Dominykas Vanhara. Kaip žiniasklaida vykdo ne visuomenės informavimo, bet visuomenės nuomonių formavimo funkciją

Naujas skyrius iš temos, kaip žiniasklaida vykdo ne visuomenės informavimo, bet visuomenės nuomonių formavimo funkciją.

Šiandien naujienų portale Delfi visą rytą pirmoje portalo vietoje yra publikuojama publikacija pavadinimu „Pagrindiniai kandidatai į sostinės merus turi radikaliai skirtingas transporto vizijas: vilniečiams tai verta žinoti iš anksto“. Ir ši publikacija yra iliustruota labai didele keturių kandidatų į Vilniaus merus, kuriuos naujienų portalas Delfi pavadino „pagrindiniais“, nuotrauka, t.y. T.V. Raskevičiaus, A. Zuoko, M. Majausko, V. Benkunsko.

Sakykime taip – privačiai žiniasklaidos priemonei negalima drausti kalbinti pasirinktų kandidatų, negalima drausti aprašinėti jų požiūrį, negalima drausti kviestis į laidas tik pasirinktus kandidatus. Bet ko net privati žiniasklaidos priemonė negali – tai nurodyti neteisingus, nepagrįstus duomenis ar teiginius, kurių teisingumo žiniasklaidos priemonė negali pagrįsti, ar kurie pagrindžiami neteisingais, klaidingais duomenimis.

Taigi, ką paminėta žiniasklaidos priemonė daro – ji publikacijos (kuri, priminsiu, vis dar kabo pirmoje portalo vietoje) pačioje antraštėje, pačiame pirmame antraštės žodyje nurodo, kad va minėti keturi kandidatai yra „pagrindiniai“. Tokiu būdu vidutiniam Delfi portalo skaitytojui yra aiškiai sukuriamas įspūdis, kad va šie kandidatai yra rinkimų favoritai, todėl neapsisprendę rinkėjai, kurių yra labai daug (jei ne dauguma), turėtų rinktis balsuoti už vieną iš jų. Dėl mano jau anksčiau aprašyto „Bandwagon“ efekto. Pažymiu, kad bent jau šios publikacijos antraštę perskaito absoliučiai visi, dabar atsidarę Delfi portalą, nes jos nepamatyti neįmanoma.

Pačioje minėtos ilgos publikacijos pabaigoje Delfi nurodo, kodėl būtent šiuos kandidatus laiko „pagrindiniais“ – todėl, kad pagal anksčiau skelbtas REPREZENTATYVIAS visuomenės nuomonių tyrimų apklausas, visi šie kandidatai turi daugiau kaip 10 proc. Vilniaus rinkėjų pasitikėjimą.

Gerbiama Rasa Lukaityte-Vnarauskiene, gal galėtumėte duoti nuorodą į tokią viešai skelbtą visuomenės nuomonių apklausą, kuri būtų ir reprezentatyvi, ir kurioje visi minėti kandidatai, Jūsų portale įvardinti kaip „pagrindiniai“, turėtų daugiau kaip 10 proc. vilniečių palaikymą?

Nes man yra žinomos trys tokios viešai skelbtos visuomenės nuomonių apklausos: viena iš jų buvo atlikta TS-LKD užsakymu, kurioje dar nebuvo M. Majausko, joje nebuvo įtraukta visa eilė kitų kandidatų ir kurioje, dargi, kaip dalis respondentų buvo apklausti Vilniaus rajono gyventojai, kurie balsuoti Vilniaus miesto mero rinkimuose negalės. Negana to, šioje apklausoje nebuvo jokio prierašo, kad tai yra REPREZENTATYVI APKLAUSA.

Antroji ir trečioji viešai skelbtos visuomenės nuomonių apklausos jau buvo užsakytos kandidato M. Majausko, kuriose taip pat nebuvo prierašo, kad tai yra reprezentatyvios apklausos, į apklausas neįtraukta visa eilė kitų kandidatų, jose kandidatas T.V. Raskevičius jokių 10 proc. vilniečių palaikymo neturi (priešingai nei nurodoma portalo Delfi publikacijoje), nes vienoje jo palaikymas buvo 6 proc., kitoje – 8 proc., dar daugiau, įskaičiavus paklaidos ribą, kuri buvo nurodyta minėtose apklausose, tik kandidatai A. Zuokas ir M. Majauskas yra nuo savo konkurentų atsiplėšę daugiau nei per paklaidos ribą. Savo ruožtu, kandidatai T.V. Raskevičius ir V. Benkunskas, įskaičiavus paklaidą, turi tiek pat vilniečių palaikymo, kiek ir likę jų konkurentai.

Taigi, nei viena iš aukščiau paminėtų 3 visuomenės nuomonių apklausų negali būti laikoma reprezentatyvia, nes jokia apklausa, kuria siekiama sužinoti Vilniaus rinkėjų palaikymą kandidatams į merus, negali būti laikoma reprezentatyvia, jei joje nėra įtraukti visi kandidatai (nei vienoje ir nebuvo nurodyta, kad apklausa reprezentatyvi). Dar daugiau, nei vienoje iš paminėtų apklausų, kurioje būtų įtraukti bent jau visi paminėti 4 kandidatai, jie visi nerinko daugiau kaip 10 proc. vilniečių palaikymo (nes kandidatas T. V. Raskevičius jose rinko atitinkamai 6 ir 8 proc.).

Taigi, gerbiama Rasa, ar turite kažkokią kitą, be mano aukščiau paminėtų trijų, visuomenės nuomonių tyrimo apklausą, kuri būtų ir reprezentatyvi, ir kurioje paminėti keturi kandidatai visi rinktų po daugiau kaip 10 proc. vilniečių palaikymo? Nes jei tokios neturite, o turite tik tas pačias mano aukščiau paminėtas tris, ar suprantate, kad Jūsų naujienų portale šiuo metu yra skleidžiama klaidinanti politinė reklama paminėtiems keturiems kandidatams?

5 17 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top