Dalios Grybauskaitės mįslės: prezidentės „skiepams“ skirta VSD pažyma rengta prezidentūroje?

Naujienų portalo Alfa.lt žurnalistų atliktas tyrimas liudija, kad skandalinga VSD pažyma apie Kremliaus informacinį karą prieš prezidentę Dalią Grybauskaitę buvo iš anksto suderinta su pačia valstybės vadove ir jos komanda.

Portalas praneša, kad Generalinėje prokuratūroje baigus ikiteisminį tyrimą dėl slaptos Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos apie galimas grėsmes nacionaliniam saugumui turinio nutekinimo žiniasklaidai, tęsiamas įtariamosios prezidentės vyriausiosios patarėjos Daivos Ulbinaitės ir jos gynėjo advokato Giedriaus Danėliaus supažindinimas su ikiteisminio tyrimo medžiaga. Tačiau aiškėja, kad slapta VSD pažyma, kurios įslaptinto projekto neteisėtu paviešinimu įtariama vyriausioji patarėja, galėjo būti rengiama kartu su pačia prezidente Dalia Grybauskaitė ir jos vyriausiąja patarėja D. Ulbinaite.

Spalio 31 dieną naujienų agentūra BNS paviešino slaptos VSD pažymos turinį apie neva Rusijos planuojamas informacines atakas prieš prezidentę D. Grybauskaitę. Ši slapta pažyma buvo adresuota Respublikos prezidentei, Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei, ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui Artūrui Paulauskui, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkui Benediktui Juodkai, užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui ir Vyriausybės kancleriui Alminui Mačiuliui. Tą pačią dieną Generalinėje prokuratūroje, gavus VSD generalinio direktoriaus generolo Gedimino Grinos pranešimą, pradėtas ikiteisminis tyrimas. Jį atlikti pavesta Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybai, kontroliuoti ir organizuoti – Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorui Gintui Ivanauskui.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad nė vienas iš adresatų nesusipažino su įslaptinta informacija iki jos turinio paviešinimo. Tačiau tyrimo metu išaiškėjo, kad slaptos pažymos projektas, kuris taip pat buvo slaptas, buvo perduotas prezidentės vyriausiajai patarėjai D. Ulbinaitei. Be to – jog prezidentūroje dėl šios būsimos pažymos, iki ji buvo išsiųsta visiems kitiems valstybės aukštiems politikams, vyko net keli pasitarimai. Juose dalyvavo prezidentė D. Grybauskaitė, jos vyriausioji patarėja D. Ulbinaitė, aukšti VSD pareigūnai. Tarp jų – VSD generalinis direktorius G. Grina, VSD valdybos viršininkas Vidmantas Kaladinskas.

Seimo narys, buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys, komentuodamas portalui Alfa.lt šią skandalingą istoriją, teigė, kad jei VSD pažymos turinį derino pas prezidentę prieš ją išsiųsdama, tai rodo ne demokratinės, o autoritarinės valstybės požymius.

„Jeigu tokios aplinkybės byloje yra nustatytos, tai čia visiškas nonsensas, neturintis nieko bendro su demokratine Europos valstybe ir jos valdymu. Taip elgiasi autoritarinių ir totalitarinių valstybių vadovai, kai pirma jie suformuoja savo nuomonę, o tada prie tos nuomonės priderinama specialiųjų tarnybų informacija“, – sakė Seimo narys P. Urbšys.

Parlamentaro teigimu, „tai, kad prezidentė galėjo būti prisidėjusi prie šitos informacijos nutekinimo, patvirtina jos elgesys“.

Anot P. Urbšio, „nežiūrint, kad buvo pareikšti įtarimai jos artimiausios aplinkos žmogui D. Ulbinaitei, ji pareiškė, kad pasitiki ja. Lygiai taip pat ji elgėsi, kai buvo susidorojama su FNTT vadovais V. Gailiumi ir V. Giržadu, tada irgi buvo pasitelktas Valstybės saugumo departamentas ir vidaus reikalų ministras R. Palaitis. Ministro atžvilgiu ji irgi tada pasakė, kad jis „nė prie ko“. Elgesys dėl D. Ulbinaitės patvirtina tą jos posakį, kad ir D. Ulbinaitė „nė prie ko“. Nes iš tikrųjų „prie ko“ yra Lietuvos Respublikos prezidentė, kuri naudojasi savo įgaliojimais, specialiosiomis tarnybomis tam, kad realizuotų grynai savo asmeninius interesus. Turime suprasti, kad piktnaudžiavimas valdžia nėra tik dėl noro pasipelnyti materialine prasme. Piktnaudžiavimas valdžia yra būdingas ir tiems, kurie naudoja savo galias tam, kad bet kokia kaina išsaugoti save tam krėsle, į kurį yra pasodintas žmonių.“

Seimo narys P. Urbšys įžvelgė paraleles ir su „Snoro“ banko istorija.

„Lygiai kaip dėl „Snoro“ banko. Pradžioje VSD generalinis direktorius G. Grina Seimo komisijai pripažino, kad pažyma paruošta prezidentės užsakymu. Tik po to, po kiek laiko jis pradėjo neigti tą iš lūpų išsprūdusią tiesą. Prezidentė pati formuluoja, ką turi veikti VSD ir kokią informaciją pateikti. Tai, kad jinai galėjo prisidėti prie informacijos ruošimo – prisiminkime informacijos turinį. Informacijoje būtent akcentuojama, kad rengiama informacinė diversija prieš Jos Ekscelenciją Dalią Grybauskaitę. Dabar byloje aiškėja, kad ji pati formulavo tos pažymos turinį. Ir tai patvirtina, kad D. Ulbinaitė šitą veiksmą galėjo atlikti tik suderinus su prezidente“, – teigė buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas.

Seimo nario P. Urbšio įsitikinimu, prezidentė siekė užgniaužti ikiteisminį tyrimą.

„Dabartinė prezidentės kritika VSD ir Generalinei prokuratūrai, tai yra tik šitos bylos kontekste. Išvadindama šias struktūras bukomis ir neatsakingomis, duoda suprasti, kad šitos struktūros ir turėjo užtikrinti, kad niekas niekada nebūtų nustatyta, kas nutekino šitą informaciją“, – naujienų portalui Alfa.lt sako Seimo narys P. Urbšys.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top