Erikas Černauskas. Kaniūkų tragedija. Taškas dar nepadėtas

Sausio 28 dieną įvyko Kaniūkų žudynių 80-ųjų metinių minėjimas. Jis prasidėjo Šv. Ignoto bažnyčioje mišiomis. Buvo paminėtas šis skaudus įvykis ir perskaitytas aukų sąrašas, kuriame daug moterų ir vaikų pavardžių. Pasibaigus mišioms, išvykome į Kaniūkus prie žudynes menančio kryžiaus.

Minėjimas Kaniūkuose prasidėjo 12 valandą. Jį vedė Gaudentas Aukštikalnis, dalyvavo patriotiški piliečiai, šauliai, Seimo nariai. Skambėjo generolo Povilo Plechavičiaus karių sąjungos ansamblio atliekamos dainos. Buvo prisiminti įvykiai, pagerbti žuvusieji. Kalbėjo įvykius menantis mokytojas Vytautas Dailydka, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius, mokslų daktaras Arūnas Bubnys, Seimo narys Valdas Rakutis, Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas, Sąjūdžio veikloje pasižymėję Rytas Kupčinskas ir Leonas Kerosierius.

Kreipiausi į dalyvavusius Seimo narius Angelę Jakavonytę, Valdą Rakutį ir Paulių Saudargą, kad visas pasakytas mintis būtina pakartoti ir iš Seimo ar kitų tribūnų, nes čia jas girdėjo tik pusšimtis susirinkusiųjų ir šalia augančios pušys. Priminiau, kad gyvi ar mirę žudikai turi sulaukti pasmerkimo, o gražios kalbos taps šventvagiškomis, jei net žudynėmis įtariami vaikščioja su ordinais.

Minėjimas praėjo gražiai, prie kryžiaus buvo padėtas vainikas nuo Lietuvos Respublikos Seimo, kryžių puošė juostos su Lietuvos ir Lenkijos simbolika. Renginys baigėsi apie 13 valandą. Dalyviai dar pakalbėjo, pabendravo.

Išvykome atidavę pagarbą žudynių aukoms. Vėliau kolegė Neringa pranešė apie internete pasirodžiusią informaciją, kad nuo kryžiaus dingo juosta su valstybine simbolika bei neliko vainiko, o jo vietoje padėti vainikai nuo lenkiškų organizacijų. Neringa nuvyko į įvykio vietą ir atsiuntė informaciją patvirtinančias nuotraukas, padarytas 22:30. Apgailestavo, kad nepatikrino šiukšlių konteinerių, kur galėjo būti įmesta juosta ir vainikas. Apie tai parašiau Seimo nariams P. Saudargui ir V. Rakučiui.

Dar mums neišvykus, prie paminklo pasirodė žmonės, kurie pradėjo ruoštis vietinės valdžios ir lenkiškų organizacijų renginiui. Beja, apie mūsų renginį vietinės valdžios atstovai buvo informuoti ir net kviesti paminėti jį kartu. Mūsų renginį stebėjo žmogus, neva tvarkęs kapines. Valentinui jis pasakė, kad lietuviškai nesupranta, tačiau visą valandą įdėmiai klausėsi, ką sako renginio dalyviai.

Vėlesniame renginyje dalyvavo vietinės valdžios, Lenkijos ambasados atstovai bei europarlamentaras V. Tomaševskis, šį kartą be koloradinės juostelės. Valstybinė simbolika ir vainikas buvo pašalinti, nes jau daug metų bandoma trinti Lietuvos istoriją. Renginio organizatoriai norėjo parodyti, kad tik jie rūpinasi žudynių aukomis, nors pašalindami valstybinę simboliką padarė nusikaltimą, o vainiko pašalinimas tiesiog amoralus.

Nestebina, kad bandoma teigti, jog kaimo gyventojai yra lenkai, o dėl žudynių metamas šešėlis lietuviams. Tačiau puikiai žinoma, kas įvykdė šį siaubingą nusikaltimą. Sovietines šventes minintys ir sovietmečio stabus vis dar garbinantys veikėjai tą pamiršta.

Kitą dieną, kai pasklido informacija ir, matyt, sužinojus nuo ko buvo vainikas, pasirodė atsiprašinėjimai. Vainikas atsirado. Juosta su valstybine simbolika ne, nes galėjo būti suniokota. Tačiau blogiausia yra mūsų valdžios atstovų reakcija. V. Rakutis sausio 29 dieną ryte informavo, kad kalbės su Šalčininkų meru. Seimo pirmininkės pavaduotojas P. Saudargas sugeba pasakyti, kad tai tik nesusipratimas ir ,,kolegos“ suklydo. Matyt, valstybinės simbolikos išniekinimo ir nacionalinės nesantaikos kurstymo Seimo narys neįžvelgia, o paties atnešto vainiko numetimas į kokį patvorį neužgavo net asmeninių ambicijų. Geriau kalbėti apie Ukrainos įvykius ir nematyti, kas vyksta Lietuvoje. Kai tokia valdžios reakcija, nėra ir teisėsaugos veiksmų.

Po šių įvykių kitokias prasmes įgyja ir minėjimo metu pasakytos kalbos. Renginyje kalbėjęs Leonas Kerosierius laikė plakatą su Jono Noreikos ir Kazio Škirpos portretais. Jis griežtai kritikavo dabartinę valdžią ir reikalavo jų darbų šiandien, o ne aiškinti, kad kažkada galėsim išsirinkti kitus. Keistai atrodo V. Rakučio žodžiai, kad gal minint 100 metų jubiliejų bus kažkas padaryta. Juk jis pats ir renginyje dalyvavusi Angelė Jakavonytė yra istorinės atminties komisijoje. Ką komisija nuveikė, kad šis įvykis būtų deramai paminėtas?

Tik po aktyvių piliečių raginimų, renginio organizavimas permestas ant Genocido centro pečių. Tokiems renginiams reikalingas finansavimas ir viešinimas. Komisijai reikėtų pasidomėti sovietmetį šlovinančiais paminklais šiame krašte. Apgailėtina, kad šis įvykis nesulaukė ir žiniasklaidos dėmesio, ypač mūsų pinigais išlaikomos LRT. Nebuvo informacijos apie minėjimą nei renginio dieną, nei po jo. Jau nekalbu apie tiesioginę transliaciją, nes niekas jo net nefilmavo. Sausio 28-30 dienų LRT žiniose buvo kalbama apie išsišokimą Luvre, miego problemų sprendimą Kinijoje. Lietuvos įvykių apžvalgoje aptariami R. Pakso žento reikalai, girtuoklių gydymas, vilkai prie sienos su Latvija. Ar LRT įsivaizduoja, kad jos veikla tik informacija apie Ukrainą ir valdžios remiamų paramos rinkėjų reklamavimas? Net ,,savo laidoje ‘ paramos rinkėja R. Miliūtė kalbina rinkėją J. Ohmaną.

Raginimas Seimo nariams kalbėti apie Kaniūkų žudynes neišgirstas. Kyla įtarimas, kad tai susiję ir su žudikų tautybe. Tokio įvykio viešinimas ir informacija nenaudinga didvyrius niekinantiems ir Lietuvos valstybę kaltinantiems veikėjams. Juk KGB protokolų pagrindu sukurptais kaltinimais bandoma pašalinti Jono Noreikos, Juozo Krikštaponio atminimo lentas ir paminklus, trukdoma įamžinti Kazio Škirpos atminimą ir bandoma perrašyti mūsų istoriją. Sklinda kalbos apie valdžioje esančių giminystės ryšius su okupaciniu režimu. Gal su tuo susijęs ir KGB bendradarbių bei kitos informacijos įslaptinimas. O gal dalis šiandien valdžioje esančių yra tiesiog šiaudadūšiai patriotai.

3.9 11 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
blue yellow zov marinie

…zydai ir lenkai,nekalbant apie kacapus,yra velniai.

esi entuziastas

kuo daugiau priešų tuo geriau, ar ne?

blue yellow zov marinie

…kad tavo draugai yra skeltanagiai,ne neabejoju.Dek pragare,raudonoji glinda.

gluco relief

I don’t see how you aren’t even more well-liked than you might be right now. Your breadth of knowledge on the issue convinced me of your extraordinary intelligence from a number of angles. It appears that until something has to do with Lady Gaga, people are uninterested in everything. Continue your fantastic work.

ne apie tragediją

o apie tai, partija yra vienalytė, ir jos visi nariai yra ištikimi pirmininkui. Tai pagirtina, nieko čia blogo: jei esi partinis (ir dar ypač neeilinis), taip ir turi būti. Kai per žiniasklaidą, ypač youtube, jei kas pučia miglą, kad yra kitoks, kad net patriotas, kad dėl kažko, ak, pergyvena, tai yra daugiau, negu juokinga, ir skirta visiškiems, atsiprašau, kvailiams.

taip taip

kuo patiklumas, naivumas, skiriasi nuo kvailumo?

kažkas negerai žydų-lietuvių byloje

Jeigu praėjus tiek laiko vis dar baugu įvardinti žydų partizanų (ir lietuvių žudikų) pavardes. Kad ‘ko nors neatsitiktų” . Negi to meto įvykių supratimas ir aiškinimas taip netoli pasislinko iš pradinio taško? Iš tikro pasižymėjusio menku abiejų pusių susigaudymu skausmingų įvykių priežastyse ir atitinkamai dideliu kerštingumu.

gėda ir vėl gėda

Iš karto po karo lietuviai ir užsilikę žydai apsikeisdavo replikomis, tipo, „jūs.,lietuviai, išžudėte savo kaimynus žydus”, o lietuviai atrėždavo ” o jūs, kaimynai žydai, pardavėte Lietuvą Stalinui” . Nuo to laiko tyrinėjant įvykius parašyta nemažai storų knygų, bet kada reikia tiesiogiai pasiaiškinti su eiliniais žmonėmis, storų knygų neskaitančiais, LRT ir kitos panašios institucijos, artimai bendraujančios su eiliniais piliečiais, verčiau neria į krūmus, negu leidžiasi į ginčus. Geriausiu atveju atsiperka keliomis nugludintomis, nieko neužgaunančiomis frazėmis. Taip, buvo saujelė kurie žudė, mums dėl jų gėda, tačiau dauguma nepritarė žudikams… Dabartinės pretenzijos žydams (dėl senų ir naujesnių įvykių) tai tik nesusipratėlių antisemitizmas. Ir vėl, mums lietuviams dėl tokių gėda.

puravive

Hello, you’ve done a fantastic job. I’m sure my friends will find it helpful, so I’ll check it out and tell them about it.

Kur MINEDAS ???

Dingo M.Jonušas,pasigendu jo drąsos ir pasitikinčios laikysenos…

su savimi

kalbiesi ir sau rašai?

Takeris Karlsonas , Putinas

Путин и Такер Карлсон 2024. Интервью на русском языке [ съемка Кремля ]
https://www.youtube.com/watch?v=tIbL_MXK8Tg

>2024-02-10 16:06

trolis mumis?

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top