Gyventojai sunerimę: Laurynaičių kaime suksis grąžtai?

laikrastisplunge.lt | 2013 m. liepos 9 d.

Ketvirtadienį įvykusiame Rietavo savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavo sunerimusių rietaviškių iniciatyvinės grupės atstovai Vytautas Vaitkus, Andrius Pakalniškis bei Audrius Lečas. Juos domino vienas galimai ypatingai skaudus, visą Savivaldybę paveiksiantis įvykis – angliavandenilių paieška Laurynaičių kaime (Medingėnų sen.).

Atstovai prašė tarybos narių išreikšti savo poziciją šiuo visuomenei aktualiu, labai opiu klausimu, prašė išsamaus išaiškinimo apie angliavandenilių (ši sąvoka labai plati ir gali būti suprantama kaip tradicinė nafta ar net skalūnų dujos) paieškos ir gavybos poveikį aplinkai bei geriamam vandeniui. Jie teiravosi, kokių pasekmių gali sulaukti vietos gyventojai, kai į žemės gelmes bus pradėtas pumpuoti praplovimo skiedinys?

Rietave susibūrusi pilietinė iniciatyvinė grupė „Išsaugokime ateities kartoms“ surinko 367 sunerimusių gyventojų parašus dėl galimo naujo gręžinio Laurynaičių kaime. Raštą pasirašiusieji Vytautas Vaitkus, Vytas Rutkauskas, Andrius Pakalniškis, Violeta Ledinauskienė, Veronika Vasiliauskienė, Virginija Šlepavičiūtė, Audrius Lečas, Vacys Daukša, Petras Lengvenis, Alvyra Andrijauskienė, Nijolė Dovidauskienė, Jonas Kuzminskas, Danutė Lengvinienė ir kiti piktinosi dėl to, kad apie angliavandenilių žvalgybos ir gavybos darbų organizavimą Rietavo savivaldybės teritorijoje nėra elementarios informacijos.

Pasak iniciatyvinės grupės lyderio V. Vaitkaus, nors tiesioginis paieškos tikslas spaudoje ir nebuvo įvardintas, visuomenė turėjo suprasti, kad savivaldybės teritorijoje (Medingėnų sen. esančiame Laurynaičių k.) prasidės didelio masto angliavandenilių (naftos ir skalūnų dujų) paieškos ir gavybos darbai. Rietaviškiams didelį nerimą sukėlė LR Aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) 2013-05-27 d. išvada „Dėl paieškinio gręžinio „Rietavas -1“ poveikio aplinkai vertinimo“ (PAV). Joje minima, kad Laurynaičių kaime planuojamas vertikalus paieškinio gręžinio „Rietavas-1“ gręžimas į naftingumo atžvilgiu perspektyvius silūro, ordoviko ir kambro sluoksnius. Planuojamas projektinis gręžinio gylis – 2 041 m. Gręžimui bus naudojama 640 kub. m. praplovimo skiedinio, kurio sudėtyje ir betonito milteliai bei cheminių medžiagų priedai. Darbai turėtų trukti apie 4 mėnesius.

Ši išvada, išplatinta UAB „LL investicijos“, Rietavo savivaldybės administracijai, Telšių priešgaisrinei gelbėjimo valdybai, Kultūros paveldo departamento prie kultūros ministerijos Telšių teritoriniam padaliniui byloja, kad „…UAB „LL investicijos“ planuojamai ūkinei veiklai – paieškinio gręžinio „Rietavas-1“ gręžimui Laurynaičių kaime, Medingėnų seniūnijoje, Rietavo savivaldybės teritorijoje – poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas“.

Kaip teigė iniciatyvinės grupės atstovai, jie, išreikšdami sunerimusių Rietavo savivaldybės gyventojų valią, paruošė motyvuotą raštą Šiaulių regiono Aplinkos apsaugos departamentui (RAAD) bei Rietavo savivaldybės tarybai, kuriuo ginčija šioje PAV išvadoje dėstomus faktus.

367 rietaviškių parašais patvirtintame kreipimesi prašoma persvarstyti paieškinio gręžinio „Rietavas -1“ PAV išvadas ir pareikalauti iš ūkinės veiklos užsakovo UAB „LL investicijos“ atlikti minėto gręžinio poveikio aplinkai vertinimą, atsižvelgiant į visas šios labai pavojingos ir taršios ūkinės veiklos rizikas. Rietaviškius papiktino ir tai, kad nenurodyta, kokie konkretūs cheminiai priedai bus dedami į praplovimo skiedinį.

V. Vaitkui pristačius esmines prašyme išdėstytas nuostatas, Rietavo meras Antanas Černeckis patikino, kad negali atsakyti į gyventojų klausimus, nes atsakymus turi paruošti specialistai. Tačiau esą Laurynaičių kaime būsiąs toks pat naftos gręžinys kaip ir Stempliuose (Šilutės r.), o tokių gręžinių Lietuvoje – galybė. Kadangi tai yra naftos produktai ir jų gavyboje nenaudojama uolienų plėšymų technologija, poveikio aplinkai vertinimo analizė šiuo atveju nėra būtina. Jo nuomone, išžvalgyti žemės gelmių plotą yra valstybės užduotis, o mūsų reikalas užtikrinti, kad būtų nepažeista gamtos pusiausvyra.

Meras pasiūlė visiems susirinkusiesiems nuvykti į Stemplius pasižiūrėti, kaip vyksta darbai. Juk, anot jo, gyvenimas nestovi vietoje, o „užsikloję žaliu lapu“ negyvensime. Jei darbai vykdomi nepažeidžiant įstatymų, tai mojuoti rankomis nematant tikro pavojaus negražu.

Jis vienareikšmiškai pritarė rietaviškių pozicijai, kad visuomenė turi teisę žinoti atsakymus į ją dominančius klausimus. Tad visuomenės atstovai ir Savivaldybės administracija bei tarybos nariai liepos 12 d. vyks į susitikimą su Šiaulių RAAD atstovais, kur turėtų išgirsti specialistų atsakymus į Rietavo iniciatyvinės grupės iškeltus klausimus dėl planuojamo gręžinio Laurynaičių kaime, argumentuotus paaiškinimus į motyvuotą rietaviškių prašymą, ginčijantį Šiaulių RAAD gegužės 27 d. išvadą.

laikrastisplunge.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top