Davidas Cameronas veža namo susitarimą dėl Britanijos „specialaus statuso“ ES

BNS

Britų ministras pirmininkas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) šeštadienį į Londoną parsiveža susitarimą, kuriuo Didžiajai Britanijai suteikiamas „specialusis statusas“ Europos Sąjungoje (ES), ir viliasi, kad jo pakaks siekiant išlaikyti šalį bloke, prasidedant kampanijai prieš lemiamą referendumą šiuo klausimu.

Tikimasi, kad užsitikrinęs vieningą paramą per dvi intensyvių derybų Briuselyje dienas ir naktis, D.Cameronas paskelbs referendumo datą – tikėtina, birželio 23-ąją.

Šeštadienį 10 val. Grinvičo (12 val. Lietuvos) laiku D.Cameronas surengs vyriausybės posėdį, po kurio prasidės referendumo kampanija ir ministrams, norintiems, kad Britanija pasitrauktų iš ES, pirmą kartą bus leista kalbėti garsiai.

„Susiderėjau dėl susitarimo suteikti JK (Jungtinei Karalystei) specialųjį statusą Europos Sąjungoje, – penktadienį vakare spaudos konferencijoje sakė D.Cameronas. – Per kampaniją iš visos širdies stengsiuosi įtikinti britų žmones likti reformuotoje Europos Sąjungoje, kurią šiandien užsitikrinome“.

Pasak jo, susitarimas apima septynerių metų „avarinį stabdį“ dėl pašalpų ES migrantams ir reiškia, kad Britanija „niekada nepriklausys dar glaudesnei sąjungai“.

Nors Britanijos vieta ES dabar priklauso nuo britų visuomenės, minimas susitarimas apmažina spaudimą Briuseliui, bandančiam dorotis su didžiausia migracijos krize per Europos istoriją.

ES Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, tarpininkavęs šiam susitarimui, pareiškė, kad „vieningai“ pritarta sutartis „stiprina specialųjį Britanijos statusą“ bei yra „teisiškai privaloma ir negrįžtama“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel, įtakingiausia Europos lyderė, sakė, kad ši sutartis yra „teisingas kompromisas“.

„Nemanau, kad mes per daug nusileidom Didžiajai Britanijai“, – pasakė ji.

Prancūzijos prezidentas François Hollande’as (Fransua Holandas) tvirtino, kad sutartyje nėra „jokių išimčių ES taisyklėms“, nors Italijos premjeras Matteo Renzi (Matėjus Rendzis) perspėjo, kad esama „pavojaus pamesti iš akių pirminę Europos svajonę“.

Paskelbus apie šį susitarimą euro ir britų svaro kursas šoktelėjo: bendroji valiuta (euras) pakilo iki 1,1131 JAV dolerio Niujorke nuo 1,1105 ketvirtadienį, o svaras sterlingų – iki 1,4392 nuo 1,4335 JAV dolerio.

BNS

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top