Dr. Norbertas Penkaitis. MMA ir valdžios ekonominis neraštingumas

Profsąjungos reikalauja dar šiais metais padidinti minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA) bent iki 1100 litų. A.Butkevičiaus vyriausybė tam prieštarauja teigdama, kad tai biudžetui atsieitų apie 20 mln. litų, kurių nesą. Apgailėtina, kad nei premjeras, nei jo finansininkai nesuvokia, kad MMA kėlimas iždui reikštų ne tik išlaidas, bet ir pajamas. To savo laiku nesuvokė ir buvęs premjeras A. Kubilius, ir jo buhalteriai, todėl priešinimasis MMA kėlimui buvo viena iš priežasčių dėl konservatorių triuškinamo pralaimėjimo Seimo rinkimuose.

MMA įtaka šalies finansams

Iš visų ES šalių Lietuvoje yra ne tik mažiausi MMA, bet ir kiti atlyginimai (išskyrus Rumuniją ir Bulgariją). ES šalyse, išskyrus Vokietiją, Švediją, Daniją ir Suomiją, yra MMA, o Vokietijoj nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigalios minimalus valandinis atlyginimas, kuris sieks 29,30 Lt. Mūsų minimalus valandinis atlyginimas tesiekia 6,06 Lt. Minimalūs atlyginimai daugumoje ES šalių sudaro 50–60 proc. nuo vidutinių atlyginimų, nors tai nėra privaloma taisyklė.

Kadangi šiuo metu mūsų atlyginimų vidurkis viršija 2 400 Lt, tai ne tik 1100 Lt, bet ir 1200 Lt MMA būtų pateisinamas – ir ne tik socialiniu, bet ir ekonominiu atžvilgiu. Tuo labiau, kad paskutiniais metais atlyginimų augimas ženkliai atsiliko nuo ekonomikos augimo.

Šiuo metu 1000 Lt MMA gauna apie 45 000 darbuotojų viešajame ir apie 93 000 privačiame (bent oficialiai, nes įskaitant „vokelių“ litukus jų būtų mažiau). Darant prielaidą, kad MMA būtų padidintas 100 Lt, tai vyriausybės gąsdinimai dėl galimo biudžeto neįgalumo tampa nepagrįsti.

Valstybinis biudžetas. Biudžeto mėnesinis uždarbio fondas išaugtų 5,9 mln. Lt (131×45 000), nes darbdaviai privalo 31 proc. nuo bruto atlyginimo mokėti „Sodrai“. Į biudžetą sugrįžtų 2,1 mln. Lt ([45 000+93 000] x 100 x 0,15) 15 proc. pajamų mokesčio pavidalu.

Darant prielaidą, kad nuo 76 Lt (100 Lt minus 15 Lt pajamų ir 9 Lt „Sodros“ mokesčio) „į rankas“ padidėjusio atlyginimo bent 50 Lt bus išleista prekėms ir paslaugoms, kurios apmokestinamos 21 proc. PVM, o dalis – dar ir akcizais, kas būtų apmokestinta bent 25 proc., į biudžetą sugrįžtų 1,7 mln. Lt (138 000 x 50 x 0,25). Tuo būdu išlaidos biudžetui kas mėnesį teišaugtų tik apie 2,1 mln. Lt.

Prekybos ir paslaugų sektorių apyvarta galėtų išaugti apie 10,5 mln. Lt (138 000 x 76), o tai generuotų įvairius mokesčius iš tiekėjų. Tiesa, reali apyvarta būtų šiek tiek mažesnė, nes „vokelių“ gavėjų perkamoji galia neišaugtų. Tuo būdu biudžeto uždarbio fondo išlaidos būtų maždaug kompensuojamos mokestinėmis įplaukomis.

Turint omenyje, kad ir „Sodros“ biudžetas yra valstybinis ir reikšmingas, tai ir jį svariai įtakoja MMA didinimas.

„Sodros“ biudžetas. Kadangi nuo kiekvieno 100 Lt atlyginimo darbdaviai moka 31 Lt, o darbuotojai – 9 Lt, tai toks MMA kėlimas generuoja 5,5 mln. Lt (138 000 x 40) pajamų. Be to, kai kurie socialinių pašalpų gavėjai gali prarasti teisę į pašalpas. Tuo būdu „Sodrai“ gali pasisekti sutaupyti kokį pusmilijonį litų ar daugiau išlaidų. Kai kurie politikai, deja, iki šiol nepastebėjo, kad po pernykščio MMA didinimo iki 1000 Lt ženkliai pagerėjo „Sodros“ finansinė padėtis.

Privatus sektorius. Natūralu, kad dauguma verslininkų priešinosi MMA kėlimui ir jį įvedus pranašavo įmonių bankrotus, kas, kaip ir galima buvo tikėtis, nepasitvirtino. Kiekvienas minimalaus atlyginimo kėlimas reiškia papildomas sąnaudas įmonėms, mokančioms MMA. Kadangi 93 000 darbuotojų gauna minimalų atlyginimą ir turi socialinį draudimą, tai sąžiningiems darbdaviams finansinė našta padidėtų 10,5 mln. Lt (93 000 x 113), o „vokelių“ mokėtojams finansinė našta būtų mažesnė, nes jie tikriausiai savo darbuotojams paplonintų vokelį 100 Lt, bet neišsisuktų nuo 31 Lt mokėjimo „Sodrai“.

Jeigu (arba kai) valdžia supras, kad minimalaus atlyginimo kėlimas yra ne tik svarbus skurdo mažinimui, bet dar ir ekonomikai naudingas, gali nors kiek pristabdyti emigraciją ir nenorą įsidarbinti, tai norisi tikėtis, kad – labiau nei iki šiol – valdžia priims ekonomine logika pagrįstus sprendimus.

Tačiau visiškai nepateisinamas yra „darbiečių“ populistinis pažadukas kelti MMA iki 1509 Lt (koks tikslumas!), nes darbo našumu nepagrįstas darbo užmokestis mažina ūkio konkurencingumą. Darbdaviai signalizuoja sutikimą padidinti MMA po euro įvedimo, bet ne anksčiau nei 2015 m. kovo mėn. ir net galimai daugiau nei 100 Lt (29 eurais). Jei MMA būtų padidintas iki maždaug dabartinių 1200 Lt (347,54 eurai), tai būtų optimalu jam tapti 345 eurais.

MMA kėlimas iššauktų poreikį kelti ir kitus valstybininkų atlyginimus, tačiau tai turėtų liesti tik mažiausius, nors valdžia, pagal įsigalėjusį savitarnos principą, deja, pirmiausia skelbia būtinumą kelti ir didelius valdininkų atlyginimus.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top