Gytis Pankūnas | Alfa.lt
Šią savaitę prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į Teisėjų tarybos rekomendaciją, pasirašė dekretą dėl žurnalistų sekimo skandale pagarsėjusio Šiaulių apygardos teisėjo Boleslovo Kalainio skyrimo to paties teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininku. Ne kartą apie teisėjų rotaciją kalbėjęs Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius teigė nieko blogo nematantis, kad nuo 2001 m. Šiaulių apygardos teisme dirbantis B. Kalainis karjerą ir toliau tęs ten pat. Tuo metu Teisėjų tarybos sprendimu besistebintis visuomenininkas Darius Kuolys tikino, kad sistema nepasikeitė, o tam tikri teisėjai iki šiol gali būti ramūs dėl savo ateities, mat turi Valstybės saugumo departamento (VSD) užnugarį.
Šių metų vasario 6 d. prezidentė D. Grybauskaitė, pasibaigus eilinei kadencijai, iš Šiaulių apygardos teismo pirmininko pareigų atleido skandalingą šio teismo teisėją B. Kalainį. Šiaulių apygardos teismo pirmininku jis buvo dar nuo 2001 metų, o iki to nuo 1995 metų – Šiaulių miesto apylinkės teismo pirmininku. Po rugpjūčio 29 d. šalies vadovės pasirašyto dekreto skandalingai pagarsėjęs teisėjas B. Kalainis karjerą tęs Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko poste.
Leido sekti žurnalistus, politikus
2009 m. kilo skandalas, kai keli žurnalistai, VSD priskirti vadinamųjų Vanagų grupei, ir visuomenininkas Darius Kuolys pareiškė, kad slapta klausomasi jų pokalbių telefonu.
Praėjusios kadencijos Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisija, veikdama pagal tuometės Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pavedimą, tyrė ir nustatė, kad tas pats B. Kalainis pagal VSD prašymus sankcionavo žinomų žurnalistų, žmogaus teisių gynėjų ir politikų, kurie ragino iki galo ištirti mįslingai Baltarusijoje žuvusio saugumo pulkininko Vytauto Pociūno mirtį ir VSD aukščiausių pareigūnų ryšius su Rusijos „Gazprom“, pasiklausymus.
Po apklausos Seimo komisijoje B. Kalainis viešai pripažino, kad, nepaisant Konstitucijos įpareigojimo, neskaito teikimų slapta klausytis telefonų ar taikyti kitas slapto sekimo priemones, kuriuos jam pateikia VSD.
Kaip numato įstatymai, paprastai slaptas sekimo priemones sankcionuoti turi teisę apygardos teismų pirmininkai arba Baudžiamųjų bylų skyrių pirmininkai. Tai reiškia, kad B. Kalainis, tapęs teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininku, galės ir toliau pagal specialiųjų tarnybų prašymus išdavinėti leidimus slapta sekti Lietuvos gyventojus.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.