Dalius Stancikas. Abrakadabra

Bernardinai.lt

Jei vieną nelabą rytą išgirsite, kad nuo šiandien Gedimino pilis ir Gedimino kalnas nebėra kultūros vertybė, todėl skelbiamas konkursas norintiems ten statyti privačius kotedžus, labai nenustebkite. Tas tikrai įmanoma mūsų teisinėje valstybėje…

Kai 2008 metų pradžioje netikėtai atsistatydino tuomet atrodęs nepakeičiamas (dirbo iš eilės net dviejų kadencijų vyriausybėse, turėjo asmeninį prezidento V. Adamkaus palaikymą) aplinkos ministras Arūnas Kundrotas, į žurnalistų klausimus kodėl, kas jį spaudžia, atsakė labai paslaptingai: atidžiai stebėkite, kuo baigsis neteisėtų statybų bylos Kuršių nerijoje.

Tuomet atrodė, kad ministras slepia tikras atsistatydinimo priežastis ir tik bando dangstytis populiaria tema: tais laikais atsakingos valstybės institucijos kartu su prokurorais, nebodami nei garsių neteisėtų statinių savininkų pavardžių, nei jų pilnų piniginių pirmą kartą Lietuvos istorijoje taip drąsiai stojo ginti įstatymo viršenybės ir visuomenės intereso (tuometė Aplinkos ministerijos sekretorė Jūratė Juozaitienė net viešai žadėjo, kad Palangoje taip pat triumfuos šalies įstatymai, nes ir Palangoje vietos valdžia buvo įsivedusi savo tvarką ir savo įstatymus), o visų lygių teismai ryžtingai kartojo: griauti, griauti, griauti.

Dar daugiau – Aukščiausiasis Teismas pabrėžė, kad kitokio sprendimo priėmimas reikštų bergždžią šešerių metų prokuratūros ir teismų darbą, beprasmiai išeikvotas stambias valstybės biudžeto lėšas, o Konstitucinis Teismas viską užviršavo įsakmiai nurodydamas: niekas niekada ir jokiomis priemonėmis negali įteisinti tokio pobūdžio nusižengimų. (Kažin ar Lietuvoje dar yra kita tokia byla, į kurią būtų įtraukti ne tik paprastieji visų lygių teismai, bet net ir Konstitucinis – kreipimąsi į jį, bandant įtakinguosius išsukti nuo bausmės, pasirašė per 50 Seimo narių; svarbiausi veikėjai čia buvo tuomet antroji pagal įtaką Darbo partijos figūra – multimilijonierius Antanas Bosas, savo verslą pradėjęs kaip ir V. Uspaskichas – nuo bendradarbiavimo su Rusijos gigantu „Gazprom“, ir Preilos botelių statytojams advokatavęs Gintaras Černiauskas, po keturių metų pagarsėjęs Garliavos byloje (tas pats, kuris pagal fotomedžiagą, regis, išnešinėjo klykiančią mergaitę, bet pagal Klaipėdos prokurorų išvadas – prie jos net nesilietė. Kadangi teisinėje valstybėje reikia labiau tikėti teismais, o ne savo akimis, tai vienintelė teisinga išvada – nenešė).

Tačiau viskas ta aukšta Konstitucinio Teismo nata ir baigėsi. Toliau herojinis epas virto graudžia tragikomedija. Ministras Arūnas Kundrotas traukdamasis buvo teisus ir įžvalgus (matyt, labiau pasitikėjo savo akimis ir ausimis, nei teismų sprendimais): neteisėtos statybos Kuršių nerijoje nebus nugriautos. Prieš mėnesį Vyriausybė pranešė: reaguodama į gyventojų skundus, premjero sudaryta darbo grupė nurodė Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai kreiptis į antstolę dėl veiksmų atidėjimo, kol bus išsiaiškintos teisėtos problemos sprendimo galimybės.

Spėkite, kas vadovauja taip nusprendusiai darbo grupei, t.y. kas konkrečiai nurodo valstybės tarnautojams stabdyti teismo sprendimo vykdymą, o tai, mano supratimu, tolygu reikalavimui nevykdyti teismo sprendimo? Ogi Ministro pirmininko patarėja aplinkos apsaugai Jūratė Juozaitienė, kuri 2008 m. žadėjo pajūry ištisą neteisėtų statinių griūtį. Jei gerai pamenu, tai buvusi teisėja Neringa Venckienė už delsimą vykdyti teismo sprendimą buvo nubausta kasdiene kelių šimtų litų bauda. Spėkite, kokia bauda bus nubausta J. Juozaitienė, teismų sprendimų nevykdantys pastatų savininkai, valstybės tarnautojai, ir ar antstolė Asta Rimaitė Žičkuvienė paseks Antstolių garbės teismo pirmininkės Sonatos Vaicekauskienės pavyzdžiu Garliavos istorijoje – pasiskųs teismui dėl jai daromo spaudimo? Juk pagal Antstolių garbės teismo pirmininkę antstolis turi besąlygiškai vykdyti teismų sprendimus – net ir tuomet, kai reikia mergaitę iš gimtų namų išnešti jėga ir kojomis į priekį. Taip pat spėkite, ar Kuršių nerijos atveju antstoliai, teisėjai, principingasis advokatas G. Černiauskas ir visi kiti teisininkai padarys nors vieną pareiškimą apie neteisėtus politikų spaudimus, apie teisinės valstybės griovimą, pūlinius ir pan.? Atspėjote teisingai: Konstitucinis Teismas pernai net nesiteikė apginti savo pirmtakų (ankstesnio Konstitucinio Teismo) nutarimo, kad niekas negali įteisinti tokių pažeidimų – konstitucinio teisėjo Dainiaus Žalimo iniciatyva net nesvarstytas Seimo narių prašymas ištirti, ar Vyriausybės bandymai apeiti teismų sprendimus neprieštarauja Konstitucijai.

Tai tiek apie tragiškąją neteisėtų statybų Kuršių nerijoje bylos pusę. O štai kokia jos komiškoji dalis, leidžianti teigti, kad vieną dieną koks nors ponas asociacijos prezidentas vis dėlto galės pasistatyti ant Gedimino kalno (ar bent jau šalia Trijų kryžių) savo vilą ar daugiaaukštį biurų pastatą.

Nes yra Lietuvoje tokia institucija, kaip Kultūros paveldo departamentas, kurio paskirtis kaip tik ir nustatyti, kas vertinga ir tai akylai saugoti.

Sekdama šio amžiaus pirmajame dešimtmetyje paplitusia valstybėje mada kovoti su neteisėtomis statybomis pajūryje, Kultūros paveldo departamento vadovė Diana Varnaitė ar jos atstovai visuose teismuose dėl neteisėtų statybų Kuršių nerijoje reikalavo jas griauti. Labai įdomu skaityti teisminę medžiagą – teisėjas klausia: ar tikrai siūlote taikyti kraštutinę priemonę? Kultūros paveldo departamento atstovas: tikrai, nes tik taip galima išsaugoti ypatingą kuršišką paveldą ypatingai saugomoje UNESCO teritorijoje.

Tačiau per keletą metų brangiai apmokamiems advokatams sugebėjus pakeisti aukščiausių valstybės asmenų nuostatas dėl teismų sprendimų Kuršių nerijoje vykdymo, lyg pagal vaikų žaidimą abrakadabra keičiasi ir D. Varnaitė su visu savo departamentu. Pasirodo, kad viskas, kas buvo vertinga 2000 m., 2008 m. ir net 2010 m., šiandien jau nebeturi jokios paveldosauginės reikšmės. O tai reiškia, kad neteisėti pastatai patampa teisėti! Kultūros (ne)vertybių departamentas staiga paruošia naują specialųjį planą, pagal kurį blogosios statybos tampa geromis. Pagal šį planą bus galima atstatyti net ir tą Žuvies restoraną Juodkrantėje, kurį jo savininkas per skubėjimą nugriovė pats – štai kokia bus visiems teisinės valstybės piliečiams pamoka, kaip nereikia skubėti vykdyti teismų sprendimų!

Žavi fokusininkė ta ponia Diana: 2010 m. D. Varnaitė kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą, prašydama ginti viešąjį interesą ir panaikinti Neringos savivaldybės sprendimą, kuriuo numatyta Nidoje, adresu Naglių g. Nr. 17, esančio namo rekonstrukcija, nes šis pastatas yra kultūros paveldo statinys, stovi saugomoje teritorijoje – Kuršių nerijos nacionaliniame parke, o jo rekonstrukcija pakenktų paveldo vertybėms ir prieštarautų galiojantiems teisės aktams. O štai 2014 m. ta pati D. Varnaitė jau pateikė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui atsiliepimą, kuriame prašo pabaigti bylą taikos sutartimi, nes Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba prie KPD – abrakadabra – išėmė pastatą iš Kultūros vertybių registro. Taigi, viskas lyg cirke, tik čia, Kultūros paveldo departamente, tai vyksta be jokios dūmų uždangos, be jokios optinės apgaulės, o jei Specialiųjų tyrimų tarnyba tyli, vadinasi, ir net be normalaus kyšio: buvo vertybė ir jos nebėra! Dingo be jokių baudų už jos sunaikinimą, be jokių pareigūnų atsistatydinimų už netinkamą vertybių saugojimą. Vertybė pavogta visų akyse ir jokio nereikalingo triukšmo – liko tik daugiatomės teismų bylos archyvuose ir kvitai už išeikvotus biudžeto pinigus teisėjų ir vertybių saugotojų algoms.

Beje, pati fokuso paslaptis taip pat paprasta: tą vertinimo tarybą, kuria dabar prisidengia ponia D. Varnaitė, sudaro pati D. Varnaitė…

Na tai kas, kad taip suduotas dar vienas kitas smūgis piliečių pasitikėjimui valstybe, jos teisės aktais, neįvykdyti dar keli teismų sprendimai, pažeista tarptautinė reputacija (prieš šešetą metų UNESCO asamblėja pareiškė ypatingai stebėsianti, kaip baigsis šie teismų procesai Kuršių nerijoje), tačiau ar tai deramas pagrindas abejoti šių valstybės tarnautojų kompetencija ir sąžiningumu? Juk tik jie vieninteliai, mūsų išlaikomi specialistai, gali mums kompetentingai nurodyti, kas šiandien tikrai vertinga, o kas rytoj jau nebe vertybė (pavyzdžiui, Kultūros paveldo departamentas tvirtina, kad itin vertingas paveldas yra okupantų skulptūros ant Žaliojo tilto, ir jūs burnokite kiek norite – „specialistai“ jas vis tiek saugoja). Mados juk keičiasi, paveldas taip pat, teismų teisingumas taip pat…

Todėl ir sakau: jei jums kas iš aukštai vis dar tebetvirtina, kad teisinėje valstybėje, kokia ir yra Lietuva, negalima nevykdyti įstatymų ir teismų sprendimų: netikėkite. Tai jums negalima, o štai kai kuriems ponams – abrakadabra – ir įstatymai pakeisti taip, kad pažeidimo nėra. Na tai kas, kad įstatymai atgal negalioja – tai jums negalioja, o kai kuriems ponams – abrakadabra

Ir vis dėlto mąstau: jei vyriausybės komisija gali prašyti antstolės A. Žičkuvienės atidėti teismo sprendimo vykdymą dėl neteisėtų pastatų griovimo Kuršių nerijoje, tai gal tai pačiai vyriausybei nesunku būtų paprašyti ir antstolės S. Vaicekauskienės atsiimti savo ieškinį ir nepersekioti Klonio gatvės Garliavoje gynėjų? Pagal antstolius, ir tie, ir tie nevykdė teismų sprendimų, tačiau statytojai Neringoje juk turėjo naudos ir asmeninį interesą, o stovėję Garliavoje nesavanaudiškai aukojosi dėl kito. Ar teisinėje valstybėje ne tik teisės aktai, bet ir žmoniškumas taikomi tik išskirtinei kastai abrakadabra?

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
35 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Pagarba D. Stancikui,

būtų geras LT. Prezidentas.

Kritikas Pikčiurna

Puikus straipsnis. Tačiau noriu paskelbti dar vieną sąmokslo teoriją. Viename spontaniškame visuomenės atstovų susitikime prieš keletą mėnesių Varnaitė ir jos pavaduotojai nusiskundė, kad iš aukštesnių valdžios sluoksnių daromas milžiniškas spaudimas juos likviduoti ir pakeisti kitokia struktūra…
Gal Varnaitės sprendimas buvo tik mažesnės iš dviejų blogybių pasirinkimas?
Tai kas valdo Lietuvą – įstatymai ar manipuliacijos galiomis? Ir kas Lietuvoje yra Konstitucijos, o tuo pačiu ir teisės viršenybės garantas?

telefoninė teisė

Niekam nereikalingi tie teisėjai, prokurorai, antstoliai – jie tik nomenklatūros šuniukai.
Viską valdo ne teisė, o komunistinė nomenklatūra.
Šlovė Brežnevui !!!

Beta

Supuvusi otkatinė valstybė. Mini Putino Rusija.

Parnė

Vsiozakonno buldozeris sėkmingai rieda… Dėkui autoriui.

Seimo narys N.Puteikis

kalba apie ketinimus tapti meru.Gal nesvarbu,bet kodėl portalas Tiesos apie tai neužsimena ir aplamai,gal keliai išsiskyrė,nuomonės nesutapo.Būtų įdomu?Žinoti nuomones.

bukaska

daliau, nerasyk tokiu geru straipsniu, zmones lietuva nusivils ir lauks su gelemis putino tanku! Ar tu to nori? As ne!

Anikė

Muliažinės nepriklausomos Lietuvos turtingiems kunigaikščiams ir valdovams, sergantiems godumo ir valdžios manija, reikia ir pilių,ir rūmų,ir rezidencijų… Tik jie ir jų vaikai nusipelnė gyventi geriau.Vergams gana skurdo,pančių ir patyčių.

Tadas

Daugelis ne pilnai supuvusių valdžios atstovų turi rinktis ,ar valstybė,ar teisybė ir jie renkasi valstybę,savo trumpu protu nesuvokdami,kad valstybė be teisybės,tai nusikaltėlių gauja,ką dabar ir matom Lietuvoje.

ciaburaska - nepritariu  bukaskai!

Daliau, _rasyk_, _rasyk_ ir dar karta _rasyk_ !

Daina

O kaip Juma ačiū, gerbiamas Daliau, kad matote, kad žinote ir nebijote apie tai prabilti. Didelė pagarba Jums. Kadangi Jūsų kelias visada buvo tiesus ir aiškus, smagu būti Jūsų pusėje ir su Jumis. Pagaliau Tiesa ir Teisingumas turi sunaikinti tą kreivų veidrodžių karalystę.

Arvydas

„…kad teisinėje valstybėje, kokia ir yra Lietuva…” – visa nūdienos Lietuvos esmė. Ironija šiuo atveju visagalė.

Ula

Gaila, kad žmonių ,skaitančių tokius straipsnius, yra mažuma…. O,jei tokį straipsnį per TV perskaitytų lietryčio ruporai,gal būt,daugiau žmonių suprastų , kas advokatą Černiauską įsodino į paslaptingą autobusiuką ir privežė prie Kedžių namo durų? Kas jam leido nešti mergaitę?Kas jį Stankūnaitei pasamdė?Kas jam suteikia informaciją apie valstybine paslaptimi padaryta Stankūnaitę?Suprastu, kad tai darė tie patys ,kurie šiandien neleidžia vykdyti teismo sprendimo ,nugriauti nelegalias statybas Neringoje. Žmonės ,suprastų po kieno sparnu patupdytos šalaševičiūtės,juozaitienės,varnaitės…Ar matėt vakar per TV absurdą, kad Kultūros ministro panosėje tupėjo viceministras su suklastotu vidurinės mokyklos atestatu?O,kas jį ten patupdė?Ir,svarbiausia, kad jam privalėjo paklusti,gal būt,dešimt kartų už jį protingesni žmonės.O, kiek tokių vidutiniokų suvirintojų,santechnikų,partinių mokyklų absolventų tupi seime ir mums „kuria geresnį rytojų”Visi tie tupikai traiško visus protingesnius už juos.

Geras straipsnis

Ačiū,Stancikai už drąsą sakyti Tiesą.

pensininkas

Lugandone žmonės jau nebenori Putino tankų. Prašo žaliousius žmogeliukus išsinešdinti http://www.obzor.lg.ua/golodnye-bunty-v-gorodakh-podkontrolnykh-opolchentsam-foto-video

to> bukaška

Tu net negali isivaizduoti kaip aš noriu. Ir dar noriu pasistatyti namelį dviejų aukštų aikštėje prie paminklo Gediminui. Nėra tokios jėgos, kuri man gali uždrausti.

ruta

A.Slogeris -filosofas -‘Mes gyvename padugniu triumfo epochoje’.
Analizuoti nieksu darbus , tai tas pats , kad lyginti spalva ir smarve ,atleiskite, sudu…

Taikli

kritiko pikčiurnos pastaba. D. Varnaitei buvo paaiškinta, kad už atkaklų tiesos sakymą jos laukia teisėjos Venckienės likimas. Bet yla iš maišo vistiek išlys. Tada visi sužinos, kas iki šiol valdė Lietuvą.

Taip dirba seimas ir vyriausybė.

Sėdi sau seime ir vyriausybėje ir užpakalius kaso. Reiškia galvoja.

optimistas

Mums lengva kaltinti,bet kiek is musu atsilaikytu toms pagundoms,spaudimui,….Kiek?10% Ar daugiau?As nepakeiciau savo isitikinimu is esmes,bet tikiu,kad zmones savo prigimtimi yra geri,bet atsidure Tam tikrose aplinkybese,tik turintys mazus troskimus sugeba atsispirti pagundoms,sugeba nedaryti kompromisu su sazine.Tie kurie ismoke manipuliaciju zmogaus silpnybemis,labai gerai zino konkretaus zmogaus silpnybiu mygtukus ir juos spaudzia.

optimistas

Reikia sukurti tokia sistema,kad bet kas negaletu zinoti,kas personaliai priima sprendima ir taip isvengti asmens santazavimo.UK tokia sistema veikei,nes kdaug svarbiu nutarciu siunciama pastu,neminint konkreciu zmoniu.Net jus tardancio tardytojo pavardes jus negalit suzinoti iki teismo.

optimistas

Sistemos pagrindas ir Esme :Kiek imanoma apriboti interesanto ir sprendimus daranciu asmenu kontaktus.UK beveik nera tokie dalyko,kaip reikalu tvarkymas vykstant I istaigas,beveik viskas vykdoma pastu.

Kaip šiandien  italas ir

mūsų pataikūnai nuobodžiai liaupsino eurą ir krizės valdymo metodus Baltijos šalyse.Tam italui euras svarbiau nei milijonai emigravusių(nesinori sakyti pabėgėlių) ir kitos pasekmės.Islamistams prilygstantis žiaurumas.Islamistai mūsų abejingumo pasekmė,-tūkstančiai išžudytų rytuose.Kol žmogaus gyvybės nevertins vakarai,-tai būtų aukštesnis kultūros lygnuo,tai rytai tuo labiau…Man visai nesvarbu koks popierėlis mainams.

liuks,

kaip ir visada. Gerai butu sustiprinti straipsni kokia plyta rankoje, o tai-abrakadabra-ne visi moka valdzioje skaityti.

Atrodo

teisingas posakis-stikliniame name akmenimis nesimetoma.Visos partijeles turi nuodemeliu,todel nelabai iseina vienai kita kritikuoti…Kaip ten baigesi su tomis Skardziaus komisijos isvadomis ?Pakritikavo kazka svelniai ir padare ministru ?

Kuku

Niekas nieko Varnaitei negrasino. Baisi prisitaikėlė. Kaip rusai sako ” i vašim i našim”. O šiap tai čia tik vienas jos darbelių. Kitas, pvz.- užmerktos akys sunaikinant buv.klaričių vienuolyną- ligoninę . Apie 300 tvarkingų vienuolių palaidojimų buvo pavadinti atsitiktiniais palaidojimasi, nors apie ten buvusius kapus buvo žinoma jau daugiau kaip šimtas metų. Nenustebkite, statytojui, labai turtingam prekybininkui ten reikėjo įrengti požeminius parkingus butams. Tad kur čia paveldo saugojimas?

StasysG

Geras klausimas: kas valdo Lietuvą? Pagal mokslininkus Acemoglu ir Robison’ą (iš Why nations fail) sektų atsakymas: 1)ĮSTATYMAI. 2)Politiniai ir Ekonominiai INSTITUTAI. Straipsnio autorius tai įrodė pavyzdžiais.———internautas rašė:
„Kritikas Pikčiurna 2014-09-25 5:03
Puikus straipsnis. …..Tai kas valdo Lietuvą – įstatymai ar manipuliacijos galiomis? Ir kas Lietuvoje yra Konstitucijos, o tuo pačiu ir teisės viršenybės garantas?”

seimynine abrakadabra

argi ne Stancikiene inicijavo seimomis apgyvendintu namu nugriovima? O kur ji buvo iki tol?

Skanus straipsnis

I 10 uka! Pagarba.

Labai utopiškai vakar

Rūtos laidoje kalbėjo A.Stancikienė.Juk ji žino,kad 50 tūkst. prie seimo niekada nesusirinks,kol šalis kraujuoja emigracijoje…Todėl iš principo,kad tas Panevėžio tinginys padavė tinginę valdžią į Strasbūro teismą yra gerai…Ir nereikia piršti minties,kad gerai dirbti ir už mus apvagiančios valdžios minimumą.

 kacius

Puikus straipsnis, abrakadabra ir fontanas prie seimo palaidotas!:)

Kritikui Pikčiurnai

Varnaitę prieš mėnesį Darbo partijos ministras patvirtino vėl departamento vadove. Taigi ta ponia išduodama valstybę ir teisingumą išliko savo poste, kurio ji neverta nei savo gabumais, nei moraliniais kriterijais. Taip ir gyvena vidutinybių (vidutinių pataikūnų) Lietuva.

Pateisinkim ir komunistus

Jei pateisinsim valdininkus, kad jie vykdo korupcinius nurodymus, tai tada pateisinkime visus komunistus, kurie taip pat tarnavo okupantams, kad išliktų valdžioje.
Varnaitė turėjo būti neprileista prie paveldo saugojimo per tūkstantį kilometrų jau nuo 2006 metų, kai vadovaudama Kultūros paveldo departamentui įteisino viešbutį NOvotelį, sugadinusį centrinę sostinės gatvę – Gedimino prospektą.

taip

Na dėl „okupantų“ skulptūrų ant tilto gerb. autorius nusišnekėjo. Jų autoriai – Mikėnas (na tas klasikas, „Kregždučių“ autorius), Pundzius, Kėdainis, Petrulis. Kokie jie okupantai? Ne veltui tos tilto skulptūros labiausiai rėžia akį buvusiems sovietų koloborantams, nes primena, kad ne visi sovietnečiu buvo tyruoliai disidentai, kad statė, puošė Vilnių ne okupantai, bet savi pagal primestą pavyzdį ir už tokį darbą buvo dosniai apmokami Stalino ir kitokiomis premijomis…

kacius>taip

Tamsta neklaidinkite žmonių, skulptūras „Besimokantis jaunimas“ ant Žaliojo tilto Vilniuje ir „Pirmosios kregždės“ sukūrė tas pats autorius – Juozas Mikėnas.
Štai ką sako žinomas vokiečių istorikas Karlas Schlogelis (Šlėgelis) knygos „Teroras ir svajonė. Maskva, 1937-ieji“, kurią išleido leidykla „Tyto alba“ autorius:
– „Aš siekiau parodyti, kur pakliuvo toji 1937-ųjų karta, nes ji pati nesuvokė, į ką yra įvelta. Supaprastintume sakydami, kad buvo vien teroras. Buvo ir tikėjimas, buvo įsitikinimas, kad galima sukurti naują visuomenę. Esant ypatingai padėčiai nuo pat bolševikų įsigalėjimo, išliko svajonė turėti normalų gyvenimą.”

35
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top