Dominykas Vanhara. Kaip žiniasklaida vykdo ne visuomenės informavimo, bet visuomenės nuomonių formavimo funkciją

Naujas skyrius iš temos, kaip žiniasklaida vykdo ne visuomenės informavimo, bet visuomenės nuomonių formavimo funkciją.

Šiandien naujienų portale Delfi visą rytą pirmoje portalo vietoje yra publikuojama publikacija pavadinimu „Pagrindiniai kandidatai į sostinės merus turi radikaliai skirtingas transporto vizijas: vilniečiams tai verta žinoti iš anksto“. Ir ši publikacija yra iliustruota labai didele keturių kandidatų į Vilniaus merus, kuriuos naujienų portalas Delfi pavadino „pagrindiniais“, nuotrauka, t.y. T.V. Raskevičiaus, A. Zuoko, M. Majausko, V. Benkunsko.

Sakykime taip – privačiai žiniasklaidos priemonei negalima drausti kalbinti pasirinktų kandidatų, negalima drausti aprašinėti jų požiūrį, negalima drausti kviestis į laidas tik pasirinktus kandidatus. Bet ko net privati žiniasklaidos priemonė negali – tai nurodyti neteisingus, nepagrįstus duomenis ar teiginius, kurių teisingumo žiniasklaidos priemonė negali pagrįsti, ar kurie pagrindžiami neteisingais, klaidingais duomenimis.

Taigi, ką paminėta žiniasklaidos priemonė daro – ji publikacijos (kuri, priminsiu, vis dar kabo pirmoje portalo vietoje) pačioje antraštėje, pačiame pirmame antraštės žodyje nurodo, kad va minėti keturi kandidatai yra „pagrindiniai“. Tokiu būdu vidutiniam Delfi portalo skaitytojui yra aiškiai sukuriamas įspūdis, kad va šie kandidatai yra rinkimų favoritai, todėl neapsisprendę rinkėjai, kurių yra labai daug (jei ne dauguma), turėtų rinktis balsuoti už vieną iš jų. Dėl mano jau anksčiau aprašyto „Bandwagon“ efekto. Pažymiu, kad bent jau šios publikacijos antraštę perskaito absoliučiai visi, dabar atsidarę Delfi portalą, nes jos nepamatyti neįmanoma.

Pačioje minėtos ilgos publikacijos pabaigoje Delfi nurodo, kodėl būtent šiuos kandidatus laiko „pagrindiniais“ – todėl, kad pagal anksčiau skelbtas REPREZENTATYVIAS visuomenės nuomonių tyrimų apklausas, visi šie kandidatai turi daugiau kaip 10 proc. Vilniaus rinkėjų pasitikėjimą.

Gerbiama Rasa Lukaityte-Vnarauskiene, gal galėtumėte duoti nuorodą į tokią viešai skelbtą visuomenės nuomonių apklausą, kuri būtų ir reprezentatyvi, ir kurioje visi minėti kandidatai, Jūsų portale įvardinti kaip „pagrindiniai“, turėtų daugiau kaip 10 proc. vilniečių palaikymą?

Nes man yra žinomos trys tokios viešai skelbtos visuomenės nuomonių apklausos: viena iš jų buvo atlikta TS-LKD užsakymu, kurioje dar nebuvo M. Majausko, joje nebuvo įtraukta visa eilė kitų kandidatų ir kurioje, dargi, kaip dalis respondentų buvo apklausti Vilniaus rajono gyventojai, kurie balsuoti Vilniaus miesto mero rinkimuose negalės. Negana to, šioje apklausoje nebuvo jokio prierašo, kad tai yra REPREZENTATYVI APKLAUSA.

Antroji ir trečioji viešai skelbtos visuomenės nuomonių apklausos jau buvo užsakytos kandidato M. Majausko, kuriose taip pat nebuvo prierašo, kad tai yra reprezentatyvios apklausos, į apklausas neįtraukta visa eilė kitų kandidatų, jose kandidatas T.V. Raskevičius jokių 10 proc. vilniečių palaikymo neturi (priešingai nei nurodoma portalo Delfi publikacijoje), nes vienoje jo palaikymas buvo 6 proc., kitoje – 8 proc., dar daugiau, įskaičiavus paklaidos ribą, kuri buvo nurodyta minėtose apklausose, tik kandidatai A. Zuokas ir M. Majauskas yra nuo savo konkurentų atsiplėšę daugiau nei per paklaidos ribą. Savo ruožtu, kandidatai T.V. Raskevičius ir V. Benkunskas, įskaičiavus paklaidą, turi tiek pat vilniečių palaikymo, kiek ir likę jų konkurentai.

Taigi, nei viena iš aukščiau paminėtų 3 visuomenės nuomonių apklausų negali būti laikoma reprezentatyvia, nes jokia apklausa, kuria siekiama sužinoti Vilniaus rinkėjų palaikymą kandidatams į merus, negali būti laikoma reprezentatyvia, jei joje nėra įtraukti visi kandidatai (nei vienoje ir nebuvo nurodyta, kad apklausa reprezentatyvi). Dar daugiau, nei vienoje iš paminėtų apklausų, kurioje būtų įtraukti bent jau visi paminėti 4 kandidatai, jie visi nerinko daugiau kaip 10 proc. vilniečių palaikymo (nes kandidatas T. V. Raskevičius jose rinko atitinkamai 6 ir 8 proc.).

Taigi, gerbiama Rasa, ar turite kažkokią kitą, be mano aukščiau paminėtų trijų, visuomenės nuomonių tyrimo apklausą, kuri būtų ir reprezentatyvi, ir kurioje paminėti keturi kandidatai visi rinktų po daugiau kaip 10 proc. vilniečių palaikymo? Nes jei tokios neturite, o turite tik tas pačias mano aukščiau paminėtas tris, ar suprantate, kad Jūsų naujienų portale šiuo metu yra skleidžiama klaidinanti politinė reklama paminėtiems keturiems kandidatams?

5 17 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Blake Ambrose (The Bearded Patriot)

Jackas Dorsey, buvęs Tviterio generalinis direktorius, tinklaraščio įraše pripažino, kad jis yra atsakingas už daugybę platformos klaidų. Jis prisipažino, kad prarado norą kovoti ir ketino palikti įmonę 2020 m. Viena didžiausių jo klaidų Tvitery buvo įrankių, skirtų viešajam diskursui kontroliuoti, kūrimas. Dorsey minėjo Tviterio failus, rodančius, kaip įmonei padarė įtaką vyriausybė. Jis taip pat aptarė darbuotojų diskusiją apie cenzūrą. Savo įraše Dorsey aptarė, kaip ištaisyti įvairius platformos trūkumus. Jis išvardijo tris principus, kuriuos, jo nuomone, reikėtų įgyvendinti, kad Tviteris taptų geresne vieta. Socialinės žiniasklaidos platformos turi būti atsparios įmonių ir vyriausybės cenzūrai. Jie taip pat turėtų turėti galimybę pašalinti tik originalaus autoriaus sukurtą turinį. Savo poste Dorsey kaltino save dėl to, kad bendrovė nesilaikė šių principų. Jis taip pat pažymėjo,… Skaityti daugiau »

stasys

sekant senomis tradicijomis Delfi , pamiršti kandidatai irgi turėtu paskelbti savo padarytas reprezentatyvias apklausas kuriose jie aršiai kaunasi su A.Zuoku .Meilėje ir politikoje visos priemonės geros ir tos Tiesos ‘pamirštiems’ kandidatams nereikėtu pamiršti . Realiame kare visada pirma žodį taria artilerija jos kiekis ir taiklumas paprastai nulemia ir to mūšio tolesne eiga. Nedidelė remarka ta tema sekantiems .

šermukšnis

išvada: delfi yra reprezentatyvi visuomenės dezinformavimo priemonė

Pamastymas

..bet kokie tie leeeetuvos zmogenai nupuse…,ka jiems rodo,uz tuos ir vaaaro,durniai….neeeeee,kad galas lt aiskiai matosi..,jau tokie avinai,kad tiesiog siutas ima….beeeee,mekeke…neskriauskit mu mumusuuu,meeees geeeeeri,tik valdzia bloooga,tfu,bl….

eziukas

Iš pat ryto ir toks piktas :),juk šeštadienis :)…Bet va tas mekeke..man patiko 🙂

Pamastymas

..joskin kot,kad durnumas kaip reiskinys nervina.

naivus rašantysis nesupranta

kad žiniasklaida yra tik VERSLAS. O visas verslas yra vienodas: ar kebabai, ar straipsniai, koks čia skirtumas. Yra užsakymas, užmokama, parašoma ir taip plaunamos smegenys. Piniigai, tik pinigai valdo pasaulį. Jei kas užmokės daugiau, parašys priešingai. Tik VERSLAS, pelno (atsiprašau, viršpelnio) siekimas bet jokios dorovės.

Skaitytojas

Gerai tos srities neišmanau, bet man regis, kad visi tie delfiai, komjaunimo tiesos ir pan. iš tikrųjų yra didelių korporacijų nuosavybė ir tegali rašyti tai, ką liepia aukštesnė vadovybė, kuri galbūt yra kokioje nors Švedijoje, kaip bankų atveju, ar panašiai. Taigi kreiptis į kažkokią Rasą su dviem pavardėm yra tas pat, kas kreiptis į banko kasininkę, kad bankas daugiau skyrių mieste atidarytų.

stasys

kodėl tik Švedijoje ? kodėl manote jog neliko tokiu kuriems moka iš xuilososijos , be abejo ne tiesiogiai ?

Skaitytojas

Iš Jūsų minėtos vietos mokama šiek tiek kitokiems personažams.

s.m.

delpės savininkas yra estas atsargos KGB berods pulkininkas H.L. Tuo viskas pasakyta. Tūbėje ta proga susiraskite seną ABBA dainą „When all is said and done” 😀

T0mas J.

Na jau Raskevičius tikrai nėra tarp pagrindinių kandidatų į merus Vilniuje :)) Kam taip atvirai apsimetinėti, meluoti, klaidinti žmones?! Melas man šlykštus, ypač kai meluojama už pinigus. Homoseksualistų daugelis nemėgsta, dalis žmonių šiek tiek toleruoja, o jau simpatijas jaučia tai tikrai mažuma!
Jei balsai bus skaičiuojami sąžiningai, Raskevičius užims Vilniuje apie 4 – 5 vietą. Nuo galo. O kad skaičiavimas vyktų kaip pridera, pilietiški žmonės turėtų MASIŠKAI dalyvauti užsirašant į stebėtojus ir rinkimų apylinkėje praleisti visą dieną ir naktį iki pabaigos!

Leonas Vainšteinas

928: Ну очень похоже что Телеграм это мышеловка ФСБ
(ir, manau, ne tik jis)

https://www.youtube.com/watch?v=fNuwuFTpBEo&ab_channel=LeonWeinstein

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top