Druskininkų meras prisipažįsta užgrobęs žemę greta M.K.Čiurlionio namų, bet jos grąžinti nenori

Nors ir Socialdemokratų vadas, Vyriausybės galva Algirdas Butkevičius pateisino 25 arus valstybinės žemės Druskininkų centre prie savo valdų galimai atsitvėrusį bendrapartietį Ričardą Malinauską, jokių priekaištų jam neturėjo ir į svečius mėgstantis važinėti Aplinkos apsaugos ministras Valentinas Mazuronis, Seimo Antikorupcijos komisija mano kitaip.

Kilus ažiotažui dėl Druskininkų mero užimtos valstybinės žemės, Ričardas Malinauskas prašo laikinai leisti ja naudotis

Vilma Danauskienė | 15min.lt

Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininkas ir Druskininkų savivaldybės tarybos vadovas Ričardas Malinauskas netiesiogiai pripažino neteisėtai užgrobęs valstybinės žemės sklypą pačiame Druskininkų centre ir prašo žemėtvarkininkų laikinai leisti naudotis valstybės turtu.

Tačiau 25 arų valstybinės žemės sklypas, aptvertas kartu su Druskininkų savivaldybės mero namų valda vientisa tvora – jau Seimo Antikorupcijos komisijos akiratyje.

Kaip patvirtino šios Komisijos pirmininkas Seimo narys Vitalijus Gailius, į Komisiją kreipėsi keturi Druskininkų savivaldybės tarybos nariai, prašydami ištirti esamą padėtį ir galimai korupcinius R.Malinausko ir valstybės institucijų veiksmus, kai neteisėtai naudojamas valstybinės žemės sklypas, o tą kontroliuoti privalančios atsakingos institucijos nesiima priemonių apsaugoti valstybės turtui.

Sukruto vietos opozicija

Druskininkų savivaldybės tarybos nariai Donatas Mizaras, Karolis Kaklys, Juozas Šarkus ir Juozas Kudarauskas kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją su pareiškimu dėl galimai korupcinių veiksmų, susijusių su Druskininkų savivaldybės mero, socialdemokrato Ričardo Malinausko privačia 12 arų namų valda Druskininkuose, prie kurios neteisėtai prijungti 25 arai valstybinės žemės“, – 15min.lt antradienį sakė Druskininkų savivaldybės tarybos opozicijos narys D.Mizaras.

Pasak politiko, dar 2012 m. spalio 18 d. Kauno apygardos prokuratūra, atlikdama tyrimą dėl viešojo intereso gynimo ir galimai nusikalstamų veikų, dėl šio konkretaus valstybinės žemės užėmimo fakto buvo išsiuntusi užklausas Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) bei Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI). Pastarųjų institucijų pareigūnai 2012 m. lapkričio 8 d. Druskininkuose, Turistų g. 11, konstatavo faktą, kad 25 arų urbanizuotame valstybinės žemės sklype iškastas didžiulis tvenkinys, stovi masyvi medžio pavėsinė, šuns voljeras ir stacionari šašlykinė, o visas sklypas – tiek 12 arų privačios R. Malinausko valdos, tiek 25 arai valstybinės žemės, apjungti vientisa ir vienoda tvora.

Prokurorei viskas atrodė gerai

Nors neteisėtas valstybinės žemės naudojimo faktas buvo akivaizdus, 2012 m. gruodžio 5 d. Kauno apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorė Liudmila Borisova priėmė nutarimą atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones, o NŽT prokuratūrai apskritai nepateikė jokio atsakymo dėl šio savavališko valstybinės žemės užėmimo.

Neteisėtas statybas prižiūrinti VSPSI formaliai atsakė, kad nelegali tvora, juosianti Druskininkų savivaldybės mero R. Malinausko privačią 12 arų valdą ir su ja susiliejusius 25 arus valstybinės žemės, pasak šeimininko R. Malinausko paaiškinimų, „pastatyta nežinia kada ir nežinia kieno“, o valstybinėje žemėje esantys statiniai – didelė medžio pavėsinė, šuns voljeras, stacionari šašlykinė tėra kilnojamieji daiktai.

Užtverta žemė valstybei neįdomi

„Įvertinus Nacionalinės žemės tarnybos ir Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnų atsakymus bei faktą, kad, praėjus nuo faktinės sklypo apžiūros beveik penkiems mėnesiams, nesiimta jokių teisinių priemonių savavališkam 25 arų valstybinės žemės užėmimui pašalinti, šios aplinkybės rodo akivaizdžius korupcijos požymius“, – teigia D.Mizaras.

Pasak politiko, faktą, jog Druskininkų senamiestyje yra savavališkai užimti 25 arai valstybinės žemės, nuo pat 2004-ųjų (R.Malinausko namo statybos pradžios), t. y. beveik 9 metus, privalėjo žinoti už valstybinės žemės priežiūrą bei nelegalius statinius atsakingos institucijos, tačiau į šį faktą valdininkai užmerkė akis.

Žemėtvarkininkai sukruto po ministro vizito

Rimčiau domėtis Druskininkų mero R.Malinausko tvoromis ir užimta valstybine žeme valstybinės institucijos pradėjo domėtis po to, kai šių metų vasario viduryje Druskininkuose apsilankė aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Iš žurnalistų sužinojęs ne tik patį faktą, bet ir tai, jog prokurorai, konstatavę valstybinės žemės neteisėtą naudojimąsi, atsisakė ginti viešąjį interesą, ministras tuomet raudo ir pirštu baksnojo į prokuratūrą.

„Ginti viešąjį interesą privalo prokuratūra“, – sakė V.Mazuronis.

Praėjus keletui savaičių po ministro vizito atsibudo ir Nacionalinės žemės tarnyba. Kaip 15min.lt informavo šios tarnybos atstovė spaudai Aušra Pociūtė, žemėtvarkininkai šių metų kovo 15 d. atliko R. Malinauskui priklausančio žemės sklypo ir šalia esančio valstybinės žemės sklypo naudojimo patikrinimą dalyvaujant Druskininkų savivaldybės administracijos atstovams.

„Patikrinimo metu nustatyta, kad laisvoje valstybinėje žemėje ir valstybinės žemės sklypo dalyje, esančiuose greta Ričardui Malinauskui nuosavybės teise priklausančio žemės sklypo yra užtverta tvora, kuri juosia privačios nuosavybės teise valdomo žemės sklypo ir minėtos valstybinės žemės ribas. Valstybinėje žemėje, vakarinėje žemės sklypo dalyje, taip pat yra pasodinti želdiniai (pušelės, tujų gyvatvorė ir dekoratyvinių medelių gyvatvorė), pastatyti nesudėtingi statiniai (pavėsinė, šuns voljeras), iškastas dirbtinis vandens telkinys. Patikrinimo metu nustatytos aplinkybės rodo, kad žemės sklypas yra naudojamas ne pagal suformuotas ir Nekilnojamojo turto kadastre pažymėtas ribas, neteisėtai užtverta ir naudojama apie 0,2 ha laisvos valstybinės žemės ir apie 0,05 ha valstybinės žemės sklypo“, – apie dar kartą konstatuotą valstybinės žemės užgrobimą patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos atstovė.

Užsitvėrė net gabalą parko teritorijos

15min.lt šaltinių žiniomis, neteisėtai R.Malinausko namų tvora užtvertas žemės sklypas ne tik atitvėrė nuo paprastų piliečių dvidešimt arų valstybinės žemės Druskininkų centre, bet ir užima penkis arus šalimais esančiame Vijūnėlio parke. Visai neseniai Druskininkų savivaldybė vykdė šio parko sutvarkymo projektą. Dabar tiek iš mero kiemo, tiek iš Vijūnėlio parko mero sodybos link atsiveriantis vaizdas – akį maloninantis. Tiesa, nutiestu taku, esančiu anapus tvoros, greičiausiai naudojasi tik už tvoros gyvenančių įtakingų druskininkiečių šuo. Tą liudija ant tako palikti „ženklai“, kuriuos fotografas užfiksavo lankydamasis Turistų gatvėje Druskininkuose.

Panoro žemės naudojimą įteisinti

Kilus ažiotažui, pats R.Malinauskas bandė kokiu nors būdu pateisinti užtvertos žemės naudojimą. Tačiau tą padaryti kurorto meras ėmėsi vėlgi tik jam vienam suprantamu būdu, t.y. eilinį kartą nusispjovęs į įstatymus. „Yra gautas Ričardo Malinausko prašymas dėl laikino žemės naudojimo“, – antradienį raštu 15min.lt patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos atstovė A.Pociūtė.

Tačiau įstatymas aiškiai reglamentuoja, jog laisvos (neužstatytos) valstybinės žemės sklypai, kurie nėra numatyti grąžinti nuosavybėn buvusiems savininkams, gali būti išnuomojami tik aukciono būdu. Kol kas Nacionalinė žemės tarnyba R.Malinauskui į jo prašymą atsakė neigiamai.

„Pažymėtina, kad Nacionalinė žemės tarnyba pagal kompetenciją ėmėsi priemonių dėl galimai savavališkai užimtos ir naudojamos valstybinės žemės aplinkybių išaiškinimo ir nedelsiant atliks tolesnius veiksmus valstybinės žemės atlaisvinimo, t. y. kreipsis į žemės sklypo savininką (!!! – aut. past.), kad šis geranoriškai atlaisvintų valstybinę žemę ir pašalintų pažeidimus. Tuo atveju, jeigu bus vengiama geranoriškai atlaisvinti neteisėtai užtvertą ir naudojamą valstybinę žemę, nustačius būtinus administracinio teisės pažeidimo sudėties elementus, bus imamasi priemonių dėl pažeidėjo patraukimo administracinėn atsakomybėn už Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 45 straipsnyje numatytą pažeidimą“, – juodu ant balto išdėstė Nacionalinė žemės tarnyba.

15min.lt kalbinti į Seimo Antikorupcijos komisiją dėl R.Malinausko užgrobtos valstybinės žemės kreipęsi Druskininkų savivaldybės tarybos opozicijos nariai sako nenustebsiantys, kad patyrusių teisininkų savivaldybėje komandą turintis meras ras būdų ne tik kaip išvengti reikalavimo atlaisvinti valstybinę žemę, bet ir kaip oficialiai ją įsiteisinti.

„Laikino valstybinės kitos paskirties žemės sklypo naudojimosi tvarkos miestuose teisės aktai nereglamentuoja. Parašęs prašymą leisti laikinai naudotis valstybine žeme, R.Malinauskas greičiausiai žinojo šį faktą. Juk jis neprašė tos žemės nuomoti ar leisti išpirkti, kas yra reglamentuota įstatymu. O Druskininkuose įstatymas suprantamas taip, kaip reikia R.Malinauskui: jei nereglamentuota, vadinasi – galima“, – nuogąstavo vienas iš Antikorupcijos komisijai pareiškimą pasirašiusiųjų D.Mizaras.

Atsirūgs ir prokurorams?

Kalbėdamas 15min.lt Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius teigė, kad susipažinusi su gautu skundu Komisija konstatavo, jog jame skundžiami atskirų institucijų pareigūnų veiksmai.

„Skundžiami ne tik žemėtvarkininkų, statybų priežiūros inspektorių, bet ir vietos savivaldybės bei Kauno apygardos prokuratūros veiksmai. Pagal kompetenciją medžiaga išsiųsta ištirti šių institucijų vadovybei. Gavę jų išvadas, Komisijoje priimsime sprendimą dėl tolesnių veiksmų“, – 15min.lt komentuodamas Druskininkų politikų siųstą skundą sakė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V.Gailius.

15min.lt jau rašė apie tai, kad į Generalinę prokuratūrą 2012 m. rugsėjo 24 d. su pareiškimu dėl galimų nusikalstamų veikų Druskininkų savivaldybėje kreipėsi tuometinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas. Tačiau prokuratūra neįžvelgė reikalo ginti viešąjį interesą.

Po Seimo rinkimų prokurorų atsakymą gavęs naujasis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas komiteto narius su gauta medžiaga supažindino tik tada, kai jau buvo pasibaigę apskundimo terminai. Komitetas nusprendė nesikišti į Druskininkų mero Ričardo Malinausko reikalus, motyvuodamas, kad minėtasis A.Anušausko pareiškimas tebuvo jo, kaip Seimo nario, bet ne paties Komiteto kreipimasis.

„Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto sprendimas nesvarstyti prokurorų išvadų dėl Druskininkų savivaldybės ir jos mero socialdemokrato Ričardo Malinausko galimo piktnaudžiavimo ir interesų supainiojimo ar net nusikalstamos veiklos bei atsakingų valstybinių institucijų pasyvumas šioje „tvoros“ istorijoje – aiškus spaudimas ir ženklas mūsų teisėsaugos institucijoms nesikišti į kai kurių veikėjų reikalus.

Pažiūrėkite, koks paskutiniu metu vykdomas puolimas viešojoje erdvėje prieš tas institucijas, kurios pajudina galimos korupcijos židinius! Kita vertus, man baisu ir dėl mūsų teisėsaugos institucijų pozicijos – jos stengiasi prisitaikyti „į toną“ dabartinei valdančiajai daugumai. Galbūt taip atskiri veikėjai tikisi išsilaikyti postuose besibaigiant jų vadovavimo kadencijoms?“ – po tokio Seimo Komiteto sprendimo 15min.lt yra sakęs Seimo narys A.Anušauskas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top