Dėl nelietuviškos asmenvardžių rašybos Lietuvos dokumentuose vėl kreipiamasi į KT

Spalio 28 d. Seimo narių grupė kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl šiemet Seime priimto įstatymo, įteisinančio nelietuvišką asmenvardžių rašybą Lietuvos Respublikos oficialiuose dokumentuose.

Kreipimąsi į KT pasirašė 30 Seimo narių.

Kreipimąsi į KT pasirašę Seimo nariai kelia klausimą dėl šių metų gegužę įsigaliojusio Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo atitikties LR Konstitucijai.

Neatsižvelgęs į Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) išvadą, Seimas nustatė, kad Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose tam tikrais atvejais gali būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų. Tačiau Seime svarstymo jau laukia ir šio įstatymo pataisos – leidžiančios naudoti ir nelietuviškus diakritinius ženklus…

Nelietuviškos, lenkais save laikančių Lietuvos piliečių vardų ir pavardžių, rašybos Lietuvos valstybės dokumentuose jau daug metų siekė Lenkijos politikai ir jų interesus atstovaujantys lenkų nacionalistai Lietuvoje. Atėję į valdžią, konservatoriais save vadinantys liberalūs politikai, šių metų gegužę, pamynę lietuvių kalbos konstitucinį statusą, įteisino tokią rašybą, tačiau iškart neišdrįso įteisinti ir visų diakritinių ženklų.

Jau daugelį metų besipriešinanti tokiems Lietuvos ir Lenkijos politikų kėslams VLKK ir šį kartą nepritarė tokiam valstybinės kalbos vartojimo srities siaurinimui, tačiau Seimas šį kartą VLKK nuomonės nusprendė nepaisyti.

Šiuo metu Seimo Švietimo ir mokslo komitetas tvirtina naują VLKK sudėtį. Šiam komitetui vadovaujantis fizikas ir vadinamosios „Laisvės partijos“ narys Artūras Žukauskas dabar deda visas pastangas, kad naujoje VLKK sudėtyje nebūtų nė vieno nario galinčio ryžtingai apginti valstybinį lietuvių kalbos konstitucinį statusą. Ypač bijomasi VLKK pirmininko Audrio Antanaičio ir, kad jis nepapultų į naujai renkamą komisiją bandoma net pakeisti jos rinkimų rezultatus:

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top