Dar kartą apie Lietuvos žiniasklaidą: kada LRT taps nebe „vienos politinės „komandos“ ruporu“, bet visuomeniniu transliuotoju? (papildyta)

Kaip ir buvo galima tikėtis, pirmosiomis šios savaitės dienomis žiniasklaidos dėmesio centre atsidūrė darbą pradėjusi naujoji dauguma ir jos sprendimai.

Pirmadienį jiems pagrindinį dėmesį skyrė ir LRT televizijos laidos „Dėmesio centre“ laidos vedėjas Edmundas Jakilaitis, į studiją pokalbio pasikvietęs politikos apžvalgininką Rimvydą Valatką, „Lietuvos ryto“ apžvalgininką Vytautą Bruverį ir 15min.lt apžvalgininką Paulių Gritėną (žr. ČIA), antradienį tokio dėmesio sulaukė ir pagrindinis pirmadienio laidos apkalbų herojus – naujasis Seimo pirmininkas, Stulginskio universiteto profesorius Viktoras Pranckietis (žr. ČIA).

Pokalbiai vyko taip „profesionaliai“, kad socialiniuose tinkluose ir vėl kilo diskusija tema, kurią Tiesos.lt puslapiuose esame jau ne kartą aptarę: kokią žalą Lietuvos politiniam gyvenimui daro toks net neslepiamas LRT šališkumas ir kaip užtikrinti, kad „visuomeniniu transliuotoju“ besivadinančios televizijos laidose būtų atspindimi įvairūs požiūriai.

Jūsų dėmesiui siūlome keletą Veidaknygėje paskelbtų atsiliepimų.

* * *

Vidmantas Valiušaitis. Laikas baigti šį piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi?

(Pirmadienio laidared. past.) Geras žaidimo į „tuščius vartus“ pavyzdys: devyni vilkai vieną bitę pjauna… Kad taip būtų tik pirmas atvejis! Deja, visiškai akivaizdi ir plika akimi matoma tendencija.

Gerai pastebėjo Antanas Kulakauskas: „Negerai, kai už mokesčių mokėtojų pinigus išlaikoma LRT, užuot buvusi informavimo ir visą politinį spektrą atspindinčios analitikos perdavimo centru, tampa vienos politinės „komandos“ sirgalių ruporu…“

Čia labai sureikšmintas Rimvydas Valatka. Tarsi jis būtų svarbiausia „blogio ašis“. Problema ne jis. Jis turi teisę turėti nuomonę ir ją reikšti. Tą ir daro.

Šiuo atveju problema yra LRT, antroje vietoje – E. Jakilaitis.

Pirmieji dėl to, kad visų mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomas visuomeninis transliuotojas tapo „vienos politinės komandos“ ideologinės sklaidos platforma. Antrasis, kad yra šališkas, nepaiso profesionaliai žurnalistikai privalomų reikalavimų – kontraversijas keliančius klausimus aptarinėti iš skirtingas perspektyvas pristatančių požiūrių taškų. Į savo laidas jis sistemingai kviečiasi vienpusiškam požiūriui atstovaujančius komentatorius, tuo profanuodamas žurnalistikos standartus ir kenkdamas savo, kaip sąžiningai pareigas atliekančio žurnalisto, reputacijai.

Nenustebsiu, jeigu šis piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi – visuomeninio transliuotojo naudojimas grupiniams interesams aptarnauti – susilauks pasekmių: įstatyminės LRT bazės pertvarkos, kuri užtikrintų transliuotojo nešališkumą ir įvairių požiūrių, įskaitant ir Rimvydo Valatkos atstovaujamą (bet ne vienintelio jo!), sklaidą per visuomeninį kanalą.

Paklausiau šį rytą Seimo pirmininko interviu per Žinių radiją. Na, žmogus, dar jaudinasi, neturi tiek politinės patirties, kiek kiti. Nieko nuostabaus. Pasako kai ką, ko galbūt su didesne politine patirtimi žmogus verčiau nesakytų. Ne todėl, kad tai būtų kažkoks nusišnekėjimas, bet kad tai tiesiog politiniam žodynui nebūtinos detalės, kurios vėliau žiniasklaidoje išpučiamos ir iš jų daromos „sensacijos“.

Tačiau drauge justi žmogaus aiškus įsipareigojimas tarnauti savo krašto žmonėms, atstovauti jų interesams ir lūkesčiams, ne pataikauti vadinamajam elitui. Tai kur kas reikšmingesnės, mano supratimu, dedamosios Seimo pirmininko charakteristikai nei mažareikšmės detalės, kurias paminėjau ankstesnėje pastraipoje.

Kur kas svarbiau kaip jis veiks savo pozicijoje. Pamatysime. O politinio kalbėjimo įgūdžiai ateis greitai – už poros mėnesių V. Pranckietis ir radijuje, ir TV atrodys kitaip.

O štai Seimo salėje, tai buvo matyti iš pirmo parlamento posėdžio, blogiausiai atrodė senbuviai, demonstravę savo pranašumą procedūrinės ekvilibristikos baruose ir teisėkūros darbą atkakliai stūmę į beprasmio barškėjimo pelkes. Bet šis senbuvių „pranašumas“ prieš naujokus irgi tik trumpalaikis. Netruks ilgai, kai tos persvaros jie nebeturės.

* * *

Darius Kuolys. „Elitas“ naujajai Seimo daugumai: prieš mus eidami pralaimėsite!

Vakar iš žydrojo LRT ekrano žurnalistas Edmundas Jakilaitis paskelbė: „Nei vienas politinis lyderis negali egzistuoti neturėdamas elito palaikymo. Juk tai akivaizdu, kad prieš juos eidamas anksčiau ar vėliau pralaimėsi.“

Įdomu, ar išgirs šį įspėjimą naujoji Seimo dauguma ir būsima jos Vyriausybė? Buvusieji su „elitu“ net nemėgindavo ginčytis. Štai Andriaus Kubiliaus Vyriausybė per pačią krizę mažino finansavimą visoms institucijoms. Išskyrus dviem „elitinėms“ – LRT ir VSD. Jų finansavimas iš biudžeto net per krizę didėjo. 🙂

Žiūrėsime: kas ką šįkart?

* * *

Andrius Švarplys: Laikas atversti Siauro televiziją į visuomeninį transliuotoją

Senasis „valstybininkų“ elitas nerimsta, vadinasi, tai geras ženklas.

O jei rimtai, tai reikia visiems burtis ir pertvarkyti tą Siauro televiziją. Atversti į visuomeninį transliuotoją.

* * *

Povilas Gylys: Galia gadina ir žurnalistus, ne tik politikus

E.Jakilaičio elgesys laidoje su antruoju pagal Konstituciją valstybės žmogum prof. Pranckiečiu rodo, kas gali atsitikti su apsvaigusiu nuo savo galios žmogumi, kuriam jau beveik nieks nedrįsta pasakyti teisybės.

Galia gadina ir žurnalistus, ne tik politikus.

LRT ir toliau veikia kaip faktiškai privatizuota struktūra.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
54 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
54
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top