Dar neseniai dauguma lietuvių tikėjo Jonu Basanavičiumi ir Vincu Kudirka, kurie tautos tvirtumą ir brandą siejo su „dairymusi atgal“ – su Lietuvos praeities pažinimu. Leisdamas „Aušrą“ J.Basanavičius citavo Ciceroną: „Žmonės, nepažįstantys istorijos, visada bus vaikai“. V.Kudirka lietuvius atkakliai įtikinėjo: „Iš praeities tavo sūnūs te stiprybę semia“. Sąjūdis giedojo šiuos V.Kudirkos žodžius ir buvo stiprus.

Tačiau, prabėgus 25-eriems metams, D.Grybauskaitė siūlo nebesiremti senais J.Basanavičiaus ir V.Kudirkos prietarais. „Mes tvirtėjame, bręstame ir vis rečiau dairomės atgal“, – aiškina prezidentė. Reikia tikėtis, kad kitoje kalboje D.Grybauskaitė išplėtos naująją tautos brandos koncepciją. Lietuviams būtų labai įdomu sužinoti, kaip, atsisakius praeities, jiems pavyko per pastaruosius metus taip sutvirtėti ir subręsti. Ko dar dėl savo brandos jie turėtų atsisakyti?

Siūlome susipažinti su visa Prezidentūros paskelbta prezidentės kalba.

* * *

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 25-mečio proga

Gerbiami Sąjūdžio nariai,

nuoširdžiai sveikinu Jus su Sąjūdžio metais, su prieš 25 metus įsteigtu judėjimu, budinusiu Tautą ir pakeitusiu valstybės kryptį. Sąjūdžiui esame dėkingi už atgautą viltį, leidusią pajusti, kad tik mes patys atsakingi už savo likimą.

Ketvirtis amžiaus – galimybė pažvelgti į nueitą kelią, kurio priekyje tvirtai stovėjote Jūs. Ir mes vis dar juo einame, nepaisydami, kad politinė švytuoklė valstybėje smarkiai siūbavo, kad ne kartą buvome ir esame išbandomi.

Pagundų pasirinkti trumpesnį kelią, išsukti į vieškelį ar grįžti atgal buvo ir bus, tačiau mes ne kartą įrodėme, kad gebame būti tvirti ir atsparūs. Nepriklausomybės kelyje su metais mes tvirtėjame, bręstame ir vis rečiau dairomės atgal.

Nepriklausomos valstybės kūrimas ir puoselėjimas – nesibaigiantis uždavinys. Prieš 25 metus iš pogrindžio išvaduotas vėliavas šiandien jau neša jaunoji karta: siekdama mokslo aukštumų, atstovaudama Lietuvai ir garsindama ją pasaulyje, imdamasi atsakomybės už valstybės, bendruomenės, šeimos reikalus.

Lietuvoje jau gimsta antroji nepriklausomų vaikų karta. Tačiau laisvė nėra duotybė ir savaime suprantamas dalykas. Mūsų pareiga įdiegti laisvės kainos svarbą, kaip tą darė mus jau palikę Sąjūdžio iniciatyvinės grupės šviesuliai Meilė Lukšienė ar Justinas Marcinkevičius. Pirmiausia – per meilę savo kraštui ir jo žmonėms.

Dėkoju visiems, prieš 25 metus budinusiems Lietuvą – be Jūsų nebūtų tokios Lietuvos, kokią turime šiandien: laisvos, pažangios, kuriančios!

2013-06-01, Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė

* * *

Prisiminkime: Lietuva prieš 25 metus

Nuotraukos – Zino Kazėno ir Kęstučio Vanago.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top