Garsioje byloje EŽTT nusprendė, kad Šveicarija pažeidė žmogus teises skubiai nesiimdama spręsti klimato kaitos klausimo

Šia byla sukuriamas precedentas, dėl kurio visos Europos šalių vyriausybėms gali būti iškeltos bylos dėl nepakankamai agresyvios klimato darbotvarkės.

Europos Žmogaus Teisių Teismas priėmė svarbų nutarimą, kuris gali turėti toli siekiančių pasekmių ir paveikti klimato politiką visame žemyne, teigdamas, kad nacionalinės vyriausybės nepakankamai stengiasi kovoti su klimato kaita ir taip pažeidžia piliečių žmogaus teises.

Strasbūro teismas antradienį priimdamas iš anksto labai gerai numatytą nutarimą pritarė grupei Šveicarijos pensininkų, kurie pateikė ieškinį savo nacionalinei vyriausybei dėl to, kad ši nesugebėjo pakankamai nuveikti, kad mažėtų anglies dvideginio išmetimas, ir tvirtino, kad esama klimato politika pažeidžia jų žmogaus teises.

Grupės KlimaSeniorinnen (vok. – vyresnio amžiaus moterys vardan klimato) nariai, remiami aplinkosaugos kampanijų grupių, tokių kaip Greenpeace, tvirtino, kad pagyvenę piliečiai yra ypač pažeidžiami klimato kaitos padarinių, motyvuodami tuo, kad pagyvenę žmonės dažniau miršta per karščius, nes jie mažiau gali reguliuoti savo kūno temperatūrą.

Grupė taip pat teigė, kad karščio bangos labiau paveikia pagyvenusių piliečių psichinę gerovę, nes jie mažiau gali išeiti į lauką ir atlaikyti karštį, o tai, jų teigimu, paveikia jų gyvenimo kokybę.

Asociacija rėmėsi Europos žmogaus teisių konvencijos 2 straipsniu, ginančiu visuotinę teisę į gyvybę, ir 8 straipsniu, garantuojančiu teisę į privatų ir šeimos gyvenimą.

Šalių vyriausybės yra įpareigotos imtis „pagrįstų ir tinkamų priemonių“, kad užtikrintų šias teises, o KlimaSeniorinnen grupės nariai teigė, kad Šveicarijos vyriausybė veiksmų nesiėmė.

Grupė ginčą apskundė aukščiausiam žmogaus teisių teismui Europoje po to, kai jos ieškinį iš pradžių atmetė Šveicarijos Federalinis administracinis teismas, o vėliau – Federalinis aukščiausiasis teismas, aukščiausia šalies sprendžiančioji institucija.

Šis nutarimas yra trečiasis iš trijų panašių, teismo prašytų nagrinėti bylų, siejančių klimato kaitos ir žmogaus teisių klausimus, ir sukuria precedentą, kurio turės laikytis visi Europos Tarybos valstybių narių nacionaliniai teismai. Jis neseniai atmetė kitas dvi bylas, kurias kėlė portugalų jaunuoliai ir buvęs Prancūzijos meras, tvirtinę, kad atitinkamos jų nacionalinės vyriausybės pažeidė jų žmogaus teises, nes nebuvo pakankamai ambicingos siekdamos savo klimato tikslų.

Dėl šio žingsnio iš visų Europos vyriausybės galėtų būti reikalaujama imtis dar griežtesnių priemonių, kad būtų sumažintas anglies dvideginio išmetimas ir vykdoma ekologiška darbotvarkė, kuriai, daugelio piliečių nuomone, neteisingai suteikiama pirmenybė, ir kuri spartinama jų pačių nenaudai.

Klimato aktyvistai antradienį atšventė nutarimą prie Strasbūro teismo dalyvaujant Švedijos klimato fanatikei Gretai Tunberg (Greta Thunberg).

„EŽTT verdiktas taps svarbiu signalu visam pasauliui“, – sakė šioje byloje dalyvaujantis teisininkas, Šveicarijos parlamento Žaliųjų partijos įstatymų leidėjas Rafaelis Manhaimas (Raphaël Mahaim).

Šaltinis: Remix News

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top