Irena Vasinauskaitė. Žurnalistinis tyrimas: Kas gali būti baisiau nei švietimo administravimas, patikėtas liberalams?

Niekada nebuvau švietimo sistemos reformų, vykdytų eksministro Gintaro Steponavičiaus, šalininkė. Esu idealistė, todėl visada imponavo dr. Meilės Lukšienės kurta Tautinės mokyklos koncepcija.

Prisiminkime Atgimimo ištakas: argi nesvajojome ugdyti laisvas, kūrybingas asmenybes, mokančias ir nebijančias reikšti savo nuomonę neanonimiškai, dirbančias Tautos ir Tėvynės labui?

Dideliam savo nusivylimui turiu prisipažinti, kad taip ir neteko pamatyti pradėjusios veikti Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje M.Lukšienės išpuoselėto Tautinės mokyklos modelio. O gal neatidžiai žvalgiausi?

Deja, po kurio laiko mūsų valstybės švietimo sistemą „ištiko“ dar viena reforma – moksleiviai imti „profiliuoti“. Kai šiandien vienos pedagogės paklausiau, ar dar veikia vadinamoji profilinė sistema mūsų bendrojo lavinimo mokyklose, ji perklausė: „O kas tai yra?“

Užtat apie kitą reformą – su liberalo G. Steponavičiaus vardu siejamą švietimo sistemos „krepšelizaciją“, arba apie lietuviškąją „vien tik auksas valdo mus“ versiją – yra girdėję visi.

Taigi Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų mokiniams bei pedagogams nuo pat 1990-ųjų metų tiesioginės įtakos turėjo trys švietimo sistemos koncepcijos – tautinė, profilinė, krepšelinė. Idealistinė – norėjusi skatinti tautinį pasididžiavimą; pragmatiškoji – siūlanti rinktis, net jei dar nesi tam subrendęs, tik tai, kas bus reikalingiausia gyvenime, o apie kitką nesukti sau galvos; manipuliacinė – finansinėms machinacijoms erdvę suteikianti, paskui kiekvieną vaiką, kol jis mokosi, „vaikščiojanti piniginė“, kitaip – krepšelis.

Šie susivokimai ne šiaip sau. Perskaičiusi didžiulį šūsnį dokumentų: prokuratūros, teismų, Darbo ginčų komisijų ir kt. kontroliuojančių įstaigų raštų, nutarčių, sprendimų, pamaniau, kad laikas pažiūrėti, kas iš tiesų vyksta mūsų mokyklose, kur su žiauria realybe susiduria visi: ir pedagogai, ir mokiniai, ir jų tėvai.

Pradėkime nuo vieno atvejo, deja, simptominio, tyrimo – Šiaulių rajone veikiančios Meškuičių gimnazijos, kurios mokytojai bei aptarnaujančio personalo darbuotojai viešu laišku kreipėsi į premjerą. Žmonės dar turi vilties, kad liberalų apetitai bus apmalšinti bent švietimo sistemoje.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top