Dalius Stancikas. Sėkmės varpai

Bernardinai.lt

Tautos atstovai renkami remiantis lygia rinkimų teise.
Įstatymui, valstybės institucijoms ir pareigūnams visi asmenys lygūs.
/Iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos/

Kaip reaguotume, jei per finalines trečios lygos varžybas už vieną iš komandų staiga išbėgtų profesionalai iš aukščiausios lygos, o po laimėtų rungtynių vėl tą komandą paliktų – iki kito finalo?

Tikriausiai šauktume: taip nesąžininga, apgavystė, kur žiūri teisėjai, anuliuoti tokias varžybas ir pan.?

Bet kodėl tuomet apatiškai tylime, kai lygiai taip pat elgiasi didžiosios partijos: per savivaldos rinkimus savo sąrašus prifarširuoja Seimo, Vyriausybės narių ar šiaip įtakingų asmenų, kurių pareigos nesuderinamos su tarybos nario statusu ir kurie net nesiruošia dirbti savivaldybių tarybose – iškart po rinkimų pasitraukia? O toks rinkėjų mulkinimas jau įgauna nacionalinį mąstą: po 2011 m. savivaldybių rinkimų net 23 proc. išrinktų tarybos narių iki pirmojo tarybos posėdžio atsisakė mandatų užleisdami vietas blogiau įvertintiems kolegoms.

Siekiant stabdyti masinį rinkėjų apgaudinėjimą, šiemet liepą Seime buvo priimta drausminė norma: kiekvienas toks po rinkimų pasitraukęs kandidatas netenka rinkimų užstato – 4712 Lt (dviejų VMDU). Nuobauda gal ir mažoka, bet vis žingsnelis pirmyn. Tačiau prasidėjus kandidatų registravimams į pavasario savivaldos rinkimus dvi nuolat viena kitą valdžioje keičiančios partijos – socialdemokratai ir konservatoriai – pajuto pavojų, tad greituoju būdu atitaisė vasarą padarytą politinę „klaidą“. Jų bei liberalų (šie į savivaldos rinkimus pasiuntė ne vieną Seimo profesionalą) pastangomis praėjusią savaitę priimtos pataisos naikina finansinę bausmę už sąmoningą rinkėjų apgaudinėjimą: rinkimų užstatas grąžinamas jį sumokėjusiai partijai, jeigu kandidatas buvo pripažintas išrinktu ir atsisakė pareigų

O kaip reaguotume, jei trečios lygos finale ne tik išbėgtų profesionalai, bet ir pačios rungtynės prasidėtų ne 0:0, o iškart 10:0 grandų naudai? Jaustumėmės apgauti, šauktume, kad taisyklės ne visiems vienodos, kad nelygios startinės pozicijos, šalin tokias varžybas ir pan.?

Bet politiniame stadione jau seniai vyksta panaši kova. Vieša paslaptis, kad skirstant kitų metų valstybės biudžetus valdančiosios partijos ar koalicijos nariai – Seimo vienmandatininkai – gauna neoficialią teisę savo apygardose padalinti tam tikrą pinigų sumą. Pvz., jei Zigmas kandidatavo ir – svarbiausia – ruošiasi ir per kitas politines varžybas toliau dalyvauti Šilalės–Šilutės apygardoje, tai jis įgyja teisę kasmet savo nuožiūra šiuose rajonuose įvairioms valstybės remiamoms institucijoms paskirstyti tam tikrą dalį iš valstybės biudžeto. Pvz., savo nuožiūra parinkti ir Vyriausybei pranešti, kuriai mokyklai reikia uždengti stogą, kurį rajono kelią išasfaltuoti, kur statyti senelių prieglaudą ar kokią visuomeninę organizaciją paremti. Vienintelė sąlyga – Zigmas turi priklausyti valdančiajai partijai ar koalicijai.

Sakysite: o tai kur čia tas sukčiavimas – juk viskas puiku, valstybės pinigai skiriami geriems darbams. Visa esmė ta, kad kai prasideda finalinės varžybos – rinkimai, valdančiosios partijos ar koalicijos komandos turi žymų ir, sakyčiau, neteisėtą priešstartinį pranašumą: kai priešininkai žada, ką jie gero padarys, šie gali vardyti, kokie svarbūs darbai jo dėka jau atlikti. Nors, kaip minėta, dažnai to varžybų nario pranašumas ir nuopelnas tėra tas, kad jis priklauso valdančiajai partijai ir žino tiesioginį takelį į valstybės biudžetą. Todėl ir galėjo savo nuožiūra skirti pinigus toms įstaigoms, kurių vadovai jam atsilygindami padeda per rinkimų kampaniją. Arba tiems, kurie yra jo partijos nariai. Arba šiaip įtakingi asmenys, kurių žodis svarus visuomenėje – tas politikui visada pravers…

Toks savotiškas politinis papirkinėjimas už valstybės pinigus vyksta jau seniai, ir dabar niekas gerai net nepamena, kas jį sumąstė: socialdemokratai ar konservatoriai. Aišku tik tiek, kad ir kairieji, ir dešinieji tuo naudojasi ir kad sumų, skiriamų politinei pergalei pasiekti (atsiprašau – savivaldybėms remti), dydis priklauso nuo bendros valstybės ekonominės padėties. Dešiniesiems šiuo atžvilgiu nepasisekė, nes valdant per krizę tos sumos buvo apymenkės. O štai šiemet, kalbama, kad valdančiosios kairiųjų koalicijos vienmandatininkai kitąmet galės dalinti po du milijonus ir net patekusiems į Seimą tik pagal partinį sąrašą bus išskirta po vieną milijoną! Taigi statymai prieš 2015 m. savivaldos rinkimus įgauna rekordinių mastų, o pats 2015 m. valstybės biudžetas – naujų užmojų.

Štai vienoje iš biudžeto eilučių rašoma, kad kitąmet Kaišiadorių turgaus statybai Vyriausybė skirs net 800 tūkst. litų! Kieno čia apygarda? Aha – Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko, socialdemokrato Broniaus Bradausko. Iš čia peršasi dvi išvados: per savivaldos rinkimus pavasarį Kaišiadoryse turėtų laimėti socialdemokratai (ypač jei jų sąraše fiktyviai būtų įrašytas Br. Bradauskas), o pats ponas Bronius, nepaisant solidaus amžiaus ir solidžios kompartinės patirties, greičiausiai kandidatuos ir 2016 m. Seimo rinkimuose. Juk paika būtų nesivaržyti, kai iš anksto turi tiek, sporto žargonu kalbant, forų (priešstartinių pranašumų)!

O pabaigoje prisiminkim kito socialdemokrato – pono Zigmanto Balčyčio politinės sėkmės istoriją. Kol tapo europarlamentaru ir net kandidatu į Prezidentus, ponas Zigmas dvi ar tris kadencijas iš eilės triuškindavo savo priešininkus Šilalės–Šilutės apygardoje, laimėdamas seimūno mandatą jau pirmajame ture. Nes kai tik Seimo narys Z. Balčytis tapo susisiekimo ministru, ši sėkmė išasfaltuotų kelių ir kitokių dovanų pavidalu nušvito ir jo apygardai. O kai kitą kadenciją Z. Balčytis sėdo į finansų ministro krėslą, jo vardas liko įamžintas šalia Švento Mykolo – ant naujojo Žemaičių Naumiesčio bažnyčios varpo. Nes jam nuliedinti Z. Balčytis parūpino 18 tūkstančių litų. Ne, ne iš savo kišenės – iš Vyriausybės rezervo fondo. Iš to slapto valstybės rinkimų fondo, pasiekiamo tik valdžios išrinktiesiems.

Tad smagių, lygiomis teisėmis grįstų varžybų, ponai – politinis trečiosios lygos finalas įvyks jau greitai – pirmąją pavasario dieną!

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
~*/KAPAS[*]

Atsiprašau visų,aš tik parašysiu savo nuomonę.Nesvarbu į kures švarko kišenes mėšlinas rankas bekištum,jos[rankos],o taip pat ir švarkas vistiek smirdės.Tai tik mano nuomonė,o ir patarimas liaudžiai:nesuklyskit pirmają pavasario dieną,kai atlikinėsit savo pilietinę pareigą.Dėkui Daliau už straipsnį.

Letas Palmaitis TORo vartotojams

Atsiprašydamas gerb. Autoriaus, perspėju visus, kurie stoja į kovą prieš totalinį banditizmą su TORo brauzeriu, kad pastarosiomis dienomis (ypač, jei pirmuoju atidarai googlinį gmailą) ne tik kad gauni pranešimą, kad versija pasenusi (taip būdavo ir anksčiau), bet netrukus išlenda rusvas kvadratas, kuriame reikalaujama arba naujinti, arba spausti „Later”. To niekad nėra buvę. Maža to, greit vėl išlenda kvadratas ir vis tiek prasideda įžūlus „naujinimas” – gerai jei suspėjai laiku paspausti „cancel”.
Išvada: arba TORas parsidavė, arba banditai surado būdą stebėti TORo prijungimus ir siunčia į prisijungusį kompą savo „slapuką”.
Patariu naudotis pakutine neatnaujinta versija!

jie juk komunistai...

komunistas negali nevogti, nemeluoti, vaikų neprievartauti ir t.t.
nes kitaip bus išmestas iš garbingų tovariščių gretų – baltų varnų nereikia

Ale

LIŪDNA TIKROVĖ: „Toks savotiškas politinis papirkinėjimas už valstybės pinigus vyksta jau seniai, ir dabar niekas gerai net nepamena, kas jį sumąstė: socialdemokratai ar konservatoriai. Aišku tik tiek, kad ir kairieji, ir dešinieji tuo naudojasi ir kad sumų, skiriamų politinei pergalei pasiekti (atsiprašau – savivaldybėms remti), dydis priklauso nuo bendros valstybės ekonominės padėties“.

Todėl tokius ir apgaudinėja

saugumo berniukai.Net Prezidentas nežino,ką daro jo parankiniai.Lagaminėliai pinigų sėja nebaudžiamumą ir Garliava buvo to pasekmė.Gal dabar,po Obamos pareiškimų,Venckienės bylos bus galimos objektyviai išspręsti.

Lietuvos Žalieji turėtų būti

stiprios provincijos išsaugojimo garantas.nes tik visą vidurinę vienoje mokykloje baigęs žmogus įgyja prieraišumą vaikystei,Tėviškei ir nori į ją sugrįžti.Todėl reikia balsuoti už tuos,kurie dės pastangas grąžinti vidurines mokyklas ir stiprinti ligonines.nes tai Lietuvos saugumo klausimas.

Pensininke

ar gali buti saziningu-asmenybiu , tikru Lietuvos pilieciu savivaldybiu meru kandidatais? Gal vienetai, o daugiausia korumpuotu politiniu partiju grupuociu statytiniai.

Dėdė

Piniginė bauda už rinkėjų apgaudinėjimą (mandato perleidimą) nėra rimta kliūtis rinkėjų apgaudinėjimui. Ypač didžiosios partijos yra finansiškai atsparios tokioms „baudoms”. Vienintelis būdas yra panaikinti patį mandato perleidimo mechanizmą. Atsisakytas mandatas tada nebeatitektų atsisakėlio sąrašui.

Vytautas Ju.

Ši papirkinėjimo sistema sukurta dar Stalino laikais, kai vykdomojo komiteto pirmininkai svarstydavo kokį ministrą kelti į Aukščiausios Tarybos deputatus. Nusprendę statyti namą, siūlydavo Statybos ministrą ar jo pavaduotoją, kai namą pastatydavo ir reikėjo išasfaltuoti keliuką – Transporto ministrą. Jei kokiam nors medvilnės kombinatui reikėjo pinigų pastato stogui užlopyti, tai nesunkiai įtikindavo pirmininką kelti į kandidatus Lengvosios pramonės ministrą. Yra ir atvirkštinė sistema, kai iš kokio nors fondo skiriami pinigai, pav. Naftos tiekimo įmonės teritorijai išvalyti nuo teršalų, o po to privatizuotų ir išsinuomotų ežerų žuvininkai du metus neperka degalų. Panašiai ir su turgumi, dešrą ir sviestą mėgsta visi. O dėl kandidatavimo, tai dar prieš 20 metų siūliau, jog sėdėti gali tik ant vienos kėdės. Jei jau sėdi, t. y. esi… Skaityti daugiau »

Dėdė Vytautui Ju.

Nepanaikinus mandatų perleidimo, išliks prielaidos mandato pirkimui ar vertimui atsisakyti mandato „svarbesnio” žmogaus naudai.

VaidasVDS

Čia yra panašiai, kaip su citata iš Ilfo ir Petrovo „12 kėdžių”:

„jis buvo doras ir sąžiningas žmogus, tačiau nevogti negalėjo, jis vogė ir jam buvo gėda”.

Tik va partijoms ir jų nariams panašiai daryti (apgavikas ir vagis tai beveik tas pats) net ne gėda…

Raigerdas VaiduiVDS

Pirmą kartą matau, kad VaidasVDS pagaliau parašė nors vieną protingą komentarą. Bet man taip ir norisi paerzinti VaidąVDS:įdomu, ar pats sugalvojai, ar tau Dievas pasufleravo? Kuriam iš jūsų šovė į galvą parašyti gana taiklų komentarą? Ar jūs tai darėte abu kartu?

Letas Palmaitis Vytautui Yu.

Jūsų pasiūlymai dėl įstatymo yra puikūs. Visa będa, kad įstatymus priima žmonės, kurie JAU yra patekę į privilegijuot

VaidasVDS

Raigerdai, aš parašiau labai paprastą buitinį komentarą. Jis nėra kažkaip išskirtinai protingas. Jis yra tik šiek tiek sarkastiškas. Norint suprasti kitus mano komentarus, reikia turėti panašias žinias, kaip mano. Mano pagrindinis dvasinių žinių šaltinis yra Urantijos Knyga. Ji yra labai didelės apimties – virš 2000 puslapių, Joje yra labai daug visiškai naujos, niekur negirdėtos informacijos, terminų. Visa tai sužinoti, permąstyti, apibendrinti užima labai daug laiko. Aš visai nesistebiu nei tavo požiūriu į mane, nei Leto, nei kitų žmonių. Tik tada, kad žmonės gali laisvai disponuoti tokiomis pačiomis žiniomis, tik tada jie gali laisvai ir supratingai bendrauti. Aš nesu kažkoks ypatingas žmogus (sergantis didybės manija), bet mano žinių ir suvokimo niekas negali iš manęs atimti, o prisivyti ir aplenkti gali bet… Skaityti daugiau »

Letas Palmaitis Vytautui Yu.

Jūsų pasiūlymai dėl įstatymo yra puikūs. Visa bėda, kad įstatymus priima žmonės, kurie JAU yra patekę į privilegijuotą situaciją, todėl jų tolesni veiksmai priklauso nuo jų sąžiningumo. O jį veikia asmeninis materialinis interesas, santykiai su tais, kurių rankose pats rinkimų užtikrinimas, bei savaime aišku, su tais, kurių rankose valstybės egzistencijai svarbus kapitalas. Net nesvarbu, ar pati santvarka kapitalistinė, ar ne: kur rinkimai, ten ir cirkas. Prie sovietų buvo rinkiminis cirkas iš vieno žmogaus, prie demokratų – iš vienos gaujos. Suprantama, „gaują” galima bandyti praplėsti, o elektroniniais laikais bandyti iš kiekvienų rinkimų daryti referendumą. Bet pirma, valdžioje esantys išrinktieji suinteresuoti išlaikyti savo padėtį, antra, toliau viskas bus vykdomosios valdžios rankose, kuri irgi vienaip ar kitaip paperkama. Todėl vokiečiai teisingai sako: Vor… Skaityti daugiau »

Anikė

Kiekvienas matome,kaip švaistomos partijoms skiriamos lėšos,kaip rinkimams
stogai dosniai „aukoja”,kad atidirbtų jų projektams.Todėl ir dirba valdžios
tiems,kas nusipelnė gyventi geriau,bet ne Tautai,valstybei,žmonėms.Ar tai ne
21 amžiaus stalinizmo atmaina -melas,sukurptos bylos,pinigų švaistymas ir jokios valdžios ir politikų kontrolės bei jų atsakomybės?

17
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top