Gailius: VSD vadovauja pareigūnai, sulaužę priesaiką valstybei

„Valstybės saugumo departamentui (VSD) vadovauja tikrai ne tos kompetencijos ir ne tos sąžinės žmonės, kurie turėtų ten būti. Žmonės, kurie neturi jokių patriotinių jausmų ir seniai sulaužę savo priesaiką“, – tvirtina buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas generolas, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius. Pretekstu pokalbiui tapo vis labiau aiškėjantys duomenys, kad grubiai iš FNTT išvaryti pareigūnai pradėjo aiškintis dalykus žuvusio pulkininko Vytauto Pociūno byloje, kurie stipriai pakenktų jį šmeižusių saugumiečių reputacijai.

Vis garsiau kalbama, kad viena Jūsų atleidimo iš buvusių pareigų priežasčių buvo ir tai, ką Jūs išsiaiškinote Vytauto Pociūno byloje. Tai, ko nenorėjo aiškintis Generalinė prokuratūra. Kiek tokios kalbos, neatskleidžiant ikiteisminio tyrimo duomenų, turi pagrindo?

Seimo narys Gailius prokurorams apskundė VSD direktoriaus pavaduotoją Vaišnorą

Seimas imsis tirti faktinio saugumo vadovo Vaišnoro veiklą

Šiuo atveju buvo vykdoma nusikalstama operacija, o vienas jos motyvų galėjo būti ir kerštas už tam tikrus atliktus (V. Pociūno – Alfa.lt past.) veiksmus. O to, kad tiriant šią bylą buvo atlikti tam tikri ikiteisminio tyrimo veiksmai, niekada neneigiau. Tai galėjo būti tam tikrų asmenų kerštas, naudojantis nusikalstamais ryšiais VSD. Šitoje byloje buvo fiksuoti tam tikri veiksmai ir asmenys, betarpiškai susiję su VSD.

Šios Lietuvai labai svarbios tarnybos veikloje labai daug, švelniai tarus, abejotinos veiklos epizodų. Ir ta neskaidri veikla tęsiasi metai iš metų, nepaisant to, kas būtų valdžioje. Kodėl VSD, nepaisant gausios kritikos, lieka kažkoks nepajudinamas bastionas?

Tol, kol bus neapibrėžtos šios tarnybos užduotys, tol, kol bus vykdomos ne šiai tarnybai būdingos funkcijos, tol padėtis nesikeis. Pavyzdžiui, iki šiol tik per juos (VSD – Alfa.lt past.) yra įgyvendinamos techninės visų operatyvinių tarnybų ir ikiteisminio tyrimo subjektų užduotys. Tokiu būdu būtent VSD koordinuoja visų operatyvinių tarnybų veiklą, o tai visiškai nėra jų užduotis. Vėlgi visiškai ne jų funkcija išdavinėti leidimus dirbti su valstybės paslaptį turinčia informacija ir taip manipuliuoti aukštais valstybės pareigūnais, operatyvinio tyrimo veiklos subjektų pareigūnais.

Tad kol bus šis nebaudžiamumas už eilę padarytų pažeidimų ar net nusikaltimų, tol viskas išliks taip, kaip buvę. O jie (VSD pareigūnai – Alfa.lt past.) netraukiami atsakomybėn todėl, kad manipuliuoja tais pareigūnais, kurie turėtų priiminėti sprendimus.

Jūs geriau nei bet kas kitas gali pasakyti, ar šios institucijos įtaka šalies gyvenime yra tikrai tokia didelė, kai kalbama apie „valstybę valstybėje“, ar ta VSD grėsmė politiniame gyvenime iš tiesų tokia didelė?

Tam, kad grėsmė būtų labai didelė, turi dirbti pareigūnai su kompetencija, o ten dirba pareigūnai, kurie manipuliuoja savo turimais įgaliojimais. Manipuliuoja, beje, neprofesionaliai. Nors negaliu sakyti, kad toje tarnyboje visiškai nėra sąžiningų pareigūnų. Bet jiems vadovauja tikrai ne tos kompetencijos ir ne tos sąžinės žmonės, kurie turėtų ten būti. Žmonės, kurie neturi jokių patriotinių jausmų ir seniai sulaužę savo priesaiką. Visa eilė pareigūnų ten neturėtų dirbti.

Akivaizdu yra ir tai, kad ši tarnyba veikia vadovaujama arba prezidentės Dalios Grybauskaitės, arba bent jos patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Jono Markevičiaus…

…norėčiau klysti, bet yra pakankamai daug prielaidų, kad teikdami melagingus duomenis – nežinia, kokiais motyvais – jie (VSD pareigūnai – Alfa.lt past.) visa eile prezidentės patarėjų manipuliuoja. Ir jūsų paminėtu konkrečiu patarėju tikrai manipuliuoja, nežinau, kokius tikslus turėdami?

Tai, ką Jūs sakote, skamba klaikiai. Juk daug istorijų – ir FNTT tarp jų – parodė, kad VSD elgiasi, švelniai tarus, netinkamai. Negi prezidentės patarėjas yra kažkokia cirko marionetė? Kaip ponai G. Grina ar R. Vaišnoras gali manipuliuoti ponu J. Markevičiumi?

Turbūt gali. Jeigu jie liepia savo raštu J. Markevičiui daryti įtaką teismui, patys administraciniame teisme būdami atsakovais, liepia J.Markevičiui bėgti į teismą ir daryti ten tvarką, tai ką tai pasako?

Kaip ši padėtis keistina? Kaip iš šios aklavietės ar pelkės išlipti?

Visiems elgtis taip, kaip liepia sąžinė. Ir duotos priesaikos ribose. Teisėjai, prokurorai, parlamentarai, vyriausybės nariai, visi, duoda priesaiką valstybei. Reikia jos nelaužyti…

Paskutiniai teismų sprendimai rodo, kad teismai nuo šitos struktūros (VSD – Alfa.lt past.) tampa nepriklausomi. Jie jau suprato tikrąją šitos institucijos paskirtį – atstovauti nežinia kokiems klanams. Ir veikti bet kokiomis, dažniausiai neteisėtomis, priemonėmis. Ir dar labai nekvalifikuotai… Net akis bado nekvalifikuoti šitos institucijos veiksmai.

Kai sakote, kad VSD dirba „nežinia kokiems klanams“, tai šiek tiek nutylite?

Kol kas nutyliu…

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top