Doc. Aurelijus Veryga. Ministrė R. Šalaševičiūtė – dramblys porceliano fabrike

Ilgai galvojau, ar rašyti šitą straipsnį. Yra daug už ir prieš, bet šiandien jaučiu, kad nerašyti tiesiog negaliu. Pasidalinsiu savo nuomone apie naujosios sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, kuriai šiandien parašiau prašymą išbraukti mane iš patarėjų, vykdomą sveikatos politiką.

Manau visiems, turintiems net ir menkiausią ryšį su sveikatos apsaugos sistema, – svarbu žinoti, kokios politikos imsis naujas ministras, kokias idėjas ir kryptis palaikys, kokias reformas vykdys. Pirmoji intriga atsirado jau tuomet, kai žmonės, turintys patirties sveikatos sistemoje ir visuomenės sveikatoje, atsisakė užimti šį postą teigdami, kad jiems trūksta kompetencijos sveikatos politikoje. Šios ministrės paskyrimas buvo savotiška staigmena visiems. Išties drąsu ir ambicinga teisinį išsilavinimą turinčiai buvusiai vaiko teisių specialistei sėsti į tokį postą. Bet pagalvojau, kad ir ne to būta. Prasidėjus realiems darbams ir ministrei pradėjus juos komentuoti viešai jie, manau, ne vienam – ne tik medikui, bet tikriausiai ir sociologui ar politologui – turėjo „palikti neišdildomą įspūdį“.

Viskas prasidėjo gana skambiai: kalbomis apie eutanaziją. Net ir vaikams. Galima tą nurašyti nepatyrimui ar nesusigaudymui naujajame poste, kai „prigauna” žurnalistai, bet ministrė ir toliau drąsiai tą mintį vysto suteikdama vis naujų atspalvių. Pastarieji pasisakymai, kad eutanazija būtų gerai pagyvenusiems žmonėms, nes kai kurie jų neturi reikiamų pajamų, kad galėtų užsitikrinti sau socialinę pagalbą ir orią senatvę, verčia prisėsti. O gal, p. ministre, ir vaikams reikėtų eutanazijos todėl, kad kai kurie iš jų turi asocialius tėvus ir negali pretenduoti į orią vaikystę? Gal juos kaip kačiukus į maišą ir į tvenkinį? O gal visus depresiškus, nepasiturinčius, ligonius ir ministerijos kriterijų neatitinkančius – tiesiog prie sienos ir…?

Nesunku įsivaizduoti, kokį įspūdį tokie sveikatos ministrės pasvarstymai sukelia paprastiems žmonėms apie Lietuvos sveikatos specialistus. Kaip tada turi atrodyti gydytojai? Kaip Jozefas Mengele, o gal kaip pats Adolfas, kuris sakė, kad neįgaliems ir ligotiems naujoje stiprioje nacijoje vietos nėra? Eutanazijos klausimą gal ir reikia svarstyti, bet manau tik todėl, kad nekiltų tokių minčių, kaip eutanazija negalintiems sau finansiškai ar kitaip užsitikrinti orios senatvės ar gauti tinkamos pagalbos. Maža to, tokie ministrės pasvarstymai apie eutanaziją jau valkiojami įvairiose propagandinėse rusiškose svetainėse, kur tokios kalbos šalį leidžia pateikti kaip supuvusio liberalizmo ir visiško nužmogėjimo pavyzdį.

Kitą kartą ministrė pribloškė, prabilusi apie draudimą rūkyti balkonuose – ji kalbėjo ne kaip sveikatos ministrė, nes jos pasisakyme sveikata net nebuvo paminėta, o kaip VRM atstovė, kuri suabejojo galimybe užtikrinti tokios teisės normos vykdymą. Suprasčiau, jei tai būtų buvęs vidaus reikalų ministro komentaras, nors kiek pažįstu poną S.Skvernelį, tai jis nieko panašaus nepasakytų. O čia sveikatos ministrė… O gal nėra ko labai ir stebėtis, nes ta abejonė dėl galimybės įrodyti pažeidimą, matyt, skamba kaip savotiškas pasiteisinimas pačiai ministrei, kuri yra turbūt pirmoji ministrė ministerijos istorijoje, nesibodinti rūkyti savo kabinete arba šalia esančiame kambarėlyje, o kolegos ministerijoje pakikendami pasakoja apie dūmus, virstančius iš ministrės kabineto. Ministrė nesibodi pati pažeidinėti įstatymų ir tą daro labai drąsiai. Net ir liberalas A.Čaplikas, suprato, kad rūkymas sveikatos apsaugos ministrui mažų mažiausiai netinka prie pareigų. Todėl jam užtekdavo suvokimo parūkyti pakeliui į ministeriją, kad to niekas nematytų. Tuo tarpu dabartinei ministrei tokie „niekai“ didelio susirūpinimo nekelia, nors ji labai rimtu veidu iš Pasaulio sveikatos organizacijos atsiėmė V.P. Andriukaičio užtarnautą medalį už šalies nuopelnus tabako kontrolės srityje.

Ministrė paskubėjo sugriauti ir senas sveikatos specialistų svajones, kurios buvusio ministro V.P. Andriukaičio pastangomis buvo beveik virtusios kūnu. Buvusio ministro susitarimą su ūkio ministru E.Gustu perduoti tabako ir alkoholio kontrolės funkcijas iš Ūkio ministerijos Sveikatos apsaugos ministerijai naujoji ministrė per kelias dienas paskubėjo atšaukti ir išmesti į šiukšlių dėžę. Maža to, vos atėjusi nurodė savo kolegoms į darbo grupę, sukurtą perkelti ES Tabako kontrolės direktyvos nuostatas į nacionalinę teisę, įsileisti tabako gamintojus. Tiesa, jos kolegoms ministerijoje šiuo klausimu pavyko paprotinti ministrę, tačiau manau, kad ryžtas tokiomis iniciatyvomis nepasibaigs.

Ir paskutinis lašas, kuris privertė apie dabartinę situaciją prabilti viešai, buvo ministrės skubėjimas pritarti LR Vyriausybės ir LR Ūkio ministerijos siūlymams sunaikinti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą alkoholio kontrolės funkcijas perduodant Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, tabako kontrolę atiduodant Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai, o narkotikų kontrolę „visą pasiliekant sau“. Būtų juokinga jei nebūtų graudu, nes gali atsitikti taip, kad Sveikatos ministrė gali įgyvendinti seną alkoholio ir tabako gamintojų svajonę sugriauti valstybėje egzistuojantį tabako ir alkoholio kontrolės kompetencijos centrą, o alkoholį kontroliuoti kaip dešrą ar kulinarijos paveldą, o cigaretes – kaip lygintuvus ar skutimosi mašinėles.

Kaip teigiama už didelius pinigus LR Ūkio ministerijos iš vieno UAB‘o nupirktoje studijoje, veterinarijos kontrolieriai galėtų, tikrindami maisto produktus, patikrinti ir alkoholinius gėrimus, nes funkcijos panašios. O narkotikų kontrolę reikėtų perduoti „kokiai nors“ sveikatos priežiūros institucijai, kuri atsakinga už vaistų kontrolę. Matyt, studijų už didelius pinigus rengėjai viską derino pagal sąskambį. Vaistai (angl. drugs) jiems kažkaip asocijuojasi su narkotikais, alkoholis – su maistu, o cigaretės – su eiline plataus vartojimo preke. Na, kad kompetencijos ir supratimo neturi kažkokio UAB‘o rašytojai, tai galima suprasti, bet kaip suprasti ministrės poziciją, kai pritariama tokiems kliedesiams?

Manau, kad ministrė per labai trumpą laiką gali virsti tikra tabako ir alkoholio gamintojų madona, juo labiau, kad privačiuose pokalbiuose nevengia prisipažinti savo meilės pastarųjų gaminamai produkcijai. O ir kompetencijos spartaus augimo sunku tikėtis, nes ministrė neišsėdi beveik nė vienoje sveikatos konferencijoje. Dažniausiai po trumpos įžangos, įterpusi abejonę nepatogios sveikatos statistikos realumu, ministrei atsiranda reikalų ir svarbių susitikimų, kitose nuo įtampos išvargusi ministrė, tiesiog nusnūsta… Gal tokį ministrės skubėjimą galima paaiškinti nikotino abstinencija?..

Nebesileidžiant į asmeniškumus, galiu pasakyti, kad mano manymu ministrė kompromituoja visą sveikatos sektorių, griauna ir gadina tai, ko pati nei kūrė, nei gali suvokti kai kurių struktūrų ar priimtų sprendimų svarbos. Dabartinis ministrės elgesys yra panašus į dramblio griuvinėjimą porceliano fabrike, tik šį kartą vietoje porceliano pavojuje atsiduria žmonių sveikata ir visa sveikatos politika.

Šiandien išsiunčiau ministrei prašymą išbraukti mane iš visuomeninių patarėjų sąrašų, nes ministrei niekada jokių patarėjų nereikėjo ir ji, matyt, su niekuo nesirengia tartis. Jei toks noras būtų buvęs, būtų bent bandyta konsultuotis su sveikatos ekspertais, o ne skubėta priiminėti sunkiai suvokiamus sprendimus. Matyt, čia galima tik patvirtinti visiems gerai žinomą išmintį: kuo mažiau žinai, tuo daugiau žinai. Belieka tikėtis, kad Lietuva nėra nusipelniusi didelės bausmės ir ministrė ministerijoje neužsibus, juo labiau, kad tai jau tampa tradicija šitoje institucijoje.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Trupmenas

Vaizdžiai ir sklandžiai parašyta. Prieš akis taip ir iškyla tikros nutrintos komunistinės šliurės portretas. Prieš miegą labai nesveika šį straipsnį skaityti, nes toji sutrauka gali prisisapnuoti.

ohoho

tikrai labai saunu, kad prabyla inteligentai ir savo sriciu zinovai. o tai kyla itarimas, kad Lietuva jau seniai gilioje pelkeje makaluojasi.

Butkeviciaus Ministru kabinete

tokiu drambieniu yra ir daugiau:Baltraitiene, A.Pabedinskiene, o jau partijos vedle Irina Anajeva=Irena Siauliene, disertacija apsigynusi apie ,,saunaus komjaunimo indeli i tarybu valdzios kurima”, pati didziausioji lietuviu kalbos zinove. Beje, kartu su Kirkilu – aukstos partines mokyklos aukletiniu, siuo metu koreguoja lietuviu kalbos abecele ir isakmiai persa ,,W”. Na, o po to seks rusisku rasmenu sugrazinimas, nes juk Kirkilo pirmoji ir antroji zmonos buvo, yra ruses, kaip ir Siauliene – ruse. Beje, Kirkilas isigijo inzinieriaus diploma tuo paciu keliu, kaip ir Uspaskichas, jau tupedamas valdzioje.Sie abu socialdemokratai Seime tupi tik todel, kad patenka pagal sarasus, kitaip kas juos ar Salava rinktu. Taigi, Butkeviciau, ar gerai jautiesi, apsistates debilavotais drambliais?!

ARNĖ

„Belieka tikėtis, kad Lietuva nėra nusipelniusi didelės bausmės ir ministrė ministerijoje neužsibus, juo labiau, kad tai jau tampa tradicija šitoje institucijoje“. Su pagarba autoriui.

Jei Lietuvos sviesuomene

suprastu,kad atejo laikas gelbeti sali,prasidetu pokyciai musu pavargusioj Lietuvelej.Pagarba autoriui.nebijanciam rasyti tiesa.

Bravo

autoriui už pilietiškumo pamoką tautai.

politologas

Lietuvos tragedija – partiniai ministrai.

Daina

Na, toji plačiai žinoma siauram rate vaiko teisių specialistė jau daug kur paliko savo žymų pėdsaką Lietuvos gyvenime. Kažkas prisidengdamas ja, kaip skydu, gina savo interesus. Be galo patogus žmogus…

tautiete

Ačiū Autoriui. Stebiu tai, kas vyksta Lietuvoje, ir galvoju – nejau nebėra protingų, suvokiančių tragišką valstybės padėtį, žmonių. Žmonių, kurie drąsiai ir viešai pasakytų – karalius nuogas. Ne tik nuogas, bet ir aklas, kurčias, šlubas ir visaip kitaip neįgalus. Ta negalia matosi plika akim visame kame. Manau, kad pirmiausia tą įsisenėjusią negalią reikia diagnozuoti, o po to bandyti gydyti.

pagarba Autoriui

Aciu gerb.Autoriui uz puiku,teisinga str.,kur apsvietet nieko nematancius ir nemastancius.Baisiausia,kad visi,kurie padejo sunaikinti Deimante,nesvarbu,kad be jokios kompetencijos,brukami i auksciausius postus !

Naglis Puteikis

N.P: įtakingiausi partijų vadovai – už rūkymo, alkoh.gėrimo, azartinių lošimų, smulkiųjų kreditų, naktinių lombardų plėtrą.
Problema yra ne Šalaševičiūtėje, o visoje socdemų partijoje, nes jos svarbiausi vadovai veikia atvirai ir slaptai už rūkymo, alkoh.gėrimo, azartinių lošimų, smulkiųjų kreditų, naktinių lombardų plėtimą. Šiuos dalykus už lobistų duodamus įvairių formų kyšius nuolat palaiko ir daugelio kitų partijų Seimo nariai.Tą demonstruoja nuolat, ypač Seime, pvz.šiandien bandant atidėti įstatymą dėl lošimo aparatų statymo visur, kur papuola, VISA socdemų frakcija balsavo prieš.
Labai reikia, kad aktyvūs visuomenės nariai aktyviai dalyvautų savivaldos rinkimuose ir už dviejų metų – Seimo.Nes ko Seime neturėsime kelių dešimčių narių, manančių, taip kaip Jūs, tol niekaip neįveiksime aukščiau aprašyto socdemų modelio.

Mix

Atsiprašau, kad klausimas ne į temą, bet jau negaliu nepaklausti. Koks rusų, gyvenančių ir siekiančių karjeros Lietuvoje, tikslas keisti savo pavardes į lietuviškas?

Mixui

Tai tu jų ir paklausk, ir bus „į temą”.

O kas gali pasakyti ,

kad ji ne ministrė pasodinta į Sveikatos apsaugos ministeriją.Nesvarbu , kad lyg būtų senas radijo imtuvas (tarybinis), kuris pagal paskirtį neatitinka reikalavimų. Manau , nors docentas ir labai norėjo suderinti bangas ir ką nors išgirsti ,bet senas aparatas tegali priimti tik ilgosiomis ir viduriniosiomis bangomis ir tai tik rusų kalba ir pamatęs , kad tai beprasmiška , paliko nepamatęs perspektyvų tą aparatą (ministeriją)paleisti , kad jis „užgrotų lietuviškai”, nes tai Lietuvos Sveikatos Ministerija.Andriukaitis norėjo pakeisti tą „imtuvą”ministerijoje , bet pats buvo buvo „išgrajintas” manau su armonika.

pastabele N.Puteikiui

i jo komentara. Raso:,,Problema yra ne Šalaševičiūtėje, o visoje socdemų partijoje”. Manyciau, kad praleisti zodeliai ,,ne tik” Salaseviciuteje, kitaip Tamsta lyg ir nustumi kaltinimus nuo dramblienes!

TIKROVĖ

Darjai panorėjus Algirdui pritarus Rimantė tampa ministrė. Pas mus visi paskyrimai vyksta tik Polikarpovnai panorėjus.
Ką norėjom tą ir gavom, išrinkom prezidentę iki paskutinės minutės tarnavusiai Kremliui, gynusiai disertaciją Maskvoje , kurioje šlovino Kolūkius. Tokia tradicija Lietuvoje, kuo didesnis neišmanėlis, tuo aukštesnį postą gauna.Tomą , buvusi Tamara disertaciją gynė ir joje Šlovino Miliciją, tapo konstitucinio teismo teisėja. Galima vardinti ir vardinti, dabar atėjo era , šlovinantiems homoseksualizmą, ginantiems pedofilus, dabar jie keliami į aukštus postus.
Ačiū docentui už gerą straipsnį,pilietinę drąsa ir principingą poziciją.
Tikėkimės , kad išvengsit puolimo.

Pensininke

kad tokiu saziningai mastanciu pilieciu pasisakytu daugiau. Kol dauguma liaudies per rinkimus nesupras , kad valstybe valdo visu partiju pasenusios – korumpuotos sistemines grupuotes, tol is to atsibodusiu tusciai kalbanciu senu veidu valdomos sukezusios sistemos neiseisime. Auksciausiu valdzios lygiu kalbama apie kontrabandos mazinima, o ji akivaizdziai dar daugiau klesti, nes visi istatymai yra „ne prie ko”. Politikoje nebera ASMENYBIU, o i ja ateina bet kokie zemes kirminai, arba anukai, kurie toliau taip pat tusciai kalbes, kad liaudis yra runkeliai ar sunauja. Tad mes patys kalti, nes ka isrenkame ta ir turime.

Marija M.

Kaip slykstu! Ir tokie zmones ,kaip salaseviciute,”kopia” I aukstumas?Sveikatos Ministre ir pati ruko?Koki pavyzdi rodo Lietuvai? dvigubi standartai,kur Zmoniu akys?

ačiū!

Doc. Aurelijui Verygai pagarba!

M.Marija.BR

Garbingas Zmogus,labai geras straipsnis!Daugiau tokiu sviesuoliu,nebijanciu Tiesos,ir nebijanciu ja ivardinti!
Idomu,kaip ji „pateko” I si posta? Kaip buvo balsuojama?Kur buvo balsuojama?Kur viesumas? Statytine! Kas ja rinko?

20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top