Gailius: VSD žinojo, kas nutekino informaciją apie „Snorą“, bet veikdami 1937 metų metodais nuslėpė

Gytis Pankūnas | BNS | Alfa.lt

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) ketvirtadienį sugrįžo prie Vytauto Giržado ir Vitalijaus Gailiaus atleidimo iš Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų pareigų istorijos. Komitete informaciją pateikė V. Gailius, Generalinis prokuroras Darius Valys, Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Gediminas Grina ir VSD direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras.

Iš komiteto posėdžio išėjęs buvęs FNTT direktorius, parlamentaras V. Gailius patikino, kad kolegoms NSGK papasakojo apie visus teisminius procesus prieš VSD.

1937 metų darbo metodai

V. Gailius, prisimindamas savo ir kolegos V. Giržado atleidimo iš FNTT vadovybės istoriją, pažymėjo, kad VSD žinojo, jog nutekinta informacija apie banką „Snoras“, tačiau tai nuslėpė.

Gailius: VSD vadovas Vaišnoras siekia išvengti atsakomybės „Snoro“ istorijoje

Seimas imsis tirti faktinio saugumo vadovo Vaišnoro veiklą

Pilkasis saugumo kardinole Vaišnorai, kodėl pradėjote persekioti buvusius FNTT vadovus ir vos nesugriovėte vyriausybės?

„Viskas prasidėjo nuo to, kai VSD buvo pateikta faktiniais duomenimis ir Operatyvinės veiklos įstatymo nuostatomis pagrįsta informacija apie tikras informacijos (apie banką „Snoras“ – Alfa.lt) nutekinimo aplinkybes, tačiau VSD šitą informaciją nuslėpė, surašė 1937 metų stiliumi po antklode pranešimą – tuo metu jis vadindavosi dienos pranešimu – ir šitu pagrindu buvo atlikti galimai neteisėti veiksmai“, – žurnalistams pasakojo V. Gailius.

Posėdyje taip pat buvo išklausyta generalinio prokuroro Dariaus Valio informacija, kodėl V. Giržadui panaikinti įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba, kaip toliau vyksta ikiteisminis tyrimas dėl informacijos apie banką „Snoras“ nutekinimo.

Atsakymų giliai ieškoti nereikėjo

Parlamentaras patikslino manantis, kad VSD informaciją nuslėpė tam, kad nuslėptų tikruosius informacijos apie „Snorą“ nutekintojus. „Į tai gali atsakyti tik teismas, teisingumą pas mus vykdo teismas, ir aš nebūsiu tas valstybės pareigūnas, kuris neatsakingai, kaip buvo mano atveju, eilę kartų pažeidžiant Konstitucijos nuostatą dėl asmens kaltumo, pažeidžiant Konstitucinio Teismo nutarimo rezoliucines dalis aukščiausi vadovai tiek mane, tiek V. Giržadą buvo įvardinę asmenimis, kurie padarė ir bendrininkavo, padarydami šituos neteisėtus veiksmus“, – į klausimą, ar VSD ir informacijos apie „Snorą“ nutekintojai yra bendrininkai, atsakė V. Gailius.

Pasak jo, jeigu ne FNTT vadovų atleidimas iš darbo, tai atsakymas, kas nutekino informaciją apie banką „Snoras“ dienraščiui „Lietuvos rytas“, būtų jau pateiktas. „Manau, kad, jeigu turėtumėme prokuratūrą, jeigu būtų leidę dirbti ponui V. Giržadui, tą atsakymą būtume turėję per dvi savaites“, – kalbėjo buvęs FNTT direktorius pridurdamas, kad laukia, kol bus pradėtas „nuodugnus pareigūnų nusikalstamų veiksmų vertinimas“.

V. Gailius teigė, kad jis buvo verčiamas atleisti savo pavaduotoją V. Giržadą už tai, ko jis nėra padaręs – neva už tai, kad galėjo nutekinti informaciją apie „Snorą“. „Aš sakiau, kad mane vertė atleisti (iš pareigų V. Giržadą – Alfa.lt) vidaus reikalų ministras (Raimundas Palaitis – Alfa.lt) ne pirmą kartą bei tokių nurodymų buvau gavęs iš Lietuvos Respublikos prezidentės telefonu, apie ką ji pati pareiškė viešai“, – dėstė V. Gailius.

Kartu buvęs FNTT direktorius atkreipė dėmesį į tai, kad neseniai jo paviešintas VSD kreipimasis į Seimo narius, prezidentūrą, kuriame neva prašoma daryti įtaką teismui, yra pagrindas kreiptis į tarptautinį arbitražą.

„Bet kuris teisininkas Jums pasakys, kad tai yra besąlygiška vada Žmogaus teisių teismui pradėti tyrimą, jeigu aš į jį kreipčiausi, bet aš pasitikiu savo valstybės teismų sistema“, – užsiminė V. Gailius.

Valys: įtariamojo dėl informacijos nutekinimo dar nėra

NSGK posėdyje dalyvavęs ir informaciją parlamentarams pateikęs generalinis prokuroras D. Valys į žurnalistų klausimus atsakinėjo standartinėmis frazėmis.

„Atliekamas ikiteisminis tyrimas, surenkami visi galimi duomenys ir […] po to prokuroras priima sprendimą vertindamas juos“, – sakė D. Valys, paklaustas, ar nepasitvirtino V. Gailiaus teiginiai, kad FNTT vadovų atleidimo skandalas buvo dirbtinai išpūstas.

Pasak D. Valio, kol kas tyrime dėl informacijos apie banką „Snoras“ nutekinimo prokuratūra įtariamojo nėra suradusi. Generalinio prokuroro manymu, V. Giržadas nebuvo niekuo apkaltintas.

„Niekas neapkaltino. Buvo apklaustas V. Giržadas kaip įtariamasis. Taip numato mūsų įstatymai ir aplinkybės, kurios mums leido manyti, kad vis tik yra pagrindas įtariamuoju apklausti buvo“, – sakė D. Valys.

„Visomis kryptimis ikiteisminiame tyrime buvo dirbama, kuriomis tik galima dirbti“, – sakė Generalinės prokuratūros vadovas, reaguodamas į V. Gailiaus teiginius, kad FNTT buvo pateikusi informaciją apie tai, kad galėjo nutekinti informaciją apie „Snorą“.

D. Valys priminė, kad prokuratūra įtarimus V. Giržadui tyrime dėl informacijos nutekinimo panaikino, tačiau tyrimas yra tęsiamas.

Anksčiau viešojoje erdvėje buvo skelbiama, kad informaciją apie „Snorą“ dienraščiui „Lietuvos rytas“ neva galėjo nutekinti generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis. Pasak D. Valio, visi prokurorai minėtam tyrime buvo tikrinami, tačiau jiems įtarimai nebuvo pareikšti.

„Buvo visi prokurorai apklausti, dalyvavę lapkričio 14 dienos pasitarime Generalinėje prokuratūroje“, – sakė D. Valys.

VSD vadovas: mes nesitaikėme į jokius asmenis

VSD generalinis direktorius G. Grina, išėjęs iš NSGK posėdžio, teigė nenorintis komentuoti V. Gailiaus pareiškimų apie galimus VSD nusikaltimus.

„Nieko negaliu pasakyti už Seimo nario žodžius. Čia jis pats galėtų paaiškinti, kuo jis kaltina. Mes komitete pristatėme savo poziciją, atsakėme į komiteto narių klausimus“, – teigė G. Grina.

Jis pabrėžė, kad VSD, kai prasidėjo tyrimas dėl informacijos apie „Snorą“ nutekinimo, nesitaikė į jokius konkrečius asmenis.

„Mes nesitaikėme į jokius asmenis, mes atlikome tyrimą, kurį priklausė atlikti pagal tuo metu galiojančius įstatymus“, – pasakojo VSD direktorius, kurio vadovaujamos tarnybos pažyma remdamasis vidaus reikalų ministras R. Palaitis iš pareigų atleido FNTT vadovus.

G. Grina pabrėžė, kad VSD nėra padariusi jokių klaidų, kai buvo pradėtas tyrimas dėl informacijos nutekinimo. Jis taip pat atmetė V. Gailiaus teiginius, kad VSD žinojo, kas nutekino informaciją apie prokuratūros veiksmus prieš „Snorą“.

„Bent jau dabar mes neturime tokių faktų, kad būtų kažkokių klaidų rasta. Aš tokių faktų neturiu, kad mes kažką būtume nuslėpę ir niekas to nepateikė ant stalo. Nežinau, ką Seimo narys turi galvoje. Aš nemačiau tokios medžiagos“, – sakė VSD generalinis direktorius.

Anot G. Grinos, VSD nenurodė iš pareigų atleisti FNTT vadovus. Tokį žingsnį, pasak VSD vadovo, nutarė žengti tuometinis vidaus reikalų ministras R. Palaitis.

Įrodė, kad atleisti neteisėtai

Gegužės pabaigoje Generalinė prokuratūra pranešė, kad V. Giržado atžvilgiu ikiteisminis tyrimas nutrauktas nenustačius, kad jis padarė veikas, turinčias nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir suklastoto dokumento panaudojimo.

Įtarimai V. Giržadui buvo pateikti 2012 metų pavasarį tiriant bylą dėl informacijos nutekinimo apie rengiamus tyrėjų veiksmus dėl banko „Snoras“.

2011 metų lapkričio mėnesį prieš pat „Snoro“ nacionalizavimą dienraštis „Lietuvos rytas“, cituodamas anoniminius šaltinius, pranešė, kad „Generalinė prokuratūra jau pasirašė leidimus atlikti kratas viename bankų ir jo vadovų namuose“. Konkretaus banko dienraštis nenurodė, tačiau teigė, kad taikinys yra „lietuviškas bankas“. Daugiau nei trečdalį „Lietuvos ryto“ akcijų valdė „Snoro“ bankas.

Dėl informacijos apie planuojamus pareigūnų veiksmus vadinamuoju melo detektoriumi buvo patikrinti tuometiniai FNTT vadovai V. Gailius ir V. Giržadas, taip pat keli prokuratūros atstovai. V. Gailiui atsisakius iš pareigų atleisti savo pavaduotoją tuometinis vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis panaikino FNTT vadovų leidimus dirbti su slapta informacija ir atleido iš pareigų.

R. Palaitis tuomet rėmėsi VSD jam pateikta pažyma.

Kilus įtampai valdančiojoje koalicijoje atsistatydinti buvo priverstas ir pats R. Palaitis. Vėliau V. Gailius ir V. Giržadas Vilniaus apygardos administraciniame teisme įrodė, kad buvo atleisti neteisėtai.

Šiuo metu V. Gailius yra išrinktas į Seimą, o V. Giržadas neseniai tapo žinomos advokatų kontoros teisininku.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top