Dominykas Vanhara. Visuomenę dominantys nuosprendžio aspektai

Gerai, gerbiamieji, pakalbėkime apie įdomesnius ir visuomenę dominančius nuosprendžio aspektus, o taip pat ir visuomenės nariams neretai kylančius klausimus, kurie būtent yra susiję su priimto nuosprendžio vykdymu. Konkrečiai – dėl pil. E. M., pil. R. K. ir pil. V. G. paskirtomis realiomis laisvės atėmimo bausmėmis.

Klausimas pirmas: ar kasacinis teismas tuo atveju, jei nuspręstų priimti nuteistųjų teiktus kasacinius skundus nagrinėjimui, gali sustabdyti nuosprendžio vykdymą, kas sąlygotų paminėtų asmenų paleidimą iš laisvės atėmimo bausmės vykdymo vietos iki tol, kol byla nebus išnagrinėta kasacine instancija? Taip, gali, tokia galimybė yra numatyta BPK 374 str. O ar labai tikėtina, kad kasacinės instancijos teismas gali sustabdyti nuosprendžio vykdymą?

Paties LAT praktikoje yra konstatuota, kad nuosprendžio vykdymo sustabdymas galimas tik išimtinėms situacijoms, kuomet, nesustabdžius nuosprendžio vykdymo, tai galėtų sukelti itin neigiamas pasekmes nuteistajam, jo šeimai ar kitiems asmenims, etc. Tokios situacijos galimos tuomet, kai, pavyzdžiui, realia laisvės atėmimo bausme nuteistas asmuo vienas pats augina mažamečius vaikus, o be jo nebūtų daugiau kam jais pasirūpinti. Arba vienas pats slaugo sunkų ligonį. Arba pats nuteistasis serga kokia labai sunkia liga, dėl kurios jam reikia nuolatinio gydymo, o laisvės atėmimo bausmės vietoje tokio gydymo gali negauti. Tokių aplinkybių išvardintų ponų atžvilgiu vargu ar egzistuoja, todėl būčiau nustebęs, jei LAT, vis dėlto, ryžtųsi stabdyti nuosprendžio vykdymą.

Klausimas antras: kokiomis sąlygomis paminėti nuteisti ponai atlikinės jiems paskirtą laisvės atėmimo bausmę, jei nuosprendžio vykdymo niekas nesustabdys, o ir nuosprendis nebus pakeistas ar panaikintas? Remiantis Bausmių vykdymo kodekso (toliau – BVK) 34 straipsniu, paminėti ponai, kadangi jie buvo nuteisti už tyčinę sunkią nusikalstamą veiką, o jiems paskirta reali laisvės atėmimo bausmė viršija 1 metus, bet neviršija 10 metų, bus patalpinti į pusiau atviro tipo bausmės atlikimo vietą. Čia, jei nieko neprisidirbs, mažiausiai 3 mėnesius bus priskirti į paprastąją grupę. Šioje grupėje minėti ponai turės tokias teises: per mėnesį gauti keturis pasimatymus, iš kurių vienas vyksta neprižiūrint laisvės atėmimo vietų įstaigos atstovui; keturis kartus per savaitę paskambinti; kasdien pasivaikščioti po tris valandas.

Tuo atveju, jei minėti ponai gerai elgsis bei darys tai, ko iš jų tikimasi ir nedarys to, ko jiems negalima, jau po trijų mėnesių jie galės prašyti būti perkelti į lengvąją grupę, kurioje turės tokias teises: gauti neribotą pasimatymų, iš kurių du per mėnesį vyksta neprižiūrint laisvės atėmimo vietų įstaigos atstovui, skaičių; neribotai paskambinti; kasdien pasivaikščioti po keturias valandas.

Savo ruožtu, jei nuteistieji labai gerai elgsis bei darys viską, ko iš jų tikimasi, ir nedarys nieko, ko jiems negalima, V. G. atveju – po 14 mėnesių, E. M. atveju – po 17 mėnesių, R. K. atveju – po 18 mėnesių nuo bausmės atlikimo pradžios įgis teisę prašyti būti perkeltais į atviro tipo bausmės atlikimo vietą. Atviro tipo bausmės atlikimo vietoje nuteistieji turės tokias teises: turėti pinigų ir kitų vertingų daiktų, be apribojimų jais naudotis; turėti telefoną ir juo naudotis, naudotis interneto ryšiu; jei reikalauja darbo pobūdis, iki 14 valandų išvykti iš bausmės atlikimo teritorijos; jei labai gerai elgiasi, kartą per savaitę iki 2 parų nedarbo metu išvykti namo; jei labai gerai elgiasi, kasmetinių atostogų metu parvykti į namus, kt..

Klausimas trečias: kada anksčiausiai minėti ponai gali tikėtis būti paleistais, jei nuosprendis nebus pakeistas ar panaikintas? Jei minėti ponai labai gerai elgsis, teisė prašyti būti paleistais lygtinai jiems atsiras atitinkamai: pil. V. G. atveju – po 27 mėnesių; pil. E. M. atveju – po 33 mėnesių; pil. R. K. atveju – po 36 mėnesių.

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
blue yellow zov marinie

..esme,kad siu ponu pasodinimas uztusavo tikruju kenkeju veidus…mocku ir kitu parcyju fiurerius…bletkeriu virsunes…..ale bent moraliai smagu,kad nors kas nors sedo konkreciai….mieloc,no prijatno.

Skaitytojas

„kada anksčiausiai minėti ponai gali tikėtis būti paleistais“

Rusiškas sakinys, sudėstytas iš lietuviškų žodžių. Brrr. Lietuviškai būtų „tikėtis būti paleisti“, bet mūsų autorius mąsto rusiškais sakiniais.

blue yellow zov marinie

..lobotomija ir tik lobotomija teisgelbes mielaji Valhara….

Laydi1

word games are one of the very hot puzzle game genres. It is very popular. Especially young people. Expand vocabulary with simple to complex puzzles. Definitely won’t be bored

4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top