Europos migrantų krizės kaleidoskopas (papildyta): Vengrija pradėjo statyti spygliuotos vielos užtvarą pasienyje su Kroatija

Vengrija pradėjo statyti spygliuotos vielos užtvarą pasienyje su Kroatija

BNS

Vengrų kariai praėjusią naktį pradėjo statyti spygliuotos vielos užtvarą pasienyje su Kroatija, kad užkirstų kelią migrantų atvykimui, penktadienį pareiškė vyriausybės vadovas Viktoras Orbanas.

„Praėjusią naktį jau pradėti darbai statant užtvarą techniniam sienos uždarymui… Regis, negalime tikėtis niekieno pagalbos“, – sakė V.Orbanas interviu visuomeniniam radijui.

Užtvara pradėta statyti po to, kai tūkstančiai migrantų atvyko į Kroatiją, iš kurios tikisi keliauti tolyn į Šiaurės Europą.

„Pajėgos perdislokuojamos, vietoje jau yra 600 karių, dar 500 jų atvyks šiandien, o keli šimtai – savaitgalį. Į pasienį su Kroatija pasiųsti 200 policininkų“, – sakė premjeras.

„Nebus jokios smėlio krūvos ar kurmiarausio, už kurių būtų galima pasislėpti. Ginsime savo sienas“, – ryžtingai kalbėjo V.Orbanas.

Vengrija šią savaitę uždarė savo sieną su Serbija, užkirsdama svarbų patekimo į Europos Sąjungą maršrutą dešimtims tūkstančiams migrantų iš Artimųjų Rytų, Azijos ir Afrikos, keliaujančių per Vakarų Balkanus.

Vengrijai uždarius savo sienas, apie 13 tūkst. migrantų iš Serbijos atvyko į Kroatiją. Tai privertė Zagrebą ketvirtadienį taip pat uždaryti beveik visus sienos su Serbija kirtimo kelius.

Vietos žiniasklaida pranešė, kad nedidelės grupės migrantų ketvirtadienį pateko į Vengriją iš Kroatijos.

Penktadienį policija pranešė, kad pasienyje su Kroatija esančioje Baranios medėje iki vidurnakčio buvo sulaikyti 453 nelegalūs migrantai, daugiausia sirai ir afganai.

„Vakarų Balkanų maršrutas tebeegzistuoja. Vengrijos ir Serbijos sienos uždarymas (migrantų) srauto nesustabdė“, – sakė V.Orbanas.

Dešiniųjų pažiūrų premjeras, kuris ne kartą įspėjo Europą, kad pavojinga įsileisti tiek daug musulmonų, sulaukė griežtos kritikos dėl to, kaip Vengrija elgiasi su pabėgėliais, ypač dėl policijos veiksmų trečiadienį malšinant neramumus Reskės pasienio perėjoje.

V.Orbanas savo ruožtu tvirtina, jog laikosi ES taisyklių, ir kaltina Graikiją, kad ši veja migrantus, o Vokietiją – kad ši supaprastino prieglobsčio prašymo taisykles sirams.

faktai.lt

Europos Parlamentas ketvirtadienį skubos tvarka balsuos dėl pabėgėlių

lrt.lt

Briuselyje prasidėjusioje Europos Parlamento (EP) plenarinėje sesijoje nutarta ketvirtadienį 11 val. Lietuvos laiku skubos tvarka balsuoti dėl Italijoje, Graikijoje ir Vengrijoje prisiglaudusių 120 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstymo į kitas ES šalis.

Sulaukusi Europos Parlamento pritarimo, rugsėjo 14 d. ES Teisingumo ir vidaus reikalų (TVR) taryba patvirtino sprendimą per ateinančius dvejus metus iš Italijos ir Graikijos į kitas ES šalis perkelti 40 tūkst. prieglobsčio prašytojų, rašoma pranešime spaudai.

Jei ketvirtadienį Europos Parlamentas pritartų papildomų 120 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstymo mechanizmui, tai leistų TVR tarybai siekti galutinai jį patvirtinti rugsėjo 22 d. posėdyje. Pagal konsultavimosi procedūrą Europos Parlamentas turi pateikti nuomonę šiuo klausimu, kad sprendimas būtų priimtas.

Sesiją galima bus tiesiogiai stebėti per EP Live ir EbS+.

lrt.lt

Vengrijos policija paleido ašarines dujas į migrantus

lrt.lt

Vengrijos policija trečiadienį paleido ašarines dujas į protestuojančius migrantus, negalinčius kirsti sienos iš Serbijos ir pradėjusius mėtyti akmenis į policininkus, pranešė naujienų agentūros AFP reporteris.

„Minia Serbijos pusėje pasidarė agresyvi, mėtė akmenis, butelius, pagalius į policininkus Vengrijos pusėje, nuvertė užtvarą prie sienos“, – nurodė Vengrijos policija. Pasak jos, buvo iškviestas pastiprinimas „agresyviai“ miniai sulaikyti; tuomet „kelios eilės policininkų atstatė“ užtvarą.

„Policija saugo Vengrijos ir Europos Sąjungos sieną, laikydamasi įstatymo ir proporcingumo principo“, – pažymi policija.

Serbijos pusėje buvęs AFP reporteris pranešė, kad protestuose dalyvavo apie 300 asmenų iš maždaug 500 žmonių minios.

Ašarinių dujų paveikti vaikai verkė, nes jos sukelia kvėpavimo sutrikimų ir dirgina akis.

Virš minios aukštai skraidė sraigtasparnis.

Anksčiau šią savaitę Vengrija uždarė savo pietinę sieną, kur viena judriausių neoficialių perėjų iš Serbijos į Europos Sąjungą visiškai užtverta.

„Reuters“ skelbia, kad šio incidento metu 20 Vengrijos pareigūnų ir du vaikai buvo sužeisti.

lrt.lt

Vengrija paskelbė nepaprastąją padėtį, uždarė sieną ir sulaiko migrantus

BNS

Nepaprastąją padėtį prie pietinės sienos su Serbija antradienį paskelbusi Vengrija sulaiko nelegaliai į šalį mėginančius patekti migrantus, siekdama užkirsti kelią į šalį plūstančių atvykėlių srautui, šimtams jų susispietus niekieno žemėje ir augant Serbijos pareigūnų pasipiktinimui.

Kelio atkarpoje tarp abiejų šalių pasienio kontrolės punktų įstrigę nuo smurto savo šalyse bėgantys pabėgėliai ten įsirengė palapines. Virš galvų skraidant policijos sraigtasparniui, migrantai skandavo „Atidarykite sieną!“ ir žodžiais koneveikė Vengrijos riaušių policijos pareigūnus. Kai kurie migrantai protestuodami atsisakė maisto ir vandens.

Serbijos pasienyje iškilus spygliuotos vielos užtvarai, Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto ( Pėteris Sijartas) pareiškė, kad Vengrija dar planuoja tverti tokią tvorą ir išilgai Rumunijos sienos.

Serbijos ir Rumunijos vyriausybės pasmerkė tokios Vengrijos veiksmus.

„Užtvaros statymas tarp dviejų ES šalių, kurios yra strateginės partnerės, nėra sąžiningas gestas politiniu požiūriu, neatitinka europietiškos dvasios“, – pareiškė Rumunijos užsienio reikalų ministerija.

Serbijos užsienio reikalų ministras Ivica Dačičius sakė, kad „nepriimtina“ tai, jog migrantai yra siunčiami atgal iš Vengrijos, kai vis daugiau ir daugiau jų atvyksta iš Makedonijos ir Graikijos.

„(Serbija) nori prisidėti prie sprendimo, o ne atsitiktinių civilių aukų. Artimiausiomis dienomis turės būti derybos su Briuseliu ir kitomis šalimis“, – sakė jis Prahoje.

faktai.lt

Vengrijos policija pirmadienį areštavo per 9 tūkst. migrantų

BNS

Vengrijos policija pirmadienį sulaikė apie 9 380 migrantų, kirtusių šalies sieną su Vengrija, o tas per vieną dieną atvykusių žmonių skaičius buvo didžiausias šiais metais, antradienį pranešė pareigūnai.

Pirmadienio vakarą policija užblokavo sienos ruožą, per kurį į šalies teritoriją neteisėtai patekdavo daugiausiai migrantų.

faktai.lt

Slovakijos vidaus reikalų ministras sako vetuosiąs bet kokį sprendimą dėl privalomų pabėgėlių kvotų

BNS

Slovakija vetuos bet kokį sprendimą dėl privalomų pabėgėlių paskirstymo kvotų Europos Sąjungos valstybėms per rugsėjo 14 dieną vyksiantį susitikimą, sekmadienį pranešė Slovakijos vidaus reikalų ministras Robertas Kalinakas (Robertas Kaliniakas).

„Aš turiu vyriausybės ir parlamento mandatą vetuoti bet kokį klausimą dėl kvotų, nes tai neturi jokios prasmės, jos yra tiesiogiai nukreiptos prieš pabėgėlius ir niekaip neišsprendžia krizės“, – interviu, kurią transliavo televizija, sakė R.Kalinakas.

Pirmadienį po pietų 28 Bendrijos narių vidaus reikalų ministrai susirinks į nepaprastąjį posėdį Briuselyje, kad aptartų pasiūlymus dėl migrantų paskirstymo, kuriuos trečiadienį pateikė Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude’as Junckeris (Žanas-Klodas Junkeris).

faktai.lt

Migrantų kvotos „neveiks“, tvirtina Čekijos premjeras

BNS


Čekijos premjeras sekmadienį sakė, kad jo šalis niekada nesutiks su privalomomis migrantų kvotomis, ir perspėjo, kad ši Europos Sąjungos (ES) didžiųjų galių – Vokietijos ir Prancūzijos pasiūlyta sistema „neveiks“.

„Nėra kelio trauktis. Mūsų pozicija tvirta… Mes turime teisę pateikti savo nuomonę, net jei ji dabar skiriasi nuo to, ką sako Europos Komisija ar kai kurios didelės šalys“, – per televizijos debatus sakė Bohuslavas Sobotka.

Čekija, Vengrija, Lenkija ir Slovakija ne kartą pareiškė nepriimsiančios pabėgėlių pagal privalomą kvotų sistemą, kurią bendrais bruožais nusakė Europos Komisija, taip atmesdamos Vokietijos prašymus dėl Europos solidarumo sprendžiant šią krizę.

Šios keturios ekskomunistinės šalys, sudarančios vadinamąją Višegrado ketverto grupę, į ES įstojo 2004-aisiais.

„Šios kvotos neveiks, žmonės, prašantys prieglobsčio Europoje, prašo (jo) ne Vengrijoje, Slovakijoje, Rumunijoje ar Čekijos Respublikoje, o Vokietijoje ar Švedijoje, nes nori gyventi ten“, – sakė B.Sobotka.

„Jei jie bus perskirstyti remiantis kvotomis, mes negalėsime laikyti jų sulaikymo centruose, – sakė kairiojo sparno premjeras. – Tad jiems bus spręsti, ar likti čia, ar nelikti, ir bus labai lengva jiems persikelti į šalį, į kurią jie iš pradžių norėjo vykti“.

Laikydamasis Višegrado ketverto pozicijos jis paragino ES gerinti savo sienų apsaugą ir įsteigti vadinamuosius karštuosius taškus pabėgėliams klasifikuoti, kad būtų sulėtintas jų antplūdis.

„Mes nuogąstaujame, kad jei bus priimtos kvotos, ES nebesieks įgyvendinti šių priemonių“, – sakė B.Sobotka.

faktai.lt

Pabėgėlių antplūdį išgyvenantis Miunchenas pasiekė galimybių ribą, sako policija

BNS


Miunchenas pasiekė savo galimybių priimti į Vokietiją masiškai atvykstančius pabėgėlius ribą, sekmadienį perspėjo policija – kitą dieną po to, kai šį Pietų Vokietijos miestą pasiekė 12,2 tūkst. prieglobsčio prašytojų.

„Šeštadienį turėjome iš viso 12 200 pabėgėlių… Šiandien matome kelis šimtus. Atsižvelgiant į vakar dienos skaičius labai aišku, kad mes pasiekėme viršutinę savo galimybių ribą“, – sakė policijos atstovas.

„Mūsų tikslas šiandien pervežti kiek įmanoma daugiau iš čia, kad būtų vietos naujai atvykusiems“, – sakė jis.

Miunchenas tapo pagrindiniu tašku, per kurį į Vokietiją traukiniais iš Vengrijos ir Austrijos atvyksta pabėgėliai.

Praėjusį savaitgalį į pagrindinę Miuncheno geležinkelio stotį atvyko apie 20 tūkst. migrantų.

Aukštutinės Bavarijos regiono prezidentas Christophas Hillenbrandas (Kristofas Hilenbrandas), kurį citavo bulvarinio laikraščio „Bild am Sonntag“ straipsnyje „Miunchenas prie kolapso ribos“, sakė nežinąs, „kaip mes galime susidoroti“.

Bavarijos visuomeninė televizija BR nurodė, kad miestas „labai priartėjo prie humanitarinės nelaimės“, nors valdžia įstengė sumažinti žmonių, miegančių ant grindų patiestų čiužinių, skaičių nuo šimtų, kaip buvo nuogastaujama anksčiau, iki keliolikos.

Miuncheno valdžia šiuo metu svarsto, ar leisti įkurti „Olympiahalle“ stadione, kuriame vyko 1972 metų olimpinės žaidynės ir kuriame dabar yra rengiami sporto ar muzikos renginiai, laikiną pastogę pabėgėliams.

faktai.lt

Vengrijos premjeras: Nesustabdžius migracijos Europoje musulmonų bus daugiau nei krikščionių

Nuo pirmadienio Vengrijoje įsigalios sugriežtintos sienos kontrolės taisyklės, pagal kurias kiekvienas pasienį nelegaliai kirtęs asmuo bus suimtas. O pats Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas vokiečių laikraščiui „Bild” teigia, kad jei migracija greitai nebus sutabdyta Europoje musulmonų bus daugiau nei krikščionių, o Europos Sąjunga praras savo identitetą.

„Europos politikai gyvena šiandienos problemomis. Jie nesuvokia, kokias problemas sukels pabėgėliai ateity – juk kalbame apie dešimtys milijonų žmonių. Nenutrūkstantis srautas – iš Pakistano, Bangladešo, Malio, Etiopijos, Nigerijos. Jei visus įsileisime, Europa žus. Dėl migracijos jau netolimoje ateityje musulmonų Europoje bus daugiau nei krikščionių. Jei Europa leis varžytis šioms dviems kultūroms, tai krikščionys pralaimės”, sakė B. Orbanas.

Vengrijos vadovas kritikavo Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, įsileidusią į Vokietiją pabėgėlius iš Vengrijos, teigdamas, jog tai sukėlė chaosą jo šalyje ir skatina migrantus nepaklūsti Vengrijos policijai.

V. Orbanas taip pat sakė, jog Europą užplūdę pabėgėliai yra ne iš tų rajonų, kur dabar kariaujama, bet iš stovyklų, esančių kaimynystėje su Sirija: Libano, Jordanijos, Turkijos. „Šie žmonės nebėga nuo pavojų, jie atvyko į Europą siekdami geresnio gyvenimo nei pabėgėlių stovyklose”, sakė V. Orbanas ir paragino Europos Sąjungą skirti 3 mlrd. eurų pabėgėlių stovykloms, esančioms šalia Sirijos.

Vengrijos armija pradėjo ruoši kareivius pietinių valstybės sienų gynybai. Nuo pirmadienio Vengrijos valdžia planuoja pasitelkti kareivius sienų gynybai, nes Vengrija tapo vienu iš pagrindinių pabėgėlių perkėlos punktų: per sieną su Serbija kasdien į Vengrija atvyksta tūkstančiai migrantų, jų šiais metais jau atvyko mažiausiai 150 tūkst. ir dar tūkstančiai laukia eilėse Serbijoje.

Bernardinai.lt

Austrijos kancleris siūlo finansines sankcijas pabėgėlių nenorinčioms priimti šalims

Austrijos kancleris Werneris Faymanas paragino įvesti finansines sankcijas Vengrijai ir kitoms Europos Sąjungos narėms, nenorinčioms priimti pabėgėlių pagal privalomas kvotas.

„Turime įvesti baudas tiems, kurie griauna solidarumo principą”, sakė W. Faymanas.

Kaip galimą baudą Rytų Europos šalims, prieštaraujančioms privalomų kvotų nustatymui, W. Faymanas siūlo sumažinti finansines išmokas iš struktūrinio ES fondo.

Austrijos kancleris taip pat sakė, kad Vengrijos premjero V. Orbano pareiškimai apie sirų pabėgėlius jam primena nacių laikus.

„Skirstyti žmonių teises pagal jų religiją – siaubinga. Sodinimas pabėgėlių į traukinį tikintis, kad jie nuvažiuos kur nors kitur, primena tamsiausius nacionalsocializmo laikus”, sakė W. Faymanas.

Šeštadienį Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas vokiečių laikraščiui „Bild” teigė, kad jei migracija greitai nebus sutabdyta Europoje musulmonų bus daugiau nei krikščionių, o Europos Sąjunga praras savo identitetą.

Bernardinai.lt

Vokietija įveda „laikiną“ kontrolę palei sieną su Austrija

BNS

Vokietijos vidaus reikalų ministras Thomas de Maiziere`as sekmadienį pranešė, kad Berlynas laikinai įveda kontrolę palei sieną su Austrija siekdamas sumažinti į šalį atvykstančių pabėgėlių skaičių.

„Šiuo metu Vokietija laikinai vėl įveda sienų kontrolę palei (ES) vidaus sienas. Dėmesys pirmiausia bus nukreiptas į sieną su Austrija“, – sakė ministras.

„Šiomis priemonėmis siekiama apriboti dabartinį srautą į Vokietiją ir grąžinti tvarkingas procedūras dėl to, kaip žmonės patenka į šalį“, – nurodė jis ir pridūrė, jog tai būtina ir dėl saugumo sumetimų.

Th.de Maiziere’as taip pat pažymėjo, kad Vokietija ilgiau nebeleis pabėgėliams pasirinkti, kokia ES šalis juos priims, šiuo sprendimu iš esmės atšaukdama priemonę, kuri suteikė galimybę atvykti į šalį rekordiniam migrantų skaičiui.

Prieglobsčio prašytojai turi suprasti, kad „jie negali pasirinkti šalies, kurioje jie prašo apsaugos“, – sakė jis žurnalistams.

Pagal įprastas ES taisykles pabėgėlių prašymus dėl apsaugos turi nagrinėti ta Bendrijos šalis, į kurią jie pirmiausia atvyko.

Berlynas anksčiau buvo nusprendęs netaikyti šios taisyklės pabėgėliams iš Sirijos.

„Svarbus signalas“

Bavarijos premjeras Horstas Seehoferis pareiškė, kad Vokietijos sprendimas įvesti sienos kontrolę su Austrija yra „svarbus signalas“ likusiam pasauliui ir vokiečiams, susirūpinusiems dėl „nerimą keliančio“ pabėgėlių srauto.

Per spaudos konferenciją Miunchene H. Seehoferis sakė, kad dėl sprendimo įvesti sienų kontrolę šeštadienį vienbalsiai sutarė valdančiosios koalicijos lyderiai.

ES vykdomoji institucija pareiškė, kad Vokietijos sprendimas vėl įvesti sienų kontrolę, ypač palei sieną su Austrija, atrodo esąs teisiškai pagrįstas, ir nurodė, jog jis dar kartą parodo, kad ES valstybės turi susitarti dėl bendros prieigos pabėgėlių kausimu.

„Laikinas sienų kontrolės atnaujinimas tarp valstybių narių yra išskirtinė galimybė, aiškiai numatyta krizinės padėties atveju Šengeno sienų kodekse ir reglamentuojama jame“, – sakoma Europos Komisijos pranešime.

„Dabartinė padėtis Vokietijoje prima facie atrodo esanti padėtis, kuriai taikomos (šio kodekso) taisyklės“, – pažymima jame.

Pranešime nurodoma, kad vykdomoji institucija stebės padėtį ir sieks, kad būtų grįžta prie įprastinio patikrinimų kertant sieną nevykdimo tarp Šengeno zonos valstybių narių „kai tik bus įmanoma“.

„Šios dienos Vokietijos sprendimas reikalauja skubiai susitarti dėl priemonių, kurias pasiūlė Europos Komisija siekiant suvaldyti migrantų krizę“, – nurodė Komisija.

V. Orbanas sveikina Vokietijos sprendimą

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pasveikino Vokietijos sekmadienį paskelbtą sprendimą laikinai įvesti sienos kontrolę ir nurodė, kad ši priemonė yra būtina saugant Vokietijos ir Europos vertybes.

„Mes puikiai suprantame Vokietijos sprendimą ir norime išreikšti savo solidarumą su juo“, – sakoma premjero komentaruose Vokietijos laikraščiui „Bild“, kurie bus paskelbti pirmadienį.

V.Orbanas pridūrė, jog tai turi būti tik pirmas žingsnis, nes taip pat reikia kaip įmanoma greičiau apsaugoti ir Graikijos sienas.

lrt.lt

Berlynas užsipuolė ES „visišką nesugebėjimą“ saugoti savo sienų

BNS

Vokietijos transporto ministras sekmadienį užsipuolė Europos Sąjungos (ES) „visišką nesugebėjimą“ saugoti savo išorės sienų – ragindamas imtis priemonių rekordiniam atvykstančių migrantų srautui sustabdyti.

„Dabar būtinos efektyvios priemonės šiam antplūdžiui sustabdyti. Tai apima pagalbą šalims, iš kurių bėga pabėgėliai, ir taip pat apima efektyvią mūsų pačių sienų kontrolę, kuri taip pat nebeveikia turint omenyje ES visišką nesugebėjimą saugoti savo išorės sienas“, – sakoma Alexandero Dobrindto (Aleksandro Dobrinto) pareiškime.

lrt.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top