Dmitrijus Bykovas: „Rusijos valdžia plačiais žingsniais artėja prie savo katastrofos“

Vertindamas pastarųjų dienų įvykius Ukrainoje, Piotro Porošenkos taikos planą, politinius Kremliaus manevrus ir neryžtingą Vakarų reakciją, rusų rašytojas, poetas ir žurnalistas Dmitrijus Bykovas iš susidariusios situacijos neįžvelgia išeičių ir prognozuoja niūrias Rusijos perspektyvas.

Dmitrijus Bykovas | sobesednik.ru

Piotro Porošenkos taikos planas jau susilaukė kritikos iš įvairių pusių: Sergejui Lavrovui jis nepatiko todėl, kad jame nenumatytos derybos su žmonėmis, „kontroliuojančiais situaciją [Ukrainos] pietryčiuose“.

Tuo tarpu ukrainiečių radikalai tvirtina, kad šis planas kapituliantiškas, sulyginantis banditus su sąžiningai besiginančiais Kijevo šalininkais.

Galiausiai, blaivūs analitikai teigia, kad šis planas nebus veiksmingas, nes separatistai nesiliaus kovoti, o Rusija neatsisakys juos remti; suprantama, DLR ir LLR (vadinamųjų Donecko liaudies respublikos ir Luhansko liaudies respublikos – Tiesos.lt) atstovai tvirtina, jog taikos paliaubų nesilaiko ukrainiečių jėgos struktūros.

Trumpai tariant, visuotinai didinamos įtampos sąlygomis joks taikos planas karo nesustabdys: jis yra pribrendęs ir, panašu, tapęs visiems reikalingas. Rusų romantikai, namisėdos-kraugeriai šūkauja, jog Putinas atvėręs duris ir įleidęs svaigų ir grėsmingą permainų vėją, išsklaidysiantį provakarietišką elitą ir atvesiantį į valdžią kitus, jau ne savuose butuose tūnančius kraugerius!

Kiti romantikai įsitikinę, kad karas yra neišvengiamas dar ir dėl kitos priežasties: tik pasaulio bendruomenė galėtų sustabdyti Putiną, nes neturint opozicijos šalies viduje, agresorių susilaikytų ir šovinizmu apnuodytus Rusijos gyventojus išblaivytų tik plataus masto karas.

Kai pasaulis pernelyg ilgai neprisimena normalaus elgesio taisyklių, jas priminti gali, deja, tik visuotinis kataklizmas. Paprastai taip ir nutinka…

Vakarų retorika nėra veiksmingesnė už Piotro Porošenkos taikos planą, iš esmės siekiantį vienintelio tikslo: parodyti, jog ukrainiečių valdžia nori taikos. Tai – gryna demonstracija, ketinimų deklaracija, kuria bandoma pademonstruoti tiek Rusijai, tiek ir Vakarams, jog P.Porošenka laikosi susitarimų.

Jokia konkrečių veiksmų programa, kad ir tūkstantį kartų apgalvota ir gražiai pavadinta, karo nesustabdys, jeigu to nepanorės Rusija. O ji į verpetą jau įtraukta.

Rusijos valdžia plačiais žingsniais artėja prie savo katastrofos. Dar galima būtų jos išvengti, tik ar šiandien pačioje Rusijoje, jos Rytuose arba Vakaruose, rastųsi nors viena jėga, kuri iš tikrųjų būtų tuo suinteresuota? Nejaugi visi jau yra įtikėję, jog šiandienos pasaulinių problemų mazgą perkirsti galėtų tik karas?

Šiomis aplinkybėmis Piotras Porošenka gali imtis bet kokių žingsnių – nuo jo jau nedaug kas priklauso. Bet kokios taikos iniciatyvos atrodys tik imitacinės, nes Rusijai, sprendžiant iš Sergejaus Lavrovo tono, jų nereikia apskritai.


Ukrainos prezidentas Piotras Porošenka ir Rusijos Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. (Russian Look nuotr.)

Spėju, kad net visiška Ukrainos kapituliacija šiandien nepatenkintų Rusijos – juk apie tai būtų pareikšta nepakankamai pagarbiu tonu.

Tokiomis aplinkybėmis taikos planas turėtų ateiti ne iš ukrainiečių prezidento ir net ne iš amerikiečių, o iš paties Viešpaties Dievo. Ir, regis, Jo planuose yra numatyta suteikti žmonijai dar vieną liūdną pamoką.

Tenka tik apgailestauti, kad paprastoms tiesoms suvokti šiuokart pasirinkta būtent Rusija. Kaip, beje, jau yra ne sykį buvę.

sobesednik.ru

Trumpai apie autorių. Dmitrijus Bykovas (gim.1967 m. Maskvoje) – rusų rašytojas ir poetas, žurnalistas, kino kritikas, scenaristas. Boriso Pasternako, Bulato Okudžavos ir Vladimiro Majakovskio biografas. Kartu su aktoriumi Michailu Jefremovu rengia nuolatines literatūrines vaidybines laidas pagal projektus „Pilietis poetas“ („Гражданин поэт“) ir „Ponas gerasis“ („Господин хороший“).

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top