„Vakcinų klinikiniams bandymams trūksta skaidrumo“, „ne mažesnį nerimą kelia ir vyriausybių pastangos slėpti esmines sudarytų sutarčių dėl vakcinų tiekimo sąlygas“, – tokias išvadas dar šių metų kovo 25 dieną savo pranešime žiniasklaidai paskelbė Transparency International organizacija, kartu su Toronto universitetu (Kanada) atlikusi išsamią 12 pagrindinių vakcinų (tarp jų – ir Pfizer/BioNTech, Moderna bei AstraZeneka) klinikinių bandymų duomenų ir beveik 200 vakcinų tiekimo sutarčių, pasirašytų iki 2021 m. kovo mėn. su įvairiomis vyriausybėmis, studiją.
Visuotinai sutariama: būtent klinikinių bandymų skaidrumas yra vienintelis būdas stebėti vakcinų saugumą bei efektyvumą ir tuo pačiu pagrindinė apsauga nuo tendencingų išvadų ar manipuliavimo duomenimis. Nepaisant to, kaip parodė Transparency International organizacijos Global Health programos kartu su Toronto universitetu atliktas tyrimas, būtent skaidrumo labiausiai ir trūko kuriant vakcinas nuo Covid-19. Keletas išties iškalbingų faktų: iš viso buvo atskleista tik 45 proc. vakcinų bandymų rezultatų ir tik 12 proc. visų tyrimų protokolų buvo publikuota, net 88 proc. registruotų bandymų protokolų viešai neprieinami nei žiniasklaidai, nei akademinėms bendruomenėms.
Toks skaidrumo trūkumas ir didžiulės finansinės injekcijos vakcinas kūrusioms kompanijoms tapo prielaida selektyviam rezultatų skelbimui ir manipuliacijoms duomenimis. „Viešai prieinamų duomenų trūkumas sukuria erdvę klaidinančioms ir potencialiai pavojingoms pusiau tiesoms, dezinformacijai bei sąmokslo teorijoms, o tai savo ruožtu prisideda ir prie dvejonių dėl vakcinų“, – dar šių metų pavasarį perspėjo tyrimą inicijavusios Global Health programos vadovas Jonathanas Cushingas.
Tyrimas taip pat parodė, jog skaidrumo trūksta ir vyriausybių su vakcinų tiekėjais pasirašytoms sutartims: žiniasklaidoje buvo publikuoti tik 7 proc. iš 183 sutarčių ir tik viena sutartis buvo išviešinta be jokio redagavimo. Daugelis svarbių sutarčių sąlygų buvo tiesiog nuslėptos, pavyzdžiui, kiek iš viso buvo sumokėta už vakcinas, kiek kainavo viena dozė ir pan.
„Atsižvelgiant į milžiniškas viešųjų pinigų sumas, investuotas į mokslinius tyrimus visame pasaulyje, piliečiai turi teisę žinoti viską apie vakcinas, kurias finansuoti padėjo ir jų mokesčiai. Kadangi neseniai atliktos apklausos parodė, jos trečdalis pasaulio gyventojų – 1,3 milijardo žmonių – nenori skiepytis nuo koronaviruso, skaidrumas yra gyvybiškai svarbus pasitikėjimui įgyti“, – pabrėžė J. Cushingas.
Praėjęs pusmetis parodė: Global Health programos vadovas buvo daugiau negu teisus. Pasitvirtino ir kita J. Cushingo tuomet išsakyta pastaba apie tai, kad būtent toks vyriausybių elgesys kelia rimtų abejonių ne tik dėl to, ar buvo tinkamai reaguota į COVID-19 protrūkį, bet ir dėl to, kiek ir kuo bus pagrįsti jų priimami sprendimai, kuriais neva bus siekiama suvaldyti vis naujus visuomenės sveikatai kylančius iššūkius.
Visą Transparency International organizacijos Global Health programos kartu su Toronto universitetu atliktą tyrimą skaitykite ČIA.