Jau pusmetį ukrainiečiai boikotuoja Rusijoje pagamintas prekes. Naujausiais duomenimis, akciją palaiko pusė Ukrainos gyventojų, skelbia naujienų tarnyba ТСН.
Rusiškų prekių boikotas suaktyvėjo po Krymo aneksijos. Raginimai internete boikotuoti rusiškas prekes virto aktyviais flešmobais – prekybos centruose aktyvistai su plakatais „Rusiška žudo“ vaidino mirusius. Blokavo rusiškas degalines. Pastaruoju metu į boikotą įsitraukė penkiasdešimt procentų ukrainiečių. Sociologų teigimu, aktyvumo dinamika rodo, kad artimiausiu metu boikotuojančiųjų rusiškas prekes tik daugės.
Pusę metų trunkančio boikoto pasekmės – akivaizdžios. Rusiškų prekių pardavimai ženkliai smuko. Vien tik Rusijos maisto pramonė neteko maždaug 100 milijonų JAV dolerių. Aprangos gaminių pardavimai sumažėjo 70 procentų. Rusijoje pagaminti automobiliai – Ukrainoje jau seniai nėra geidžiama prekė. Dabar ukrainiečiai atsisako ir rusiško benzino.
Stambiausias Rusijos degalinių tinklas „Lukoil“ buvo priverstas parduoti visus Ukrainoje turėtus aktyvus. Aktyvai parduodami austrų kompanijai – beje, analitikai įsitikinę, kad sandoris fiktyvus, tokiu būdu siekiant suklaidinti ukrainiečius. Dėl tos pačios priežasties pardavėjai keičia brūkšninius kodus – iš rusiškų į ukrainietiškus. Ir mažina kainas, kad produkcija būtų bent šiek tiek pigesnė nei ukrainietiška.
Vis dėlto ekspertai kalba, kad prekių boikoto Rusija beveik nejaučia, kadangi maisto produktų eksportuoja maždaug už 400 milijonus JAV dolerių, o viso eksporto apimtis – apie 570 milijardų JAV dolerių. Pagrindinę eksporto dalį sudaro angliavandeniliai.
Tačiau boikotuojantieji tikina, kad jų tikslas – ne sužlugdyti Rusijos ekonomiką. Jie nerimauja dėl to, kad Ukrainoje uždirbtais pinigais Rusija tęsia karą šalies Rytuose. Teigia, jog tie, kurie perka rusiškas prekes, iškart tampa karo sponsoriais.
Iš rusų kalbos išvertė Mykolas Deikus.