Gediminas Grina: Dėkoju visiems, pranešantiems apie ardomąją veiklą, antivalstybines nuostatas

Mieli Departamento veiklos ataskaitos skaitytojai,

Dar kartą turiu privilegiją pristatyti Jums įvertinti 2014 m. VSD veiklos ataskaitą. Simboliška tai, kad ši ataskaita yra penkerių metų kadencijos paskutinis „veiklos akordas”.

Priimdamas iššūkį tapti VSD vadovu, turėjau aiškią viziją ir politinę paramą, kaip instituciją, vadintą „valstybe valstybėje“, pertvarkyti į modernią vakarietišką tarnybą paverčiant ją „institucija Valstybei“. Penketas metų sklandžiai dirbančiai ir pagal poreikius finansuojamai žvalgybos institucijai gal ir nėra daug, tačiau pertvarkomai iš esmės – reikšmingas, nelengvas ir lemtingas etapas.

Esminių pokyčių laikotarpis baigėsi. Svarbiausi buvo šie: nuo 2013 m. įsigaliojo naujos redakcijos Žvalgybos įstatymas, parengta daugybė žvalgybos institucijų veiklą reglamentuojančių teisės aktų, sustiprinusių slaptosios tarnybos demokratinę veiklos kontrolę.

2014 m. VSD skirtos žvalgybos užduotys jau nekito – kryptingai ir planuojamai renkamą
žvalgybos informaciją pagal Valstybės gynimo tarybos suformuluotus poreikius analitinėmis pažymomis, vertinimais ir kitais formatais pateikėme Valstybės vadovams ir vykdomajai valdžiai.

Valstybės „žvalgybos ciklas“ ėmė veikti kaip natūrali rutina. Kontržvalgybos padaliniai, rinkdami informaciją, užtikrino svarbių Valstybės institucijų kontržvalgybinę priežiūrą, identifikuojant asmenis, dirbančius kitų valstybių interesams. Daug dėmesio buvo skiriama ir valstybės paslapčių apsaugai užtikrinti, kruopščiai kontroliuojant įstatymų ir administracinių normų laikymąsi.

Per 2014 m. geopolitinės situacijos ir grėsmių pobūdžio pokytis tapo žinomas ir viešai. Priešiškų žvalgybų taikiniais vis dažniau tampa „taikios“ sritys – bankininkystė, telekomunikacijos, verslas, žiniasklaida. Matome, kaip didžiulė kaimyninė valstybė savo ekspansinius tikslus ir interesus teisina naudodama istorijoje jau ne kartą naudotą, tačiau tebeveiksmingą ginklą – propagandą. Manau, kad kiekvienas asmuo, gaunantis informaciją iš Rusijos žiniasklaidos priemonių, privalo šiek tiek tapti
žvalgybininku. Priešingu atveju vadovausimės iliuzija, kad, kaip pastebėjo vienas apžvalgininkas „dėl visko kalti Vakarai ir VSD“.

Kadencijos pradžioje laikiausi nuomonės, kad Departamentas turi dirbti efektyviai, bet likti nematomas. Nesame vieša įstaiga. Ne kartą buvo apmaudu klausytis kritikos apie neveiksmingumą, kai tuo pat metu buvo vykdomi svarbūs tyrimai, kurių rezultatus visuomenė sužinodavo po keleto metų arba nesužinodavo visai. O juk eiliniai žvalgybos pareigūnai įdėjo daug pastangų siekdami tokių apčiuopiamų ir visuomenei jau žinomų rezultatų.

Departamentui gyvybiškai svarbūs ryšiai su pilietiškai nusiteikusiais žmonėmis. VSD pernai išleido knygelę Kas, kaip ir kodėl šnipinėja Lietuvoje, skirtą potencialiems užsienio žvalgybos tarnybų taikiniams, jais gali tapti kiekvienas, net ir nesąmoningai. Esame dėkingi visiems, pranešantiems apie ardomąją veiklą, antikonstitucines, antivalstybines nuostatas, radikalius raginimus neteisėtais būdais
keisti demokratiškai išrinktus asmenis. Nors daugelis tokių pranešimų taip pat yra radikalūs, reikalaujama uždrausti kiršinančius visuomenę leidinius, nubausti istoriją falsifikuojančius ar tiesą iškreipiančius kartais ir labai žinomus autorius, žurnalistus, tačiau visada buvome prieš cenzūrą, jei akivaizdžiai nėra pažeidžiami įstatymai. Geriau ugdykime savo pilietiškumą, nepraraskime laisvo savarankiško mąstymo, nesileiskime ištapatinami propagandos priemonėmis, nepainiokime patriotizmo su nacionalizmu ir būkime smalsūs – rinkimės informaciją iš įvairių šaltinių, keliomis kalbomis.

Apibendrindamas nuveikto darbo rezultatus ir žvelgdamas į netolimą ateitį savo poste
įsivaizduoju nacionalinio saugumo ir gynybos bendruomenės narį. Nes VSD veikla yra sudėtinis Valstybės gynybos elementas. Vadovo kompetencija, patirtis ir gebėjimai turi būti išskirtiniai. Paprastai jų sunku įgyti darbuojantis politikos sferoje, siekiant karjeros vidaus reikalų sistemoje ar teisėsaugoje.

Pusiau rimtai galima pasakyti, kad žvalgybininkas turi nuolat pateikinėti sau klausimą – ar jis žino daugiau, nei visi žino. Ir ar jo vadovaujama institucija, jei joje dirbama efektyviai, šį mėnesį, savaitę, dieną ar valandą Valstybei naudingos informacijos turi daugiau nei prieš mėnesį (savaitę, dieną ar valandą).

Perduodamas tarnybos vairą, viliuosi, kad Departamentas ir toliau liks depolitizuota,
savarankiška, bet griežtos atskaitomybės, preciziškai besilaikanti įstatymų institucija, kurioje, kaip ir iki šiol, dirbs ne tik disciplinuoti, bet ir patriotiški, išsilavinę, drąsūs, intelektualūs, neskaičiuojantys darbo valandų pareigūnai, kurių patirtį bei kompetenciją vertina ir sąjungininkų saugumo ir žvalgybos institucijos.

Valstybės saugumo departamento direktorius
Gediminas Grina

Visą VSD metinę ataskaitą skaitykite ČIA

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
juoktis ar verkti?

kokie šaunūs tie mūsų VSDišnikai 🙂

Pranešu ,

kad gegužės septynioliktą buvo pažeista Lietuvos konstitucija ir įvykdytas nusikaltimas,pagrobiant Deimantę Kedytę iš jos namų.Nusikaltimo organizatoriai ir vykdytojai surasti ir jums puikiai žinomi ,tik nenubausti.

gandonesiui

ne, Puteikis ne darbuotojas.
Del vienos zmogiskos silpnybes.
O jei norite irodyti kazka kita, pasistenkite pagristi kuo nors rimciau, negu asmenines speliones.

aukstyn kojom

viskas siame straipsnyje apversta aukstyn kojom. Nebetikiu ta tarnyba nuo tada, kai uzuot isaiskine savo darbuotojo Pociuno nuzudymo uzsakovus ir vykdytojus, ji slyksciai apsmeize dar nespejus atsalti nuzudytojo kunui.

Al.

Ataskaita įdomi. Bet įdomu ir tai, kas nutylėta. Kas buvo tie pareigūnai, galimai įsivėlę į Garliavos bylą? Ar jie tarnavo mūsų valstybei? Garliavos įvykių dalyvių ir liudininkų persekiojimas buvo naudingas Lietuvai ar kuriai kitai valstybei? Teisinė sistema šioje byloje tarnavo Lietuvai ar kuriai kitai valstybei? Lietuvos rytas, LRT šioje byloje tarnavo Lietuvai ar kuriai kitai valstybei? Kaip VSD vertina Tiesos.lt judėjimui, po to kai tiek jėgų skyrė jo sekimui? Kaip vertina Ekspertai.eu? Kaip vertina savo darbuotojo iškritimo per langą bylą, jo ir kitų darbuotojų liudijimus apie antivalstybinį pogrindį valstybės tarnyboje, galimą Lietuvos politikų ir valstybės tarnautojų bendradarniavimą su priešiškomis Lietuvai valstybėmis, galimą Lietuvos nusikalstamų organizacijų bendradarniavimą su priešiškomis Lietuvai valstybėmis, su Lietuvos politikais ir valstybės tarnautojais?

ruta

Isivaizduoju kaip ‘vargsta’ saugumo padaliniai ‘rinkdami ‘info is ziniu portalu komentaru ir feisbuku . Nezinau ka jus matote per Grybauskaites prizme , bet eiliniai pilieciai mato daug kenkejisku Lietuvai sprendimu , sutarciu , projektu , kuriuos generoja Lietuvos politikai . Propaganda veikia tik neturinciu istorines atminties . Kusaites byla , kai Rusijos FSB ne tik atvykstai i Lietuva , bet ir tarda Lietuvos piliete , kas per praktika ?Nekalbant net apie tai , kad jaunas zmogus buvo provokuojamas veikti , ieskoti , palaikyti rysius su ‘teroristais’ – VSD agentais , tai akivaizdus tarnybu savanaudiskas veiksmas , siekent parodyti , kad dirbama . Gatajevu byla , tai buitinio konflikto rutuliojimas , pletimas , santazas , net lovos reikalai , kad ,… Skaityti daugiau »

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top