Europa siekia pažaboti netikras naujienas. O ką daryti su tendencingomis?

Pastaruoju metu daug kalbama apie tai, kad suklastotos naujienos labai paveikė JAV prezidento rinkimų rezultatą. Jos plinta greitai, klaidina žmones ir nukreipia dėmesį. Europos valstybės ieško būdų, kaip sustabdyti šią dezinformaciją.

2015 metais Europos Sąjunga (ES), siekdama pažaboti Rusijos propagandą ir dezinformaciją, įsteigė Rytų strateginės komunikacijos padalinį („East StratCom“). Neseniai jis paskelbė radęs įrodymų apie masines netikrų naujienų kampanijas, nutaikytas į Europos valstybes.

Padalinio ekspertai per 15 mėnesių nustatė daugiau kaip 2500 tikriems faktams prieštaraujančių istorijų pavyzdžių. Jos buvo paskelbtos 18 kalbų. Atskleistos netikros naujienos varijuoja nuo konspiracijos teorijų dėl to, kas numušė virš Ukrainos skridusį lėktuvą MH17, iki absurdiškų tvirtinimų, kad ES planuoja uždrausti sniego senius.

Kaip teigia „East StratCom“, dezinformacijos kampanijos tikslas – susilpninti ir destabilizuoti Vakarus, pasinaudojant esančiu susiskaldymu ar dirbtinai sukuriant naują. Dažnai tokiomis melagingomis žinutėmis siekiama apšmeižti tam tikrą asmenį, politinę grupę ar vyriausybę. Kita strategija – skleisti kiek įmanoma daugiau prieštaringų pranešimų ir mėginti įtikinti auditoriją, kad yra daug tam tikro įvykio versijų, tad sunku rasti vieną tiesą.

Čekija

Sausio 1 dieną Prahoje duris atvėrė Kovos su terorizmu ir hibridinėmis grėsmėmis centras. Jo darbuotojai internete ieško klaidinančių naujienų ir operatyviai jas demaskuoja.

„Demokratinei valstybei tiesa yra svarbi“, – pabrėžė centro vadovas Benediktas Vangelis. Institucija taip pat kovoja su „išorinių jėgų propaganda“.

Prahos analitinio centro „Europos vertybės“ stebėtojai įspėja apie didėjančią Rusijos kontroliuojamų žiniasklaidos priemonių įtaką. „Negalime uždaryti visų šių tinklalapių“, – sakė Prahos saugumo studijų instituto narė Ivana Smolenova. Ir pridūrė, kad vienintelė galimybė – mėginti apsisaugoti nuo klaidinančios informacijos.

Centre, kuris veiks prižiūrimas Čekijos vidaus reikalų ministerijos, dirbs apie 20 žmonių. Jis dar nebaigtas formuoti, tik pradeda savo veiklą.

Viena pagrindinių naujojo centro užduočių šiemet bus parlamento rinkimų Čekijoje apsauga nuo išorinio informacinio poveikio. Valdžia mano, jog Maskva bandys paveikti visuomenės nuomonę šalyje, kad būtų labiau palaikomos prorusiškos partijos. Pareigūnų teigimu, Kremlius stengiasi pakirsti tikėjimą demokratija ir Vakarais.

Vokietija

Dėl gausybės netikrų naujienų, pasirodžiusių per JAV prezidento rinkimus, ne vien čekai staiga pradėjo tikrinti faktus. Vokietija taip pat svarsto įsteigti specialų centrą, kovojantį su dezinformacija.

Sausio viduryje socialinės žiniasklaidos milžinas „Facebook“ paskelbė planuojantis imtis naujų priemonių prieš netikras naujienas Vokietijoje. „Mums svarbu, kad tinkle pasirodantys pranešimai ir žinios būtų patikimi“, – tinklaraštyje vokiečių kalba parašė Silicio slėnyje įsikūrusi bendrovė.

Vokietijos politikai perspėjo, kad populistinės partijos ir užsienio šalys netikromis žiniomis galėtų mėginti paveikti rugsėjį arba spalį vyksiančius parlamento rinkimus. Naujoji „Facebook“ iniciatyva Vokietijoje skirta kovai su „vienareikšmiškai neteisingais pranešimais“ socialinės žiniasklaidos platformoje.

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Pasaulis/europa-siekia-pazaboti-netikras-naujienas/237671
Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top