Europos piliečių iniciatyvą prieš prekybos sutartį su JAV parašais parėmė jau 2 milijonai žmonių

Artėjant itin svarbiam balsavimui Europos Parlamente dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutarties, Europos piliečių iniciatyva „Stop TTIP“ pasiekė naują parašų rekordą – 2 milijonus parašų. Nuo 2012 metų, kai atsirado pats Europos piliečių iniciatyvos mechanizmas, tai didžiausio palaikymo sulaukęs piliečių sumanymas.

Kad iniciatyva būtų pripažinta galiojančia, pakanka pusės šio skaičiaus. Be to, „Stop TTIP“ pavyko reikalaujamą parašų minimumą surinkti 14-oje ES valstybių – dvigubai daugiau, nei reikia, kad Europos Komisija (EK) privalėtų pateikti oficialų atsakymą, o Europos Parlamente įvyktų klausymai ta tema.

Poryt, birželio 10 dieną, Europos Parlamentas (EP) balsuos dėl rezoliucijos TTIP klausimais. „2 milijonai žmonių reikalauja sustabdyti derybas dėl TTIP. Balsavimo metu europarlamentarai privalo tai atsiminti. Į rezoliucijos projektą yra įtraukta labai bloga nuostata – teigiamai vertinamas TTIP numatomas investuotojų ir valstybių ginčų sprendimas privačiuose teismuose. Toks susitarimas leistų tarptautinėms bendrovėms paduoti valstybę į privatų teismą iš esmės dėl bet kokio bandymo riboti jų investicinę veiklą ir mažinti jų numatytą pelną. Tokia praktika pamintų teisės viršenybę ir demokratijos principus“, – teigia „Stop TTIP“ iniciatyvos Piliečių komiteto atstovas Michaelis Efleris.

Komitetas ragina Europos Parlamentą atmesti TTIP, kaip grėsmę demokratijai, darbuotojų teisėms, aplinkai ir visuomenės sveikatai. „Mažiausiai ko tikimės – kad EP aiškiai pasisakytų prieš siūlomą ginčų tarp valstybių ir investuotojų nagrinėjimą privačiuose teismuose (angl. ISDS). Net su Europos Komisijos ir socialdemokratų pasiūlytomis pataisomis šis mechanizmas būtų ydingas, nes kurtų lygiagrečiai veikiančią teisingumo sistemą investuotojams. Tai gresia demokratijai ir galėtų labai brangiai kainuotimokesčių mokėtojams. Jeigu rezoliucijoje nebus aiškiai pasisakyta prieš ISDS, EP rezoliuciją būtų geriau tiesiog atmesti,“ – komentavo M. Efleris.

„Stop TTIP“ iniciatyva vienija daugiau nei 470 pilietinės visuomenės organizacijų – vartotojų teisių gynėjų, aplinkosaugininkų, profsąjungų ir kt. – iš visos Europos. Siekiant didinti politinį spaudimą, parašai bus toliau renkami iki spalio 6 dienos. Tiek parašų dar nėra pavykę surinkti jokiai kitai Europos piliečių iniciatyvai (EPI). Pernai rudenį Europos Komisija atsisakė pripažinti „Stop TTIP“ kaip oficialią EPI, bet susivienijimas šį sprendimą apskundė Europos Teisingumo teismui, o kol kas renka parašus savarankiškai, be EK pagalbos.

Prie šios iniciatyvos yra prisijungusios ir aštuonios organizacijos iš Lietuvos: Susivienijimas ŽALI.LT, darnaus vystymosi organizacija GYVA.LT, Darnaus vystymosi centras, Lietuvos žaliųjų judėjimas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos žaliųjų partija, „Tušti narvai“ bei Lietuvos jaunimo centras.

„Pasipriešinimas šioms sutartims visoje Europoje yra didžiulis, ir tai nestebina. Jei ši sutartis būtų pasirašyta, tikėtina, nukentėtų ne tik maisto saugos, aplinkosaugos ir kiti standartai, pablogėtų darbuotojų teisės, bet ir būtų supančiotos politikų rankos priimti visuomenei naudingus sprendimus. Tikiuosi, kad mūsų parlamentarai Europos Parlamente trečiadienį nubalsuos atsižvelgdami į Europos pilietinės visuomenės nuomonę“, – sakė „Stop TTIP“ kampanijos Lietuvoje organizatorė Laura Gintalaitė, šiuo metu planuojanti „Stop TTIP“ iniciatyvos informacinį turą po Baltijos šalis.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top