Justinas Argustas | „Lietuvos žinios“
Gynybai ir saugumui skirti mokesčių mokėtojų milijonai Lietuvos kariuomenėje byrėjo tarsi pro kiaurą rėtį. Antai keliolika kariuomenės pirkimų pernai ir šiemet patikrinusi Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) penkiuose jų aptiko aibę pažeidimų ir pareiškė, kad šios sudarytos sutartys turėtų būti nutrauktos. Beveik 30 mln. eurų – tokia yra šių penkių pirkimų bendra vertė.
„Palaida bala“, „sisteminės ydos“ – tokie viešųjų pirkimų kariuomenėje apibūdinimai, anot VPT vadovės Dianos Vilytės, nė kiek neperdėti. „Auksinių šaukštų ir šakučių“ pirkimo istorija, regis, apnuogino didžiules problemas, apie kurias ne vienus metus tiesiog tylėta. Aiškėja, kad, pavyzdžiui, 15 KAM Įsigijimų departamento darbuotojų nepajėgė suskaičiuoti, kiek ir kokių prekių pirko iš bendrovės „Nota Bene“. O su VPT vadove pernai ir šiemet bendravę už kariuomenės viešuosius pirkimus atsakingi asmenys jos prašydavo ne patarimų, kaip elgtis su galbūt nesąžiningu tiekėju, o kaip prekes įsigyti „tučtuojau“, neskelbiamų derybų būdu. Apie visa tai ir apie susitikimus su Krašto apsaugos ministerijos (KAM) bei Lietuvos kariuomenės vadovybe „Lietuvos žinios“ kalbėjosi su VPT direktore Diana Vilyte.
Kariuomenės atsakomybė – ypatinga
Po rugpjūčio pabaigoje VPT paskelbtos informacijos apie „auksinius“ kariuomenės šaukštus kliba ministro, kariuomenės vado kėdės. Štai „Vilmorus“ apklausos rodo, kad pasitikėjimas kariuomene pastaruoju metu sumenko dešimtadaliu, ministro Juozo Oleko – dar labiau. Netgi užsimenama, kad dėl kilusių skandalų Lietuva bus diskredituota tarp NATO narių.
VPT vertina, kaip leidžiami mokesčių mokėtojų pinigai. Jei pinigus taškys ministro pirmininko arba prezidentės kanceliarija, taip pat stebėsime ir fiksuosime. Čia negali būti išimčių ar autoritetų. Tai yra mūsų pinigai, o mes negalime vogti vieni iš kitų. Nei vogti, nei atlaidžiai žiūrėti. Visiems turi būti keliami vienodi standartai, juolab kariuomenei. Kai vaikinai ir vyrai buvo kviečiami rinktis savanorišką tarnybą Lietuvos kariuomenėje, kiek jų aukojosi, atsisakė darbų! O kiek žmonių savo pinigus aukojo kariuomenei, suvokdami jos svarbą. Taigi kariuomenė turi prisiimti ypatingą atsakomybę, nes tai ypač jautru.
Ne kartą buvote susitikusi su kariuomenės, KAM atstovais. Kaip jie aiškino situaciją?
Su kariuomenės atstovais buvome susitikę kelis kartus. Pirmas susitikimas vyko pernai, man pradėjus dirbti VPT. Jie teigė, kad neturi audinio šauktinių drabužiams. Šaukti kariuomenę buvo numatyta rugsėjo mėnesį, o čia birželis ar gegužė – ir dar nėra tų rūbų. Patariau, kad kreiptųsi į Vyriausybę, prezidentūrą, galbūt jie gali gali padaryti kokią nors išimtį, kad būtų galima skubiai nupirkti. Buvo paskambinta į Vyriausybę, reikalas pasiekė ir ministrą. Ir staiga… rado ritinius to audinio, jo nebereikėjo net pirkti. Kaip paaiškėjo, jie net nežinojo, ką turi.
Ir vėliau ne vieną kartą kariuomenės atstovai buvo atėję į VPT, bet jie niekad neklausė patarimo, kaip elgtis su tiekėju, kuris, kaip įtariama, galbūt elgėsi nesąžiningai ir panašiai. Jie tik signalizuodavo, kad jiems vieno ar kito dalyko reikia „tučtuojau“, neva reikia neskelbiamų derybų pirkimo iš vieno tiekėjo.
Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt.