Buvęs premjeras Gediminas Kirkilas ir prezidentas Valdas Adamkus, komentuodami galimai Lietuvoje veikusių CŽV kalėjimų istoriją, išsakė vertų visuomenės dėmesio pastabų. G. Kirkilo nuomone, Lietuvos Valstybės saugumo departamentas turėjęs teisę steigti kalėjimus su CŽV, neinformavęs šalies prezidento ir premjero. O V. Adamkus teigia, kad Lietuvoje galimai įsteigti CŽV kalėjimai – esą visai ne Lietuvos reikalas.
Galimybę, kad Lietuvoje būta ČŽV kalėjimų ar sulaikymo centrų įtariamiems terorizmu, tuo metu prezidento pareigas ėjęs Valdas Adamkus atmeta remdamasis tuo, ką jam esą tvirtinę atsakingi pareigūnai: „Buvau pasikvietęs visus mūsų saugumo pareigūnus, klausiau jų konkrečiai: ar tais klausimais iš viso jiems buvo kreiptasi, ar buvo kas padaryta, ar buvo įsileista kas nors? Man jie visi griežtai ir aiškiai pasakė, kad ne“.
Gal Lietuvos ir JAV saugumo tarnybos dėl tokių kalinių sulaikymo centrų buvo susitarusios tarpusavyje, o politikai ir netgi šalies prezidentas – nė neinformuoti?
Tuometinio krašto apsaugos ministro Gedimino Kirkilo teigimu, šalies politinė vadovybė galėjo būti ir neinformuota – pagal to meto įstatymus tokiems centrams steigti galėjo pakakti ir dviejų šalių saugumo tarnybų pareigūnų susitarimo.
„Taip, iš principo leido, nes tai buvo iš viso apskritai naujas dalykas. Slaptosios tarnybos visada turi tam tikrą laisvumą, ir daug kas priklauso nuo to, kaip patys vadovai dirba, kaip jie kontroliuoja padėtį“, – sako buvęs krašto apsaugos ministras G. Kirkilas.
Ar bus pateikta naujų faktų ir ar bus pradėta naujų tyrimų, t.y. ar Lietuvos prokuratūra atnaujins tyrimą ir paprašys Jungtinių Valstijų visos Senato komiteto ataskaitos, kol kas dar neaišku.
Akivaizdu tik viena – Lietuvos vardas vis tiek bus siejamas su ČŽV kalėjimų istorija, nors, kaip teigia prezidentas Valdas Adamkus, „Čia – ne Lietuvos reikalas. Lietuva net nebuvo arti prisilietusi prie to reikalo ir šiuo metu Lietuvai nėra ko jaudintis.“