Dokumentinis filmas apie Oršos mūšį

Tomas Baranauskas | alkas.lt

Pernai Oršos mūšio 500 metų jubiliejus buvo minimas ypatingomis sąlygomis – 1514 m. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės laimėta pergalė, kuri sulaikė Rusijos agresiją, priminė 500-ųjų jos metinių aktualijas, nes atsinaujino Rusijos ekspansija Vakarų kryptimi.

Oršos mūšis sustabdė Rusiją ties lemtinga riba. Nors 1514-aisiais nusistovėjusią LDK sieną Rusijai pavyko peržengti XVII–XVIII a., bet tai jau buvo tik laikinas laimėjimas: į vakarus nuo 1514-aisiais nusistovėjusios linijos Rusijai nebepavyko įtvirtinti savo tapatybės gyventojų galvose. Šių teritorijų skirtingumas išryškėjo 1918-aisiais, kai buvusioje LDK teritorijoje kūrėsi nepriklausomos Lietuvos, Baltarusijos ir Ukrainos valstybės, o galutinai politiškai buvo įtvirtintas 1991-aisiais, žlugus Sovietų Sąjungai.

Nenuostabu, kad ši pergalė pernai buvo paminėta visose trijose 1514-ųjų LDK teritorijoje susikūrusiose valstybėse, įskaitant ir oficialiai prorusišką Baltarusiją. Visose jose buvo išleistos ir atminimo monetos (Baltarusijoje moneta dedikuota ne pačiam mūšiui, o jo vadui Konstantinui Ostrogiškiui). Savo ruožtu Rusijos istorikai deda pastangas siekdami sumenkinti Oršos mūšio reikšmę (būdingas pavyzdys – Rusijos istoriko Aleksejaus Lobino straipsniai ir monografija).

Vienu iš šio mūšio atgarsių galima laikyti ir jau šiemet pasirodžiusį studijos „Baltų Atlantida“ ir režisieriaus Sauliaus Noviko sukurtą televizijos dokumentinį filmą „Mūšis, pakeitęs istoriją. Orša“.

Filme Oršos mūšis pristatomas per karybos istoriko Valdo Rakučio pasakojimą. Pirmojoje dalyje „Karyba atnešusi pergalę“ pristatytas mūšio politinis ir karybos istorijos kontekstas. Antroji dalis „Orša. Įvykiai ir skaičiai“ skirta karo kasdienybei, mūšio vietai, statistikai, pačiai mūšio eigai.

Pirmoji dalis: Karyba atnešusi pergalę

Antroji dalis: Orša. Įvykiai ir skaičiai


Alkas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
labai skauda rusams

rusui malonu, kai jį muša caras,
rusas gali kentėti, kai jį muša vokietis
bet rusui nepakenčiamai skauda, kai jį muša lietuvis 🙂

Superrr !!!

Ačiū profesoriui, objektyviai išdėsčiusiam visą mūšio eigą.
Tuo tarpu už kadro skambantis patosinis balsas „lietuviai laimėjo”, „lietuvių pergalė” „lietuvių” ištisai visais linksniais, – gerokai įkyriai perkrautas ideologiškai.
Pagaliau tik filmo pabaigoje nuskamba tiek profesoriaus, tiek užkadrinio skaitovo objektyvi tiesa, – „tai buvo bendra pergalė”.
Taigi. Su lenkais tuomet dar nebuvome taip susipriešinę, kaip 20 amžiaus pradžioje laisvinantis iš Rusijos priespaudos. Ir Lietuva dar nebuvo pažeista išdaviko Žemaitijos bajoro Pilsudskio, kaip anuomet nukentėjo Smolenskas nuo išdaviko Glinskio.
Šiuo skaudžiu dabartinės realybės laikotarpiu, kai Oršos pralaimėtojų palikuonys vėl kyla į mūšį Vakarų kryptimi, ne ti Lietuvai ir Lenkijai derėtų prisiminti, kokie prieš pusę tūkstantmečio gebėjome būti vieningi prieš amžiną Europos priešą – ordą.

Arguss

Ačiū Tomui, Alkui ir Tiesos.lt ,Daugiau panašių filmų ir straipsnių. Lietuva tikrai turi kuo didžiuotis ir prisiminti.
Nepriklausomybės kovos irgi laukia savo ųvertinimo ir daugelio žinomų ir nežinomų didvyrių pagerbimo.

3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top