Dominykas Vanhara. Ar bus priešlaikiniai Seimo rinkimai?

Na, kaip diena, taip naujiena. Net dirbt nebėra kada… Landsbergis jr. paskelbė, kad rinksis svarbiausios konservatorių galvos ir spręs dėl visos vyriausybės in corpore pasitraukimo ir priešlaikinių Seimo rinkimų skelbimo.

Tai čia kas, kodėl ir kam?

Pradėkime nuo svarbiausio klausimo – ar bus priešlaikiniai Seimo rinkimai? Ne, nebus. Remiantis Konstitucijos 58 str. 1 eilute, pirmalaikiams Seimo rinkimams reikia 85 Seimo narių balsų „Už“. Tiek tikrai niekas nesurinks. Net jei visa konservatorių frakcija drausmingai nubalsuotų „Už“, kuo aš irgi abejočiau, nes šioje frakcijoje iš dabar esančių 50 Seimo narių, pusės jų kitame Seime nebūtų, balsų neužtektų. Laisvės partija puikiai supranta, kad kitame Seime jų gali iš viso nebūti, tai balsuotų „Prieš“.

Visos kitos partijos per kitus rinkimus natūraliai tikėtųsi gauti daugiau, nei turi dabar. Tik čia kita problema – Seimo rinkimai kainuoja žvėriškai brangiai, ir atliekamų milijono ar kelių rinkimams DABAR neturi nei viena partija. Visos partijos savo finansų srautus yra suplanavusios tokiu būdu, kad Seimo rinkimai bus kitų metų rudenį. Todėl ne, už priešlaikinius rinkimus nebalsuotų.

O tai kam visa tai? Neatmestinas scenarijus, kad čia yra Landsbergio jr. treptelėjimas kojyte, arba, kaip sakė buvęs Seimo pirmininkas ir vienas iš trijų – Arūnas Valinskas: „Jei jau taip, tai tada n*fik”. Trumpai tariant, Šiugždinienė jau neatlaikė ir parašė atsistatydinimo pareiškimą. Ok, bet panašioje situacijoje yra ir Skaistė, ir Kairys. Tai jie kaip ir turėtų eiti po to. Jei Kairio gal ir nelabai gaila, tai Skaistė, kaip finansų ministrė, yra premjerės dešinioji ranka. Jos kritimas vyriausybei būtų ypač skausmingas. Tai čia gali būti ir žinutė A. Tapinui, iš serijos: „palučy, fašist, granatu!”. Už kiek daugiau nei mėnesio Vilniuje turėtų vykti NATO viršūnių susitikimas, ypač svarbus ir didžiulis renginys, kuriame turėtų būti priiminėjami labai svarbūs sprendimai, įskaitant ir dėl karo Ukrainoje. Ir kaip visas tas klausimas atrodytų, jei priimančią šalį – Lietuvą šiame susitikime atstovautų laikinai pareigas einantis premjeras ir laikinai pareigas einantis KAM ministras? Taigi, gerbiamas A. Tapinai, vieną ministrę gavai, šaunuolis, sveikinam, o dabar vyniokis meškeres. Nes jei bandysi lįst ir prie kitų ministrų, tai grius vyriausybė, o tu būsi asmeniškai už tai atsakingas ir dėl to kaltas. Ir žmonės tada galės „badyti pirštais“ ir sakyti, kad žiūrėk, ką pridirbai…

Bet yra ir antroji opcija. Dabartinė valdančioji dauguma ir konservatorių partija gyvena nuo vieno skandalo iki kito. Vienas skandalas dar neužgeso – prasideda kitas. Pridėkime dar jau Lietuvoje prasidėjusią ekonominę recesiją, kai ekonomistai sako, kad čia dar tik pradžia, rudenį gali būti daug sunkiau, ir gausime visai nekokį vaizdelį dabartinei valdžiai. Kai žmonių gyvenimo kokybė blogės, o prieš kitus rinkimus gali nebūti net pagrindinio kozirio – priešrinkiminio pasitaškymo pinigais. Nes nebus pinigų, kuriais būtų galima pasitaškyti.

Ir tokiu atveju galima pabandyti sulošti „Karbauskio gambitą“ – turint didžiausią frakciją Seime, pabandyti trauktis į opoziciją, pasiūlyt kam nors iš opozicijos suformuoti mažumos vyriausybę, kurią „paremsim“. Ir tada jau jūs galite eiti rinktis akmenų, o mes, sėdėdami opozicijoje, pūsime žandus, viskuo piktinsimės, viską kritikuosim, ir į Seimo rinkimus eisime jau iš opozicijos kėdžių, t.y. mes neatsakingi už tai, kas vyksta valstybėje, čia valdžia (t.y. mažumos vyriausybė) Lietuvą nuvarė. Balsuokit vėl už mumis, mes viską sutvarkysime.

Tada „Karbauskio gambitas“ nepavyko, nes Landsbergis tuomet nesutiko eiti formuoti mažumos vyriausybės. Įdomu, ar sutiktų ją formuoti kažkas dabar? Spėju, kad irgi nelabai.

Aišku, „Karbauskio gambitas“, net jei ir pavyktų, t.y. konservatoriai rimtai pasitrauktų į opoziciją, konservatoriams gali nebūtinai išeiti labai į naudą. Nes įsivaizduokite, gerbiamieji, kaip tai atrodytų prieš kitus rinkimus: mes, rinkėjai, jums buvome davę tokį didžiulį pasitikėjimą, gavot frakciją Seime iš 50 žmonių, o jūs, užuot išnaudoję šį žmonių pasitikėjimą, nėrėt į opoziciją, o dabar per kitus rinkimus sakot, kad: „Tada šiek tiek „nepaėjo“, bet balsuokit už mus ir vėl, gal šį kartą labiau „paeis“? Nežinau, bet turiu įtarimą, kad rinkėjų tokia pozicija nelabai gali užkabinti….

4.3 8 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top