Daugiau nei pusė lietuvių mano, kad pilietinis aktyvumas kelia riziką

Bernardinai.lt

Pilietinės visuomenės instituto septintąjį kartą atliktas Pilietinės galios indeksas parodė, kad Lietuvos visuomenės pilietinė galia po kelis metus stebėto nežymaus augimo 2014 metais grįžo į ankstesnių, krizės metų (2008–2009 m.) lygį ir siekia 34 balus iš 100 (2013 m. atitinkamai buvo 36 balai). Tuo tarpu Lietuvos mokyklose pilietinio potencialo yra sukaupta daugiau – lyginant su ankstesnių metų tyrimais moksleivių pilietinė galia išaugo (2012 m. buvo 47,6, 2014 m. – 52,4), o mokytojų išlieka tokia pati (2009 m. – 47,8, 2014 m. – 48,1).

Pilietinės galios indekso smuktelėjimą, anot tyrėjų, labiausiai lemia ir paaiškina po 2013 m. „šoktelėjimo“ vėl nukritęs, ženkliai sumažėjęs gyventojų pilietinės įtakos suvokimas, apimantis tris rodiklius (kokią įtaką, gyventojų nuomone, priimant sprendimus, paveikiančius visos visuomenės ar atskirų jos grupių gyvenimą, turi visuomeninės organizacijos, paprasti žmonės ir patys asmeniškai) bei, piliečių manymu, išaugusi tikimybė susidurti su įvairiomis rizikomis (prarasti darbą, būti laikomam aplinkinių keistuoliu, būti viešai užsipultam, šmeižiamam, įtarinėjamam, kad veikiama dėl savanaudiškų paskatų, sulaukti grasinimų susidoroti) inicijuojant ar aktyviai dalyvaujant pilietinėse akcijose ir veiklose.

„Praėjusiais metais teikęs optimizmo didesnis žmonių tikėjimas savo jėgomis paveikti valdžios sprendimus, šiais metais vėl smuktelėjo. Taip pat per visus metus neįvyko itin ryškių pilietinių veiklų, kurios būtų keitusios žmonių aktyvumą. Netgi Rusijos-Ukrainos konfliktas ir Lietuvos žmonių viešojoje erdvėje reiškiama parama Ukrainai nepaskatino didesnio Lietuvos gyventojų aktyvumo protrūkio“, – indekso pokyčius aiškina Pilietinės visuomenės instituto ekspertė (Pilietinės galios indekso tyrėja) dr. Rūta Žiliukaitė.

Tyrėjams kelia nerimą ir ankstesniais metais išryškėjusi visuomenėje matomų pilietinio veikimo rizikų augimo tendencija. Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų įsitikinę, kad žmonės, inicijuojantys ar aktyviai dalyvaujantys pilietinėse veiklose gali patirti švelnesnes ar stipresnes rizikas – būti įtarinėjami, jog veikia dėl savanaudiškų paskatų, būti viešai užsipuolami, šmeižiami, net prarasti darbą. „Tyrimo duomenys rodo, kad Lietuvoje susidaręs ir paplitęs labai prastas įvaizdis apie bendrapiliečių paramą pilietiškai aktyviems žmonėms. Nors su pilietine veikla siejamų rizikų vertinimas kasmet kinta ne itin daug, pati tendencija – nuolatinis įsitikinimo, jog vienos ar kitos rizikos pilietiškai veikiančiam žmogui yra mažai tikėtinos, silpnėjimas – kelia nerimą ir skatina galvoti bei imtis veiksmų pasitikėjimo santykiams pilietiškai veikiant atkurti“, – teigia Pilietinės visuomenės instituto direktorė dr. Ieva Petronytė.

Pasak politologės prof. dr. Ainės Ramonaitės, stebint kelerių metų duomenis išryškėja, kad įtakos pilietinės galios indekso dydžiui turi įvairios, platų atgarsį visuomenėje turinčios pilietinės akcijos. „Aplinkos tvarkymo akcija „Darom“, gyventojų įsitraukimas į sprendimų priėmimą dėl skalūnų dujų žvalgybos, piliečių iniciatyva surengtas referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams – keletas pavyzdžių, kurių didesnis ar mažesnis populiarumas konkrečiais metais atsispindi ir pilietinės galios indekse. Jei atsiranda svarbi iniciatyva – indekso dydis kyla, jei jų populiarumas atslūgsta – nusmunka. Tai parodo, kaip svarbu visuomenę išjudinti“, – tyrimo duomenis komentuoja dr. Ainė Ramonaitė.

Kita vertus, optimizmo suteikia tai, jog 2014 m. paaugo pilietinio veikimo potencialas – iškilus tam tikroms ekonominėms ar vietinės reikšmės problemoms, daugiau žmonių imtųsi jas spręsti. 2014 m. tyrimo apklausoje taip pat buvo klausta, ar žmonės imtųsi veikti rimtos saugumo problemos (pavyzdžiui, kitai valstybei prieš Lietuvą panaudojus karinę galią) atveju. Daugiau nei pusė gyventojų (52 proc.) apsisprendę patys imtis iniciatyvos arba prisidėti prie kitų organizuojamos veiklos šiai problemai spręsti. Nuošalyje laikytųsi 23 proc. apklaustųjų.

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Beta

„Ačiū” už tai partijai (visoms jos atmainoms, o ypač TS-LKDP) ir asmeniškai Lietuvos Nedaliai Grybauskaitėi, kurie už kiekvieną jiems neparankų visuomenės krustelėjimą apšaukia žmones Maskvos agentais.
Tik kodėl jie visa tai vadina demokratija?

putinistai valdo

VRM, VSD komisarai, VMI, TM, STT, GP klerkai, politikai komunistai-kgbistai daro viską, kad Lietuva būtų kuo panašesnė su rusija – kiekvieną laisvą žmogų, mintį – izoliuoti ir sunaikinti.

Geriausia

Pilietinės galios indekso smuktelėjimą, anot tyrėjų, labiausiai lemia piliečių manymu, išaugusi tikimybė susidurti su įvairiomis rizikomis (prarasti darbą, būti laikomam aplinkinių keistuoliu, būti viešai užsipultam, šmeižiamam, įtarinėjamam, kad veikiama dėl savanaudiškų paskatų, sulaukti grasinimų susidoroti) inicijuojant ar aktyviai dalyvaujant pilietinėse akcijose ir veiklose.
Geriausia sėdėti užpakalius suraukę, kad tik niekas nieko nepasakytų. Va taip jus po vieną dulkina ir dulkins, kol sėdėsit ausis užsikišę. O kur jūsų vienybė. susitelkimas, kad nė vienas išgama net neprasižiotų.

Pensininke

Negaliu suprasti vieno, kodel per rinkimus zmones pasidaro lyg uzhipnotizuoti ir balsuoja uz blogiausia. O gal zmoniu menka politine kultura ir jos supratimas, kaip teko girdeti kalbant, kad balsuojama uz kandidata pagal apranga, jo isvaizda.

VaidasVDS

Pilietinės galios smuktelėjimą neabejotinai lėmė naujoji „konstitucinė doktrina”, kad referendumai rengiami tik valdžiai pritarus ir piliečių iniciatyva sušaukto referendumo klausimų suplakimas į krūvą bei jo sužlugdymas. Bet ta pilietinė iniciatyva niekur nedingsta, nes kuo daugiau melo ir apgaulės, tuo sunkiau visa tai slėpti ir apgaudinėti toliau. Nors žmonės labai dažnai lipa ant to paties grėblio (socdemai arba konservatoriai), bet ir tai kažkada baigsis. Gali baigtis ir autoritarizmu (turime Smetonos pavyzdį), kuriam labai tiktų Grybauskaitė, kuri vis dar labai nori valdyti be pabaigos, bet tam reikia beveik karinės situacijos, o tam gali pasitarnauti ir rusiška agresija Ukrainoje ir galima Lietuvoje, bet vis tiek tokia situacija sunkiai įsivaizduojama. Tad valstybę užvaldžiusiai grupuotei reiks galvoti eilinį kartą, kokį „sūrį” į pelėkautus reiks įbrukti… Skaityti daugiau »

su a.a.Sapranausku ir Rolandu P.
Liepa

…nežinau,ką ten,kas ten kur klausinėjo,bet mano aplinkoje 99% mano,kad pilietinis aktyvumas kelia riziką.//

nu nu

Prie sovietų jau Pati sėdėtum… Dabar „muralinasi“ pusė Lietuvos, ir nieko, saugumas sau tik storą bambą glosto. Daugybė viešų pasisakymų, visokių ištransliavimų per feisbukus ir kitus portalus nėra visuomenės taip trokštamas pilietinimas, veikiau varoma sena kvaila ruskinė propaganda ir primityvus kiršinimas. Tiek aplink žodžių ir emocijų balasto, kad norėdamas neišsrėbsi. O netolies liejamas tikras kraujas ir vyksta ciniškas žmonių žudymas, kol mes apie balvonus diskutuojam arba kurstom neapykantą Landsbergiui ir Grybauskaitei. Dar kliūva žydams. Kieno tai sugalvota?..
Ir tai pilietinis aktyvumas?

pamąstymai

Jaunoji politologė profesorė pamiršo Garliavoje budėjusius piliečius, kurie iki šiol tampomi po teismus. Išeiti į Daukanto aikštę gegužės 17 d. tyliam protestui tikrai reikia didelės drąsos. Galima įsivaizduoti, kad visi ten besirenkamtys žmonės yra tam tikrų struktūrų dėmesio centre ir baimė sulaukti tokio dėmesio atgraso ne vieną pilietišką asmenybę protestuoti.

Beta to nu nu

Ir meilė ir neapykanta (politikoje, turiu mintyje) tokie jausmai kuriuos reikia užsitarnauti. Kurstymai čia Ne Prie Ko.

liko tik rinkimai

Reik nebuti zombiais ir eiti i rinkimus ir nerinkti,tu partiju,kurios 20m ir daugiau jau valdzioje,o kaip valde mus rodo statistika,pirmi pagal korupcija,vargsai pagal alga ir pensija,tai pat beveik pirmi euro zonoje,padakysi apie valdzia,tuoj busi patrauktas i teisma,o pavyzdziu daug,bet valdzia bijo,kad masiskai eis balsuoti nepatenkinti zmones balsuoti,todel dabar ateina mazai ir lojalus valdziai,o ju buna 25% ir primeta savo taisykles visai tautai,tad sedim ir burbam prie kompo,o valdzia labai dziaugiasi,istorija ir mano nuomone

Valdui

kuris jau tas referendumas buvo rengiamas „piliečių iniciatyva”? At tas kur Karbauskis su Paulausku inicijavo?

12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top