Edvardas Čiuldė. Ar įmanoma pramušti abejingumo sieną?

Iš atminties niekaip neišdyla, kažkada, neatsimenu – kur, Rasos Čepaitienės pasakyti žodžiai, išsprūdę kaip dejonė, kad visos dedamos pastangos pažadinti tautos savigarbą galiausiai sudūžta į abejingumo sieną. Tiesą sakant, tikslios žodžių formuluotės neatsimenu, bet, prisikabinęs kaip dygus kibišas, lieka sielą aitrinantis įspūdis, kad tąsyk žinoma autorė nesugebėjo nuslėpti savo gėlos dėl to, kad nusisuka, neišgirsta ar net piktdžiugiauja dažnai ir tie, dėl kurių gerovės ir interesų vienas ar kitas autorius rizikuoja savo gerove, karjera, oficialiu primažinimu.

Kaip atrodo, R. Čepaitienei prasprūdę žodžiai nėra tik moteriškos silpnybės apraiška (kas, hermafroditų laikais, būtu ne yda, o netikėtas akies pamaloninimas), nes labai panašiai ne kartą yra bandę papostringauti net politinėse batalijose užgrūdinti, parako prisiuostę vyrai.

Kaip atrodo bent man, garbūs vyrai ir moterys klysta sakydami saviguodai, kad dauguma yra pernelyg inertiška, kad ką nors galėtų reikšti, jog neva pasaulį visados vairuoja tik aktyvios mažumos. Tokiu atveju net ir garbingieji autoriai rizikuoja supanašėti su tais mūsų dienų propagandistais, kurie savo svetimą kaip maras pasaulėžiūrą bando iškišti kaip pažangos doktriną, o daugumai arba, kitaip tariant, normalių refleksų žmogui būdingus lūkesčius apibūdina kaip apgailėtiną populizmą.

Kur čia pakastas šuo?

Nesu toks protingas, kad galėčiau kažką patarti pripažintiems autoriams, atsakyti į išsikeltą klausimą vienareikšmiškai ir tvirtai. Tačiau pabandysiu bent užsiminti apie tai, kaip toks klausimas gali būti sprendžiamas jau žiūrint iš „vartotojų visuomenės“ teoremos pozicijų. Tokį „Vartotojų visuomenės ir vartojimo kultūros“ paskaitų kursą universiteto auditorijose esu skaitęs keletą metų, savo širdperšai turėjęs progą stebėti, kad čia su nesveikai užkilusiu ūpu veržėsi net tie studentai, kurie labiau rimtus akademinius filosofijos kursus lankė tarsi ir prisiversdami. Man susidarė toks įspūdis, kad anšlagą lėmė tai, kad studentai naujame kurse turėjo progą pamatyti gana tikslų savo veidą būtent saviironijos veidrodyje.

Kadangi mes visi esame profesiniai išsigimėliai, nesusilaikysiu neuždavęs skaitytojui kurso dėstytojo lengviausio klausimo labiausia atsipūtusiam studentui – kodėl vartotojų visuomenėje, kuri neretai dar yra vadinama pertekliaus visuomene, žmonės neretai rausiasi miesto šiukšlių dėžėse, kai savo ruožtu sovietiniais visuotinio deficito laikais tokių dalykų tarsi ir nebuvo?

Kas ne kas, o vartotojų visuomenė nėra inertiška visuomenė, greičiau tai yra nesveiko aktyvumo visuomenės sandara, kai vartojama pasiutusiu tempu, kas savo ruožtu skatina beprotišką gamybą. Be to vartotojų visuomenėje neįmanoma užsikimšti nuo vartojimo, prisivartoti iki paskutinės padalos, nes tokioje visuomenėje net šiukšlių tvano didėjimo tempus lenkia naujų poreikių pasidauginimo tempai.

Jeigu norite, čia net Sizifo darbo mitas praranda prasmę, nes įnoriai keičiasi taip sparčiai, kad Sizifas netenka galimybės ritinti tokį patį akmenį į viršų antrą kartą.

Kita vertus, kaip atrodo bent man, didžiausia klaida yra bandymas išpopuliarinti savo idėjas, prisidengiant vartotojiškomis laiko madomis, pavyzdžiui, bažnyčiose rengiant roko koncertus arba Sinodo svarstymuose persiimant vadinamojo pažangizmo idėjomis. Tai – katastrofos kelias, kai visa tokia klounada paspartintu tempu nukeliauja šiukšlių rūšiavimo konvejeriu.

Kaip atrodo, labiausiai intensyviai žmogus vartoja laisvalaikio metu, o pabėgimo iš vartotojų visuomenės projektas gali labai greitai tapti patraukliu vartojimo produktu. Kaip jau sakiau, mūsų dienų vartotojas atpažįsta save saviironijos veidrodyje ir yra pasiryžęs pabandyti ištraukti save už plaukų iš vartojiškumo pelkės. Anksčiau ar vėliau radikalus vartojimo nuobodulys turėtų pasiekti kritinę ribą, vedančią į sprogimą pagal vartotojų visuomenės logiką, bet išsprogdinantį ir pačią vartotojiškumo logiką. Posakis, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo yra teisingas, bet aptariamu atveju viskas tikriausiai įvyks taip staigiai, jog net nebus laiko susivokti, kai ant galvų nukris sniego lavina. Taigi, kaip atrodo, nėra laiko liūdėti.

Beveik neabejoju dėl to, kad ES struktūrose stiprėjant bandymams naikinti šalių suverenitetą, kritinė vartotojų masė Lietuvoje taip staigiai, kaip pavasarį įsispindėjus saulei vienu ypu nutirpsta sniegas, pasuks raginimų išstoti iš ES keliu, kai niekas jau nebeįstengtų permušti tokio užsidegimo net pinigų srautais iš ES fondų. Absoliuti dauguma Lietuvos žmonių neabejoja dėl šalies buvimo NATO organizacijoje prasmingumo, kita vertus, kaip atrodo bent man, priklausymo ES struktūroms prasmingumo kvestionavimas Lietuvoje sukeltų milžinišką patriotizmo ir pasiryžimo ginti savo Tėvynę prasiveržimą, nes šiandien dauguma žmonių gėdijasi savo šalies, kurioje vyriausybes formuoja pasibaisėtiną šleikštulį kelianti leftistinė mažuma.

5 9 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
39 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
step by step:(

skant ,už pačios , pačios jautriausios …..užkabinta. Sveikinu autorių.

blue yellow zov marinie

…optimistine jusu paziura i rambiai/xa/ atrajojanti naroda yra perdem euforiska,p.Edvardai.Raktinis cia zodis….rammmmbiai…tuo viskas ir pasakyta…net ne rambus narodas,o….rammmbiai atrajojantis…..jiems viskas vienodai….po energetiniu kainu suolio,maisto kainu kosmaro,kai paprasta/visai,netgi,prasta,sakyc/ grietine kainuoja virs 2 e,….jau maniau….eis i gatves ta liaudis,tikrai tikrai…..anys tik rammbiai pabezdejo ir toliau atrajojo…….nieks jiems nerupi ir neberupes…neverta net lupu teptis tokiom snekom ar viltim.Is kadais karzygiu pavirtom kakiais.Kaip nekart sakiau…lepintis filosofine konstatavimo ramybe su cigaru rankoj,gero wiskio taure pries zidini,stebint saulelydi pro langa…

blue yellow zov marinie

…kalbant apie studentus…….eile su pispasiais prie Sarbijievijaus vartu….many uzmuse bet kokia vilti Lietuvos ateitim…..absoliuciai,nepaneigiamai ir galutinai……….eto koniec,pagalvojo sarikovas,…..ja umyraju,gaspoda praxozyjie….ir tik vejas ir saltis aplink…..

blue yellow zov marinie

…kazkaip pagalvojau,kad reiktu ivest balsavimo cenza pagal issilavinima ir tuoj pat atsokau,,,but da baisiau…OT,isradus toki aparaciuka…ikisisi galva,ir gauni atsakyma….Normalus,gali balsuot….

jokio paradokso

sovietinio deficito laikais konteineriuose būdavo galima rasti bulvių lupenų, kiaušinių lukštų ir tetrapakų nuo pieno ir kefyro. Koks save gerbiantis bomžas susidomės tokiu turiniu?

ją ją

tarybų sąjungą sugriovė džinsų ir kramtoškės deficitas.

išeitis

Vartotojiškos visuomenės atsiradimas atskleidė iš anksto neplanuotą dalyką. 1 milijardo vartotojų išlaikymui reikalingi visi planetos resursai. Visi kiti milijardai, jų dabar 7 , lieka už borto. Jie aišku irgi nori praturėti ir vartoti, ir jie aišku pyksta, siunta – kur teisybė?! Bet jų lūkesčius riboja 7 papildomų vartojimui tinkamų planetų nebuvimas. Bandydami išsunkti iš esamos planetos vartotojišką palaimą 8 ar 10 milijardų to norinčių pasieksime viso labo ekologinę katastrofą su perteklinių milijardų išmirimu. Gal tai ir yra išeitis?

blue yellow zov marinie

..ale ot tau isiede galvon tie skaiciai….ar nerandi rupintis kuo nors,labiau apciuopiamu……ta abstrakcija tave isves is proto….jei da neisvede.

GOJUS

Kiek tau metų?

blue yellow zov marinie

…ne taip klausi,…..kelinta tavo lytis,bo kuo aukstesne,tuo klausimai keistesni…

blue yellow zov marinie

…paskutinej lyty…klausia…kur as…..

nuomonė

Kartais susidaro įspūdis, kad dėl geriau apmokamo posto, didesnio kiekio euriukų kartais nebesvarbu nei lietuvių kalba, nei tautinė savigarba.

nuomonei nuomonė

viskas parduodama už pinigus ir už labai didelius pinigus žydo rodšildo prispausdintus

Ne visai taip

„..vadinama pertekliaus visuomene, žmonės neretai rausiasi miesto šiukšlių dėžėse..”Lietuva nėra pertekliaus visuonenė,tik dalis jos geriau pasipenėję.Labiau į vakarus tai ten bomžauti „apsimoka”,netgi lietuviai yra įvaldę šitą meną.Aišku yra vienas kitas kuriam nesiseka ir tenka raustis šiukšlių dėžėse,bet daugiausiai vakarų turtingose šalyse gatvėje gyvena visokie narkomanai,alkoholikai,daug iš tų priklausomų jauni žmonės ir super atsipalaidavę visokie žolės apsirūkę hipiai tinginiai.Retai kada pamatysi ten kokią močiutę su ištiesta ranka.

P. S.

„ Friganų” judėjimas turtingiausiose šalyse

Taip

Friganai frilanceriai ir ima tik grynais.

tikrai tikrai

debilas ir Lietuvoje debilas

GOJUS

Čiuldė yra produktyviausias Tiesos.lt rašytojas (kiekybės ir kokybės santykis atskira tema, neliesiu) . Susidaro įspūdis, kad Čiuldei yra sumokama už straipsnį. O kaip yra iš tikrųjų?
Ar tik nebus toks produktyvumas sąlygotas asmeninio vartotojiškumo?

blue yellow zov marinie

…a tik ne i prasalieioicio vnuciokus taikaisi….

GOJUS

Nesitaikau į nieką. Chuliganas tas Prašalietis, bet tik savo nuomonę reiškia, kurią bando argumentuoti, ne taip, kaip nekurie. Jei reikėtų jam pist (kaip vienas komentatorius ragino pist konservatoriui į snukį 😆) į padychą, tai tik už ukrainiečių kovotojų niekinimą. Nors niekina ir kacapus.

blue yellow zov marinie

…peradresuoju tau tavo klausima….kiek tau metu……Butu laikas ir tau suaugt….

Jis

ir yra Prašalietis, tik tu per daug Pliskos „uostai”.

Kaip bebūtų

Čiuldė gerai įvaldęs plunksną,kūrybiškai įdomiai rašo.

Su artėjančiais !

Tikslus žuvusių ukrosvinų skaičius – 1 126 562 !
https://youtu.be/xptUzcRZ134

žioply!

Nulio skaičiaus pabaigoje trūksta, o ne šauktuko, ar nematai

nuomonė

Jam prie trisdešimt rublių trūksta nulio?

GOJUS

Nauja tema. Infliacijos TSRS iki 1990 kovo 11 d. nebuvo. Kaip taip atsitiko, kad pabėgus Baltijos sesėms, TSRS paleido kainas ir iki Belovežo (TSRS raspado 1991 m. gruodžio 8 d.) apturėjo didžiulę infliaciją?

blue yellow zov marinie

..xa xa xa.tu visai nupusai,ar ka…iki 90ju…rublis tapo toks medinis,kad juo buvo galima peciu kurent…

GOJUS

Nu tik nepasakok pasakų.
Наибольший рост цен был на завершающем этапе разрушения СССР. В 1990 г. он составил 5,2 %, а суммарный за 1986 – 1990 годы – более 12%.

GOJUS

O po 1990 infliavo kartais, 1991 gale net atsirado 200, 500 rublių kupiūros. 1992 pavasarį net 1000 vienoj lentoj.

blue yellow zov marinie

….atsirado atsirado,jei nuo to tau geriau.

GOJUS

Neužsikūrė diskusija. Net Prašalietis neprašytas neįsibrovė. Gal apsinuodijo importiniais gėrimais?

blue yellow zov marinie

…paskaityk apie ta nenaudeli Ciuldes komenta vedamojo/Radzvilo/ skilty….klausimu nebeliks.Todel jis toks pritiles…..

Nu, rėžkit tvartagalviai

Kieno Krymas ?
Kas degino žmones Odesoje ?
Kas apšaudė Zurgruso paplūdimį ?
Kieno lėktuvas apšaudė Lugansko administraciją ?
Kas žudė trasoje Koršunovo-Ševčenko ?
Kas nužudė žurnalistus Buziną, Šeremetą ?

blue yellow zov marinie

…o tu nueit pasikt ar nenori,bo i kelnes is to beprotisko stanginimosi,pridesi….ane,kacapuase..

stasys

gana toks lėkštokas str.su bandymu pamasažuoti pirštais tautos pagarba sau . Be abejo galima su didele ironijos doze apkaltinti ‘landbergius’ sukėlus ir karą Ukrainoje kas vėliau virto pasauliniu geopolitikos ledynmečių ne tik su klimato realiais pokyčiais bet ir pasaulinio masto epidemijomis, nors kai kam gal tai tik lengvas peršalimas ‘gripukas’ . Tokiu atšiauriu metu norėtųsi turėti tvirta šalia petį ir galvoti jog visa tai ka matome už lango šalčio pavidalu kada nors virs gražiu pavasarių , bet viltis negali remtis tik iliuzijomis ir norais. Kažkas turi pasirūpinti jog Rytų Europos ‘Izraelis’ .nepaskęstu ne tik emigrantu antplūdžiuose bet ir priimtu nudienos realijas tokias kokios jos yra iš tikro, atmetant iliuzijas . Tautos abejingumas visiems tiems autoriaus sopuliams atsimušą ne į tylos… Skaityti daugiau »

Ingrida

Remkis į mano petį stasiuk,ir nebesimasažuok pirštais kur nereikia,nes kokia smegenų nykimo epidemija užpuls tave tokiu atšiauriu metu.

مصنع أنابيب HDPE

Elitepipe Plastic Factory’s HDPE pipes offer excellent resistance to chemicals, abrasion, and environmental stress, making them ideal for a wide range of applications. Elitepipe Plastic Factory

msnbc breaking news

With the knowledge that your website has given me, I send my best wishes for the continued success of your important goal. I wish you success as you walk.

39
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top