Irena Vasinauskaitė. Pasaulį seną išardysim ?..

„Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio jubiliejų derėtų pasitikti visuomenės sutelktumu bei išliekamąją vertę turinčiais darbais. Deja, kaip iš gausybės rago pilasi nepamatuoti, neaptarti, visuomenę supriešinantys pasiūlymai. Šiauliuose į viešąją erdvę paleistos net dvi peticijos, kuriose reikalaujama nedelsiant pakeisti Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos pavadinimą“, – rašoma Lietuvos kultūros fondo dokumente, kuris įteiktas Šiaulių miesto tarybai bei merui Artūrui Visockui.

Antras mėnuo kviečiama tas peticijas pasirašyti, tačiau po viena jų puikuojasi kiek per šimtą, po kita – per du šimtus parašų. Socialiniuose tinkluose aktyviai už pokyčius pasisako jaunas mero padėjėjas Audris Narbutas, šiuo metu kiek vyrėlesnis nei žuvo poetas Julius Janonis, eiles pasirašinėjęs Vaidilos Ainio slapyvardžiu.

Abu jie turi ir daugiau panašumų: vieną puošė, o kitą šiandien puošia pasiryžimas aukotis už savo idėją. Ir tai yra privalumas, nes žmogus be įsitikinimų – tarsi tuščia talpa, išmetama į antrines žaliavas.

Abu tam tikru savo gyvenimo etapu suprato, kad palankus metas tuos įsitikinimus viešinti arba tiesiog aplinkybės įgalino vienaip ar kitaip žodį tarti.

Taigi, laikmetis ir aplinkybės bei natūralioji atranka tuos jaunus žmones „įstūmė“ į priešingas stovyklas: Julius Janonis žuvo 21-erių, Raudonojo bolševikinio perversmo Rusijoje išvakarėse. Vėliau okupacinė Lietuvos valdžia, pagal savo poreikius transformavusi poeto idealisto biografiją, 1946 metais jo vardą suteikė vienai seniausių Lietuvos gimnazijų.

Šiaulių mero patarėjas, primenu, beveik tragiško likimo poeto bendraamžis, gimęs jau Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje, uoliai perša mintį keisti Juliaus Janonio gimnazijos pavadinimą.

Būtent šie pokyčiai dėl įkyraus įvykių forsavimo, nesitarimo su janoniečiais ir nervina šimtatūkstantinę mokyklos bendruomenę.

Juliaus Janonio vardą ši Šiaulių ugdymo įstaiga nešioja daugiau nei septynis dešimtmečius, todėl norint jį pakeisti, reikia bent keletą metų kalbėtis su žmonėmis, besimokančiais ir baigusiais mokyklą.

Galima suprasti valdžios žmones – juos žiema ir valstybės jubiliejai paprastai „užklumpa netikėtai“, o pasirodyti, pasireklamuoti, įsiminti rinkėjams labai norisi. Todėl vietoje nuoseklaus viešinimo, aiškinamojo darbo paprasčiau yra parodyti raumenų, t.y. valdžios galių jėgą, kai likus keliems mėnesiams iki jubiliejinės datos sugalvojama įvykius forsuoti.

Jaunajam mero patarėjui drįstu priminti, kad patogus šios mokyklos pavadinimo keitimo laikas, nors nemanau, kad būtina tai daryti neatidėliotinai, jau praėjo. 1996 metais, kai seniausia Šiauliuose švietimo įstaiga keitė statusą, tapo gimnazija. Manau, kad šeštaisiais Nepriklausomybės metais pavadinimo keitimas nebūtų sulaukęs tokio pasipriešinimo.

„Blogiausia, kad siekiant vykdyti ypatingos skubos pertvarkas ir reformas, neatsiklausiama net gimnazijos bendruomenės nuomonės, neaptariama kas – pavadinimas ar ilgametė puiki pedagoginė veikla bei tradicijos – suformavo J.Janonio gimnazijos autoritetą, pripažinimą ir pagarbą. Užmirštamas elementariausias žmogiškumas, pasimato visiškas istorinio konteksto nesuvokimas. Prieš 170 metų įsteigtos mokyklos patirtis ir jai suteiktas jauno idealisto, talentingo ir maištingo lietuvių poeto vardas neturėtų būti staiga nubraukiamas. Daugiau nei septynis dešimtmečius šios ugdymo įstaigos pedagogų bei gimnazistų siekis tobulėti ir dirbti Lietuvai tapo būtent Juliaus Janonio vardo gimnazijos logotipu“, – teigiama Lietuvos kultūros fondo dokumente, apie kurio gavimą miesto savivaldybėje yra elegantiškai nutylima.

Kultūros žmonės prašo savivaldybės tarybą ir merą stabdyti miesto bendruomenės priešinimą ir „labiau pasitikėti gimnazijos bendruomene, leisti jiems patiems pasirinkti vardą: pasilikti turimą ar pasirinkti naują“.

Tiesa, visiems norintiems pasigarsinti ar susirasti savo vietelę nūdienos politinėje terpėje irgi šis tas pasiūloma: „mieste yra žymiai svarbesnių spręstinų dalykų, ypatingai artėjant svarbiam valstybės jubiliejui, pavyzdžiui, nežmoniškai apleistos senosios Talšos kapinės, tampančios tikra miesto gėda, o juk jose ilsisi žmonės, kūrę miestą ir dabartinių žmonių gyvenimus“.

Totali dauguma ten suradusių Amžinąją ramybę yra baigę Šiaulių valstybinę, berniukų vėliau pavadintą Juliaus Janonio vardu, gimnaziją.

Ir ką gali žinoti – gal ateityje į antrąjį šimtmetį įžengusios valstybės Saulės miestui dirbs, baigę ir Signatarų, Vasario 16-osios, Kovo 11-osios, Sąjūdžio, Atgimimo ir kt. pavadinimais pervardintos Juliaus Janonio gimnazijos auklėtiniai. Tačiau lemiamas sprendimas tebūnie seniausios Šiaulių mokymo įstaigos bendruomenės rankose.

Vietoj Post skriptum

Parašiau paskutinį sakinį ir suskambo telefonas. Paprastai neatsiliepiu, kol neperskaitau rašinio galutinio varianto, bet pamačiusi ekrane vienos Šiaulių pedagogės senjorės pavardę, atsiliepiau. Atsakiau į klausimą, ką veikiu ir išgirdau pritarimą, nes ji irgi buvusi janonietė.

„Tas vaikas iš Biržų į Šiaulius pėsčiomis ėjo mokslo siekti. Jo šeima labai neturtinga buvo, tai tiko sovietams tokį à la „revoliucionierių sukurti“. Jo amžiaus žmonių vardais, ko gero, nė nėra daugiau mokyklų pavadintų. Be to, kai kilo ta sumaištis dėl gimnazijos pervardijimo, dar kartą susiradau Janonio poezijos tomelį, perskaičiau, ką apie gamtą, meilę vaikas rašo. Be to, kiek šiandien Lietuvoje žmonių, kurie bet kuriam valdžios žmogui dideliu pagurkliu ir sočiu veidu gali ištarti: „Bepigu tau vėpsot, kad prikimšta mašna, o aš galo sudurt negaliu su galu…“?

Nesiginčijau.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
25 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Mix

Na va, dar vienas, nesusitupėjęs, susireikšminęs jauniklis, žengia reformų keliu.

taip

Negalėjau savo ausimis patikėti, kai per LR radiją išgirdau jauną žurnalistę sakant kad Julius Janonis – komjaunuolis. Ideologija jau lenkia elementarias žinias, svarbu kuo greičiau atsistoti teisingoje pusėje,
Bijau, kad autorės balsas apie talentingą, maištingą idealistą jau nieko nebereiškia – bus užskaitytas prie neteisingų.

skaudu girdėti

Baisiausia, kad diletantai nori daryti ,,tvarką”. Siūlyčiau pirmiau susipažinti su istorija, biografija, o tada kažką siūlyti. Jaunasis siūlytojau, kada tu subręsi, išmoksi pamokas ir pradėsi mąstyti?

Senovinė patarlė

Nežinantys istorijos visam gyvenimui lieka vaikais.

Liūdna

Liūdna dėl to, kad atėję jauni žmonės dairosi ne ką čia kur pastatyt, o ką galima būtų nugriaut. GRIAUT,GRIAUT,GRIAUT,ARDYT. O sumąstyti, ką pastatyt,padaryt ir nebelieka išminties. Pastatyk mokyklą ir įamžink, jaunuoli, savo vardą , o griovėjų pilna ,daug proto nereikia pasiėmei kuvaldą ir pirmyn.Nusitvėrei pavardę ir pirmyn -sunaikint.

grumstas

Tokių, kaip tas jaunasis politikierius iš Saulės miesto visuose didesniuose bažnytkaimiuose yra sočiai. Jis jungiasi savo skurdžiu mentalitetu ir neišlavintu intelektu su konservatorių atstovu jaunuoju Kasčiūnu, kuris pasiryžęs nugriauti visu sovietmečio simbolius, paminklus, kanalizacijos liukų dangčius su tais simboliais,visoje Lietuvoje , akmens ant akmens nepalikdamas vienu mostu , vienu įstatymu. netaręs ir nepasitaręs su bendruomenėmis ir nepalikdamas joms iniciatyvos teisę daryti tai savo bendru sutarimu. Gaila , kad jie tingi net apsidomėti kas yra ar buvo kas. Pagal juos Julius Janonis tai vatniko protototipas?

Bičiuliai

Na, nelyginkime nesulyginamų dalykų. Sovietinių „išvaduotojų” balvonai geriausiu atveju politinio prieglobsčio tegul Grūte prašosi.

kaimas

Šiaip jau ir Hitleris jaunystėje Vienos ponias žavėjo savo puikiais atvirukais, o Stalinas buvo uolus dvasinės seminarijos mokinys. Tai gal ir juos už jaunystės laikotarpį aukštinkim ir gerbkim – vėliau juk paklydo. Visom vištelėm skiedžiančiom apie romantiškąjį Juliuką – vienas istorinis faktas: RSDDP (bolševikų) skyriaus etatinis sekretorius. Kaži toliau su savo tokia partine karjera kiek žmonelių būtų Anapilin pasiuntęs, į Lietuvą proletariato diktatūrą nešdamas? Nespėjo…

Kaimui

Politikoje ir versle nieko nereiškia kas būtų jeigu būtų…

Kaimas yra kaimas

Zinoma Janonis kaip ir Stalinas su Hitleriu daugiausia nieksybiu pridare senatveje.

Iš Lenkijos

Gerb.Irena Vasinauskaite,kas Jums nutiko? Raginčiau Lietuvos garbingą 100-metį minėti be ,,Janonių”,tada ir šventės bus tikresnės.

Pikc

Išties, kas per erezijos garbingą marksisto, revoliucionieriaus, lietuviškos proletariškos revoliucinės poezijos pradininko, bolševikų laikraščio „Tiesa” darbuotojo, septintosios visos Rusijos bolševikų partijos konferencijos korespondento, bolševikų partijos raikomo sekretoriaus vardą, suteiktą mokyklai Stalino saulei šviečiant puikiaisiais 1946 m. pakeisti į kažkokios Vasario 16-os ar (dar blogiau!) buržuazinio nacionalisto, miškinio Jono Noreikos (beje, tos mokyklos absolvento, tais pačiais metais, kai mokykla pasipuošė Janonio vardu, nuteisto sušaudyti) vardą! Kolektyvas nedaleis! Išlaikysim garbingas tarybines tradicijas! Kaip sako, nepraeis fošystū tankaj!

Irena Vasinauskaitė

Kas jums, marksistai, nutiko, kad pastarųjų metodais tvarkotės? Gal gimnazijos bendruomenė savo įstaigos pavadinimą pasirinks, kai nutars tą padaryti.

Agnė

Toliau dar gražiau: kino aktorius pasmerkime, kad vaidino filme (1959m.) apie J. Janonį, eiles poeto skaitė, o kas plojo skaitovams irgi pasmerkime ir taip be galo … Gyvenkime susipriešinę?

Siūlau

Atimti brandos atestatus visiems, nuo 1946metų baigusiems Juliuko vardo mokyklą, nes jie nesubrendėliai.
Anuliuoti artistų garbės vardus vaidinusiems filme „Ave,vita”.
Pirmai pradžiai-pakaks. Antram „užėjimui” vėliau ką nors sugalvosim, nes smerkti, griauti ir niokoti visada bus ką…

ruta

..oho , dar gyva komunistine dvasia …kokie puikus ‘argumentai ‘ , kazkas baige ta mokykla ir net nesigilino kam , kokiam rezimui atstovavo Janonis .. net pasirodo nieksai negali rasyti geru eiliu ..nu , nu ..

neteisk, nebūsi teisiamas

Oi tu Rūta, ar žinai, kad jis sirgo tuberkulioze (gero gyvenimo liga)ir 21 metų išėjo anapilin. Ką tu padarei per tokį gyvenimo tarpsnį? Ko gero, mokslų nespėjai baigti. Tai ką skurdžius Janonis blogo galėjo padaryti?

manau

Kokie jie abu mieli berniukai – Audris ir Julius, ir kokie panašūs…

Taip

Ir revoliucinis užtaisas pas abu – vienodas.

Pikc

Ura, tavarišči! Dajoš! Ir – nepraidiot! „Tuščias ramsas” visokius „balvonus” ir kitokius „išvaduotojų” simbolius bandyti „išravėti” fiziškai, kai jie TAIP giliai psichiškai įsišakniję „kolektyvuose”. Juokingiausia, kad bolševiko-marksisto gynėjai KITIEMS bando marksistų etiketę klijuoti (ir juk tas „pasaulį seną išardysim!” taip pat yra JŪSIŠKIŲ šūkis, tavariščiai ;)). Persistengta, tavarišči idejnyje, persistengta. 😉

Bet

Kokie pupuliukai abu !

Pikc

Šlykštu pripažinti, bet, panašu, libkonai dėl „vatnykų” vis dėlto teisūs.

Aha

Ir dėl pupuliukų jie nemeluoja…

Birutė Rutkauskaitė

Vajetau, kaip suerzino tas jaunasis „politikas” Audris Narbutas, su šiuo savo siūlymu faktiškai— AŠ TUO TIKIU- NORINTIS SUSIKRAUTI nors šiokį tokį politinio kapitalo pradmenį, nesvarbu kad skaldantį ( O NE VIENIJANTĮ ) Šiaulių miesto visuomenę…Brrr….GĖDA ir labai labai nemalonu dėl ponaičio Audrio…Ar šis jaunikaitis supranta, kad faktiškai didina baltų dėmių – istorinių Lietuvos asmenybių- skaičių…JUK ANGELŲ ŽEMĖJE NEBŪNA, jaunos asmenybės ( net iki 30 metų ) tik kuria save,ir klysta, ir bėdų prisidaro…
—Kaip rašė kažkuris lietuvių poetas–„man už vis neramu, kai matau besparnę jaunystę”…
…Daug kas iš valdžiažmogių norėtų, kad jaunimas būtų jiems „patogus”…

Puikus komentaras

Šaunuolė Birutė Rutkauskaitė. Daugiau tokių mąstančių žmonių. Būtų gerai, kad Šiauliuose gyventų…

25
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top