Dėl elektros kainų ir patyčių iš Lietuvos piliečių

Leisime sau teigti, jog dalyvaujate gerai organizuotame ekonominiame ir politiniame nusikaltime prieš Lietuvą ir jos piliečius, ir tik laiko klausimas, kada šio nusikaltimo organizatoriai atsidurs teisiamųjų suole.

Sieksime, kad šis laikas kuo greičiau ateitų,- skelbiama Nacionalinio susivienijimo pareiškime „DĖL ELEKTROS KAINŲ IR PATYČIŲ IŠ LIETUVOS PILIEČIŲ”, kuris išplatintas vakar valdžios institucijoms.

Žemiau skelbiamas visas pareiškimas.

Lietuvos Respublikos Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei
Lietuvos Respublikos Energetikos ministerijai
Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai
Lietuvos Respublikos Generalinei prokuratūrai

Kopijos:
Lietuvos Respublikos Prezidentui
Lietuvos Respublikos Seimo frakcijoms
Lietuvos Respublikos Seimo nariams
Žiniasklaidai

PARTIJOS NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS
PAREIŠKIMAS

DĖL ELEKTROS KAINŲ IR PATYČIŲ IŠ LIETUVOS PILIEČIŲ

2023 m. sausio 31 d.
Vilnius

Jau ne kartą minėjome, kad elektros tiekimo rinkos pertvarka, kurią inicijavo buvusi Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė ir kuriai pritarė tuo metu Seime atstovavusios Lietuvos politinės partijos, negali tarnauti Lietuvos valstybės ir visuomenės gerovei, kad ji yra antikonstitucinė.

Jau skelbėme, kad minėta „pertvarka“, pavadinta liberalizavimu, smarkiai išpūtė elektros kainas ir sukėlė visuotinį gyventojų nepasitenkinimą. Šia „pertvarka“ sąmoningai buvo sudarytos blogiausios sąlygos visuomeniniam tiekėjui (perka elektrą tik biržoje, negali naudoti finansinio draudimo kainoms fiksuoti, negali sudaryti elektros supirkimo sutarčių tiesiogiai su gamintojais bei garantiniam tiekimui ir kt.), o vadinamiems elektros perpardavinėtojams, iš esmės spekuliantams, buvo suteikta teisė vartotojų sąskaita krautis didžiulius viršpelnius. Lygiagrečiai buvo pradėta smukdyti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) veikla. Jos pirmininkas Renatas Pocius, turėdamas Energetikos ministerijos ir Vyriausybės palaikymą, užuot atstovavęs Lietuvos vartotojų interesams, akivaizdžiai ėmėsi ginti siaurus energetikos verslo grupių interesus.

 2022 metų rudenį, ignoruodamas patikimą ekspertinę informaciją apie mažėsiančias elektros kainas, jis ,,nustatė“, kad visuomeninio tiekėjo elektros kaina bus 56,5 cnt/kWh. Dėl to daugelis šalies vartotojų, iš inercijos pasitikintys šia valstybės institucija (VERT), paskubėjo sudaryti elektros tarpininkų jiems primestas grobuoniškas sutartis ,,nepriklausomų tiekėjų“ pasiūlytomis neprotingomis kainomis.

 2022 m. rugsėjo 21 d. Seimo Energetikos ir tvarios plėtros komisijos posėdyje VERT pirmininkas R. Pocius teigė privačiai diskutuojantis (visuomenė apie tai neinformuojama) su „Igničio“ atstovais dėl vienodų sąlygų „Ignitis“ kaip visuomeniniam tiekėjui ir ,,Ignitis“ kaip NET (mat „Ignitis“ NET turi teisę gauti neribotą pelną, o „Ignitis“ visuomeninio tiekėjo veikla yra reguliuojama). Nors ,,Ignitis“ atsisakė svarstyti šį klausimą, Energetikos ministerija, Vyriausybė ir Seimas ignoravo šį faktą ir niekaip nereagavo į tokį ,,Igničio“ akibrokštą.

 Nors biržoje elektros kainos nuolat krito ir nebuvo jokių prielaidų joms augti, VERT pirmininkas R. Pocius 2023 m. sausio 2 d., viešai teigė, kad didelės Visuomeninio teikėjo elektros kainos gali išlikti iki 2023 metų pabaigos, tuo būdu sąmoningai klaidindamas vartotojus ir talkindamas privatiems elektros tarpininkams netrukdomai krautis viršpelnius vartotojų sąskaita.

 Tik šių metų sausio pabaigoje, Lietuvos energetikos agentūrai paskelbus realistiškas elektros kainų dinamikos prognozes, VERT pirmininkas R. Pocius viešai pripažino, kad elektros kainos vartotojams mažės ir pasiūlė vartotojams kuo greičiau nutraukti aukštų kainų sutartis su tiekėjais, nepaisant gresiančių baudų dėl jų nutraukimo.

Atsižvelgdamas į tai, Nacionalinis susivienijimas reikalauja Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės, Energetikos ministro D. Kreivio ir VERT pirmininko R. Pociaus paaiškinti:

1. Ar jūs suvokiate, ką reiškia gyventojams valstybės jiems primestos prievartinės elektros tiekimo sutartys su elektros spekuliantais (tiekimo tarpininkais), kurių tikslas – kuo labiau didinti elektros kainas?

2. Ar suprantate, kad pagal jūsų vykdomą elektros rinkos pertvarką biržoje esant mažai elektros kainai, asmeniui, kuris sudarė elektros tiekimo sutartį dvigubai didesnėmis elektros kainomis, valstybė asmens sutartyje nustatytą likusios kainos skirtumą sumoka privačiam elektros tarpininkui, ir šios lėšos iš karto virsta tiesioginiu ir netiesioginiu tarpininko pelnu? Ir tai daroma mokesčių mokėtojų lėšomis!?

3. Ar suprantate, kad iš dalies privatizuotos ,,Igničio“ grupės dalyvavimas visuomeninio elektros tiekėjo veikloje naikina šio ūkinio subjekto paskirtį – būti visuomeniniu tiekėju (VT), o tos pačios įmonės valdomas ,,nepriklausomas tiekėjas“ sukuria tiesioginį interesų konfliktą įmonėje ir skatina ją rūpintis pirmiausia nereguliuojamo tiekėjo pelnu?

4. Ar domėjotės, kodėl kaimyninė Estija net iš dalies neperleidžia Visuomeninio elektros tiekėjo/Universalios elektros tiekimo paslaugos privačiam verslui ir sudaro visas galimybes šiai paslaugai konkuruoti su kitais tiekėjais, užtikrinant visų vartotojų teisę visiškai laisvai, nemokant jokių kompensacijų, rinktis universalią elektros tiekėjo paslaugą?

5. Ar jums nors kiek įdomu, kodėl Estijoje leidimai pramoninių vėjo ir saulės jėgainių parkams bus išduodami aukcionų būdu tiems vystytojams, kurie pasiūlys parduoti pagamintą elektros energiją už mažiausią kainą, o minėta kaina didžiulio vėjo jėgainių parko vystymui yra apribota 4,5 cnt/kWh be PVM?

6. Ar suprantate, kad dauguma Lietuvos elektros vartotojų neturi pakankamai teisinių žinių ir finansinių resursų sąžiningoms sutartims su elektros spekuliantais sudaryti, todėl jūsų raginimas visus vartotojus peržiūrėti savo sudarytas sutartis su tariamai nepriklausomais elektros tiekėjais, netgi susimokant baudas, iš esmės yra viešas pasityčiojimas iš Lietuvos gyventojų?

Jei šie klausimai jums yra neįdomūs ir į juos, kaip visada, nesiteiksite atsakyti, tuomet leisime sau teigti, jog neabejotinai dalyvaujate gerai organizuotame ekonominiame ir politiniame nusikaltime prieš Lietuvą ir jos piliečius, ir tik laiko klausimas, kada šio nusikaltimo organizatoriai atsidurs teisiamųjų suole. Sieksime, kad šis laikas kuo greičiau ateitų.

Nacionalinio susivienijimo valdyba

5 20 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
25 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
25
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top