Hidraulinis ardymas „kelia grėsmę Dievo šlovingajam kūriniui“

Anglikonų bažnyčia paskelbė kreipimąsi į parapijiečius, kuriame teigiama, kad hidraulinis uolienų ardymas sukelia aplinkos problemų ir gresia padaryti ilgalaikę žalą „Dievo šlovingajam kūriniui“.

Įspėjimas buvo paskelbtas Lankaširo (Lancashire) grafystėje, kur planuojami didelės apimties dujų ir naftos gavybos darbai naudojant hidraulinio uolienų ardymo technologiją. Blackburno diecezijos paskelbtame kreipimesi į tikinčiuosius teigiama, kad hidraulinis ardymas krikščioniui pateikia „pasirinkimą tarp ekonominės naudos ir sveikos aplinkos.“

Bažnyčios sprendimas išryškinti hidraulinio ardymo keliamas potencialias grėsmes yra atsakas į konservatorių ministrų pastangas pristatyti rinkėjams šią technologiją kaip ekonominę būtinybę.

Hidraulinio ardymo technologija, kurią taikant giliai po žeme esančios uolienos yra skaldomos pumpuojant vandenį ir chemikalus, žymiai sumažino Jungtinių valstijų išlaidas energetiniams resursams ir šių resursų importą. Konservatorių vyriausybės ministrai tvirtina, kad tokių rezultatų galima pasiekti ir Britanijoje, bet kelių grafysčių gamtosaugos aktyvistai ir vietiniai gyventojai priešinasi hidraulinio ardymo technologijai ir įspėja apie jos keliamą grėsmę aplinkai.

Šiuo kreipimusi Bažnyčia pritaria šiam susirūpinimui: „Hidraulinio ardymo technologijos naudojimas sukelia įvairiausių aplinkos problemų.“

Kreipimesi bažnyčia neužima apibrėžtos pozicijos už arba prieš hidraulinį ardymą. Tačiau jis atkreipia dėmesį į ilgalaikę žalą aplinkai ir skatina tikinčiuosius apsvarstyti jų, kaip krikščionių, pareigas veikti kaip „žemės sargams“.

Kreipimesi sakoma: „Pastangos, kurias mes skiriame mąstymui, maldai ir veiklai, kad apgintume geriamąjį vandenį ir kitus Dievo šlovingos kūrybos vaisius, negali prilygti pastangoms, kurias ateinančios kartos turės skirti tam, kad ištaisytų žalą, kuri tikriausiai rasis, jei mes, bažnyčia, liksime nežinantys ir tylintys.“

Hidraulinis uolienų ardymas yra neišbandyta ir potencialiai žalinga technologija. Kreipimesi sakoma: „Palyginti nauja technologija išgauti gamtines dujas iš anksčiau neprieinamų žemės gelmių skatina kuo greičiau gręžti, nors vis dar neaišku, kokios bus tokios veiklos pasekmės.“

Kreipimesi neminimi ekonominiai argumentai už hidraulinio ardymo taikymą, bet nurodoma, kad būtent aplinkosauga turi neleisti pasiduoti „gundymui“ ekonomine nauda.

Perspektyva gauti pelno iš hidraulinio ardymo „suviliojo žemės savininkus pasirašyti arba svarstyti galimybę pasirašyti leidimus daryti gręžinius jų žemėje. Tai yra vienas iš būdų, kaip jie gali įgyti pinigų, o pinigai šiandienos pasaulyje yra vertinami labiau už aplinkos stabilumą,“ – sakoma kreipimesi.

„Skuba pasipelnyti iš skalūninių dujų gavybos daugeliui žmonių yra akivaizdi pagunda, ir dėl to, žinoma, iškyla klausimas, kaip darant tokius sprendimus reikėtų atsižvelgti į Dievą Kūrėją“.

Blackburno diecezijos atstovas pareiškė, kad kreipimusi buvo siekta informuoti parapijiečius apie sudėtingus klausimus, kylančius dėl hidraulinio ardymo technologijos taikymo, o ne įtikinti juos priešintis šios technologijos diegimui. Atstovo teigimu: „Nors Anglikonų bažnyčia neturi oficialios pozicijos dėl hidraulinio ardymo atskirų aspektų, bažnyčia kartu su kitomis religinėmis bendruomenėmis turi pareigą Dievo akivaizdoje suteikti diskusijai kitokią perspektyvą.“

„Tai kyla iš nuoširdaus įsitikinimo, kad reikia rimtai vertinti iššūkius, kylančius trapiam Dievo kūriniui. Todėl Bažnyčia įsitikinusi, jog ji turi pareigą informuoti parapijiečius apie teologinę ir etinę perspektyvą, kad pastarieji galėtų atitinkamai ją apmąstyti ir tinkamai elgtis.“

Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas pasižadėjo agituoti už hidraulinį ardymą visuose valstybės regionuose, bet tokie planai sulaukė pasipriešinimo Šiaurės Airijoje.

Markas Durkanas, Šiaurės Airijos autonominės vyriausybės aplinkos ministras, pareiškė, kad dar nėra apsispręsta taikyti hidraulinio uolienų ardymo technologijas. Kaip teigia pats M.Durkanas, turintis pritarti kiekvienam hidraulinio ardymo projektui Šiaurės Airijoje, jis pats kol kas dar nėra įtikintas. „Aš nepriimsiu sprendimo kol nebus nustatyti visi reikalingi visi faktai ir surinkti mokslo duomenys. Elgtis kitaip būtų beatodairiška ir neatsakinga,“ – tvirtino jis.

telegraph.co.uk

Iš anglų kalbos vertė Laisvūnas Šopauskas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top