Vakar, birželio 10 dieną, prezidentė Dalia Grybauskaitė žurnalistams paaiškino, iš kur atsirado jos minimas viceministrų „juodasis sąrašas“. Pasak valstybės vadovės, tokį sąrašą jai ir ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui pateikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Kam iš politikų užsakius šis sąrašas buvo sudarytas, D. Grybauskaitė nutylėjo.
Tačiau šalie vadovė neslėpė, kad „juodojo sąrašo“ politikai Vyriausybėje nepageidaujami. „Susitikimų metu su nueinančiais ir galbūt būsimais ministrais tos pavardės yra teikiamos. Ir labai tikiuosi, kad valdančioji dauguma supranta savo atsakomybę dėl savo skaidrios būsimos veiklos. Ir kad į šiame sąraše esančių žmonių pavardes bus atsižvelgta“, – teigė prezidentė.
Pasak jos, ministrai turi „apsivalyti“ ir atsisakyti sąraše esančių savo komandų narių. O jeigu ministrai to nepadarys?
„Tai aš linkiu jiems asmeninės sėkmės“, – nukirto D. Grybauskaitė.
Šiandien, birželio 11-ąją, žiniasklaidai buvo atskleistos visos devynios „juodojo sąrašo“ personalijos.
Prezidentei STT pateiktame sąraše įrašyti visi keturi žemės ūkio viceministrai: kyšio reikalavimu viešai įtartas „darbietis“ Rytis Šatkauskas ir balsų pirkimo skandale linksniuota Živilė Pinskuvienė, taip pat Leokadija Počikovska bei Mindaugas Kuklierius.
Tame sąraše ir dviejų vidaus reikalų viceministrų pavardės – buvusio STT vadovo Žimanto Pacevičiaus ir Algimanto Juocevičiaus. Tačiau po vidaus reikalų ministro Dailiaus Alfonso Barakausko vizito trečiadienio rytą į prezidentūrą paaiškėjo, kad Ž.Pacevičiaus sąraše nebėra – vietoj jo įrašytas teisingumo viceministras generolas Saulius Stripeika.
Prezidentei pateiktame sąraše yra nurodytas aplinkos viceministras Almantas Petkus, kaip įtariama, protegavęs su „tvarkiečiais“ glaudžiai siejamą statybų bendrovę „Vėtrūną“ ir kai kurias atliekų tvarkymo bendroves.
Į „juodąjį sąrašą“ įrašytas ir pastarosiomis dienomis įtarimų dėl itin mažomis palūkanomis paimtos paskolos iš lažybų bendrovės sulaukęs finansų viceministras Vytautas Galvonas, kuruojantis daug aistrų keliantį azartinių lošimų verslą bei vadovavęs rengiant Azartinių lošimų įstatymą, dėl kurio aršiai grumiasi interesų grupės, ir energetikos viceministrė Žydrūnė Juodkienė, įtariama dėl ryšių su prezidentės ne kartą viešai kritikuotu koncernu „Icor“.
Piliečiams turėtų būti smalsu: ar „juodųjų sąrašų“ praktika nuo šiol Lietuvos valstybės gyvenime taps įtvirtinta? Ar tikrai STT nėra pajėgi atlikti savo pareigos iki galo – galimai įstatymus laužančių, korumpuotų pareigūnų bylų perduoti prokuratūrai ir teismui, kad už padarytus nusikaltimus šie būtų realiai nubausti? Ar STT, kaip VSD, netaps paversta dar viena lietuviškos politinės kovos ir priemone? Ar valstybės pareigūnų korupcija ir toliau bus tik jų šantažavimo ir „suvaldymo“ būdas, bet ne teismo skirtos bausmės sulaukiantis nusikaltimas?