Daiva Tamošaitytė: emigracija, savižudybės, socialinė nelygybė – paminto pilietiškumo vaisiai

Partinė nomenklatūra padarė viską, kad sunaikintų piliečių teisę tiesiogiai dalyvauti valstybės valdyme, todėl turime ją susigrąžinti, – Lietuvos sąrašo rinkimų programos pristatyme sakė filosofė, publicistė dr. Daiva Tamošaitytė.

Siūlome ištrauką iš 2015 m. sausio 8 d. įvykusios spaudos konferencijos:

Man įstrigo frazė iš prezidentės metinio pranešimo, kad šie metai bus skurdo ir socialinės nelygybės mažinimo metai. Ji man labai patiko ir aš pagalvojau, kad galbūt šiam klausimui didesnis dėmesys bus skirtas ir dėl to, kad įvedus eurą apsinuogino faktas, jog mes uždirbame keliskart mažiau nei kiti Europos Sąjungos piliečiai. Tačiau akivaizdu ir tai, kad per 10 metų, ypač prasidėjus 2008-ųjų krizei, skurdas tik didėjo. Mano nuomone, vienas iš atotrūkio tarp realios žmonių gyvenimo gerovės ir valdžios deklaruojamo BVP augimo veiksnių yra savivaldos sunykimas ir galios svertų sutelkimas partinės nomenklatūros rankose. Ta partinė nomenklatūra padarė viską, kad piliečiai negalėtų tiesiogiai dalyvauti valstybės valdyme.

Aš pati iki 2011 metų buvau Senamiesčio seniūnijos bendruomenės atstovė arba seniūnaitė, pati surinkau 500 parašų, bendravau su savo apylinkės gyventojais, per tą laiką pavyko šį tą nuveikti jų labui. Tačiau paaiškėjo ir kitas dalykas: Senamiestyje ypatingai – kaip turbūt ir visame Vilniaus mieste, kadangi tai yra sostinė – pirmauja verslo, stambaus kapitalo interesai, neatsižvelgiama į žmonių poreikius. Galbūt todėl ir nebuvo sukurta 7 apylinkių seniūnaičių taryba.

O pagrindinis veiksnys, aišku, buvo tai, kad savivaldybė neskyrė lėšų savivaldos funkcijoms vykdyti, taigi, buvo neįmanoma net pradėti ką nors daryti. Kai susidūriau su tokia nepramušama siena, savivaldybe, kuri primena sovietinį vykdomąjį komitetą, o ne tarnauja žmonių interesams, teko stebėti tokį procesą, kai bendruomenėje didėja žmonių apatija ir nepasitikėjimas sistema, o žmonės, bandydami spręsti buitines ir kitas problemas, pradėjo skaldytis pavieniui.

Lietuvos sąrašo programoje yra toks punktas, kur sakoma, kad visus blogiausius, didžiausią žalą miestui padariusius sprendimus valdžia priėmė slapta nuo miestiečių ir tai būtina atitaisyti, kad Vilniaus taryba savo sprendimus turi grįsti privalomomis viešosiomis konsultacijomis, viešaisiais klausymais ir sugrąžinti valdymą patiems vilniečiams (žr. programos skyrių „Piliečiams – teisę tiesiogiai dalyvauti miesto valdyme“, – red. past.).

Mano nuomone, tik patys vilniečiai, gyvenantys savo vietovėse, geriausia žino, ko jiems reikia, ir turi teisę reikšti savo pilietiškumą. O kai ta pilietiškumo teisė iš jų atimama, vyksta bendruomenės santykių erozija, su tuo susijęs psichologinio klimato blogėjimas ir visos kitos problemos, tarp jų ir emigracija, savižudybės, socialinė nelygybė, nes neišgirstas ir paniekintas žmogus nesijaučia visaverčiu nei savo miesto, nei valstybės piliečiu. Jeigu būčiau išrinkta į Vilniaus savivaldybės tarybą, pirmiausia siekčiau, kad būtų įgyvendinta finansinė, administracinė ir idėjinė parama bendruomenėms ir jų atstovams.

O baigdama norėčiau pridurti, kad iki sovietmečio turėjome labai stiprius mūsų kultūros bendruomeninius saitus, tarpusavio bendravimo etiką, turime savo paveldą, tradicijas, ir aš manau, kad būtent tai ir turėtų būti įdomiausia tiek Vilniaus svečiams, tiek patiems vilniečiams. Turėtume dėmesį sutelkti ne į vienadienių pseudokultūrinių reiškinių, apie kuriuos galbūt pašnekės Gediminas, kultą, o vystyti ilgalaikę Lietuvos sostinės kultūrinio, istorinio stiprinimo strategiją.

puteikis.lt

* * *

Visą Lietuvos sąrašo spaudos konferencijos įrašą žiūrėkite ČIA.

„Lietuvos sąrašo“ rinkimų į Vilniaus miesto tarybą programą rasite ČIA.

Lietuvos Sąrašo kandidatų į Vilniaus tarybą sąrašas ČIA.

Kaip balsuoti už šios komandos dalyvavimą kovo 1 d. vyksiančiuose Vilniaus tarybos rinkimuose, rasite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Juozapas

Būtent -bendruomenės narių tarpusavio saitų stiprinimas bei piliečių dalyvavimas savivaldoje tariantis bei kontroliuojant rinktus atstovus bei vykdomąją valdžią.
Pasiūlymas:
Pradžioje sostinėje kaip pavyzdį įvesti elektroninės bankininkystės pagrindu paremtą elektroninę piliečių plebiscitų ir apklausų sistemą.
Atsidarei parašei pasiūlymą ir jis nuėjo kur dera.
Yra apklausa -atsakei ir valdžia žino tavo nuomonę.
O senukams ar kitokiems kompiuteriškai neraštingiems asmenims galima suteikti galimybes sudalyvauti įprastu popierinių biuletenių būdu – seniūnijose, poliklinikose ir mokyklose ir socialinės pagalbos teikimo vietose.

Valžia ir be apklausų žino nuomonę, tik jai į ją n

Referendumai, o ne apklausos, nes tik referendumai turi privalomąją galią, o apklausos eis į šiukšlyną.

gudi giria

Atsiminkit,kad visuomene reike prusinti ir tam reike laiko gydant Tauta.Del ko ir yra okupuota ziniasklaida,kad viskas vyktu atvirksciai,gaujoms isitvirtinti.Koloborantai senai dave priesaika piramides virsunei,kad neliktu pramones,vienu zodziu turi buti viskas aukstyn kojom ir tuo viskas psakyta.Jeigu is to pragaro istruksime.Tautos rinkimuose dalyvauti gales,tik egzamina islaikes Tautietis,o jeigu to nebus,tai neisprususios Tautos dalis ir klupdys,mus visus I ta pati uzburta rata.

TAIP

Pasikslbant su žmonėnėmis,iš tiesų matosi kad pagrindinė emigracijos iš Lietuvos priežastis tai valdžios— moralės ,melo,vagysčių pasekmė.

Šiandien per LRT

laidoje dalyvavo Medalinskas,kuris kalba blaiviai ir aiškiai.Kiti liberalai dar nesuvokia,kad laisvė nėra beribė.Ji apibrėžta 10 Dievo įsakymų.Buvusi liberalė.

internauts

pritariu buvusiai. Medalinskas vienintelis politologas, kuris aiškiai progresuoja teigiama linkme.

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top