laikmetis.lt
Jei Afrikos šalys nori gauti naudos iš prekybos susitarimų su Europos šalimis, jos turės pakeisti savo įstatymus dėl abortų ir LGBT teisių. Afrikos lyderiai pasipiktinę.
Praėjusiais metais Afrikos ir Europos šalys derėjosi dėl naujo prekybos susitarimo. Tačiau Afrikos šalys yra nepatenkintos.
„Europos Sąjunga nelaiko mūsų lygiaverčiais derybų partneriais“, – Nyderlandų dienraščiui „Nederlands Dagblad“ teigia Ugandos parlamento atstovas Samuelis Acuti. Jis teigia, kad Europos Sąjunga nori primesti susitarimą Afrikai, neatsižvelgdama į afrikiečių įsitikinimus, tradicijas ir kultūrą. „Iš mūsų reikalaujama, kad priimtume nuostatas apie homoseksualumą, lytį ir lytiškumą, kurios neturi nieko bendro su mūsų pasauliu“.
Dar visai neseniai Acuti niekada nebuvo girdėjęs apie transseksualumą. Jis suvedė šį terminą į „Google“ ir buvo šokiruotas, nes minėtame susitarime, atrodo, yra punktų apie šią sąvoką. Jis informavo apie susitarimą Ugandos prezidentą, ir tikėtina, kad Uganda, kurioje homoseksualumas draudžiamas įstatymu, nepasirašys pakto tokio, koks jis yra dabar.
Transseksualumas
Derybų metu Čekijos atstovas Europos Sąjungoje Tomáš Uličný atkreipė dėmesį, kad susitarime minimas tik nepritarimas visų formų diskriminacijai. Tačiau tai neįtikino Acuti.
„Tekste šios sąvokos nėra pažodžiui paminėtos, o vietoj to jūs remiatės susitarimais, kuriuose jos minimos. O pakte sakoma, kad mes turime pritarti šiems paktams“.
Vienas iš prieštaringai vertinamų susitarimų, kuriuos mini Acuti, yra vadinamosios „Tarptautinės techninės seksualumo gairės“. Tai dokumentas, kuriame išsamiai nurodoma, kaip vaikai turėtų būti mokomi apie homoseksualumą, masturbaciją, lytiškumą, nėštumą ir transseksualumą. Pavyzdžiui, vaikai nuo penkerių iki aštuonerių metų kartu su tėvais ar mokytojais turi apmąstyti savo lytį.
Opi problema yra ta, kad Afrikos šalys nedalyvavo rengiant šias gaires, be kitų susitarimų. Acuti teigimu, Europos Sąjunga bando įsibrauti į Afrikos miegamuosius ir nurodinėti Afrikos gyventojams, kaip auklėti savo vaikus pagal europietišką modelį. „Tai tiesiog kolonijinis elgesys“.
Nyderlandai buvo viena iš šalių, siekusių, kad į prekybos susitarimą būtų įtrauktos prieštaringai vertinamos nuostatos. Europos Parlamento narė Samira Rafaela sako suprantanti, kad Afrikos šalys susitarimą vertina kaip kolonijinį elgesį. Tačiau progresyvi olandų politikė žmogaus teises laiko dalyku, kuris „skirtas ne tik heteroseksualiems vyrams, bet ir moterims bei LGBT asmenims. Iš Europos turime šviesti apie tai kitas šalis“.
Jei Afrikos šalys pasirašys paktą, jos privalės laikytis Europos požiūrio į abortus ir homoseksualumą. Jei jos atitinkamai nepakeis savo įstatymų, joms bus taikomos „proporcingos priemonės“. Taigi, jei šios Afrikos šalys nori gauti prekybos susitarimo naudą, jos turi paaukoti savo suverenitetą.
Tai ne pirmas kartas, kai Europos Sąjunga naudojasi prekybos susitarimu, kad primestų savo vertybes kitoms šalims. Kartu tai yra prieštaringai vertinamas elgesys. Šalių, su kuriomis ES veda derybas, padėtis yra daug blogesnė. „Jos turi mažai ką bendro ir joms sunku bendradarbiauti nustatant bendras ribas“, – sako Nyderlandų Leideno universiteto finansų valdymo ir sąžiningumo Afrikoje profesorius Čibuikė Učė (Chibuike Uche).
Siera Leonės parlamento narys Mathew Nyuma sutinka, kad turėtų būti nustatyta bendra riba. „Kai mes, Afrikos šalys, kartu apie tai pagalvosime, galėsime užkirsti kelią ES pažeisti mūsų ribas“.
Atsakydami į progresyvius Europos Sąjungos užmojus, Europoje stiprėja ir konservatyvios lobistų grupės. Šių grupių nariai lankosi pas Afrikos politikus, kad įspėtų juos dėl Europos Sąjungos norų. Vienas iš lobistų yra olandas Henkas Janas van Schothorstas.
Van Schothorstas beveik prieš dešimt metų įkūrė asociaciją „Tarptautinė krikščionių taryba“, rašo olandų dienraštis „Nederlands Dagblad“. Jos tikslas – skleisti krikščioniškąsias vertybes, susijusias su gyvybe, šeima, tikėjimu ir švietimo laisve. Praktiškai Van Šothorstas priešinasi tos pačios lyties asmenų santuokoms, abortams ir gender ideologijai.
Svarbiausias jo darbas – susitikti su politikais ir informuoti juos apie progresyvius pokyčius Europos Sąjungoje bei įspėti juos apie Sąjungos užmojus skleisti šias vertybes. Todėl jis dalyvavo ir lapkričio mėnesį vykusiose derybose. Jis stengėsi, kad Afrikos politikai nepasirašytų susitarimo nepastebėję LGBT išlygų.
Šaltinis: CNE