Iš propagandos frontų. Apie amatą su cinišku atvirumu

Tiesos.lt siūlo antrąją šv. Velykų dieną paskelbtus ironiškus, sarkastiškus, ciniškus, labai chaotiškus ir prieštaringus „Lietuvos ryto“ komentatoriaus Algimanto Rusteikos pasvarstymus apie propagandisto amatą, kuriuo tenka verstis nemažai daliai lietuvių žurnalistų.

Algimantas Rusteika. Propagandisto užrašai

lrytas.lt

Esame matrioškos. Viduj tupi kitas tupikas. Anot laisvės šauklių, kiekviename krebžda mažas gėjukas ar kitoks menševikas. Psichoanalitikai patikslins, kad prakrapštęs bedantį senioką rasi gaivalų tąsomą mažvaikį. Prokurorai tai kiaurai regi žvėriškus banditų snukius. Aš pagal nutylėjimą kiekviename matau po durnių.

Nepradėkit siera spjaudytis. Durnius tupi ir manyje – toks mažas, toks lengvas. Tai – primityvioji mūsų esybės dalis. Viską pasaulyje žino ir supranta. Todėl visi jį smarkiai myli. Bet mes, propagandistai, mylim labiausiai. Nes propaganda ir skirta durniams, kurie yra mumyse. Tai mūsų pastovūs klientai.

O klientai visada teisūs. 10 durnių per 10 minučių gali užduoti tiek durnų klausimų, kiek 100 išminčių per 100 metų neatsakys. Kiekvienam atsakymui per 10 minučių pateiks 100 durnų prieštaravimų. Ir užduos 100 dar durnesnių klausimų. Į kuriuos niekas nebebandys atsakinėt. Nes tai beviltiškas reikalas.

Tą per 10 minučių be vargo paaiškins propaganda. Į 100 klausimų pateiks 10 trumpų teiginukų. Ne daugiau puslapio teksto. Durniai pasijus išmaniais. Labai apsidžiaugs. Išmoks tuos sakymus kaip eilėraštį apie eglutę. Visiems mėnesių mėnesiais įsijautę kartos. Protingų paaiškinimų niekas neklausys. To nei durniams, nei propagandai nereikia. Esat už jų pasaulio ribų.

Tuščią teritoriją galima žaibiškai užimti. Atkovoti užimtą – sunku. Tuo paremtas ne vien tankų ir patrankų karas. Informacinis taip pat. Kol neturit apie ką nors nuomonės, jūs – švari lenta. Galim be vargo įrašyti ką nori.

Galvoti nemėgstat. Jums duok viską greitai. Kuo sunkesnis klausimas, tuo lengvesnis turi būti atsakymas. Kad per minutę suprastumėt Niutono binomą. Būtumėt visuomet teisūs.

Tam turime paprastučių, vaikiškai logiškų atsakymų. Ir būtinai įvardinsim kaltininkus, kuriais kaip sykis visada būna mūsų nedraugai. Pirmajam tą padaryti – kaip sukalti sklypo kuoliukus Klondaike. Suformuoji nuomonę – ir šis žmogus tavo.

Todėl melagingos, tačiau staigios propagandos atakos prieš masinį primityvą veiksmingos. O visi tie pateikiantys sudėtingus (tegu ir 100 kartų teisingus) atsakymus velkasi iš paskos. Bando protingai atsišaudyti į durnus kaltinimus ir pralaimi. Nes kai apspjauni – visuomet valosi kitas. Jo noras būti švariam atrodo kaip kaltojo pasiteisinimai.

Norit viską žinoti ir suprasti. Todėl tuoj po įvykio esat atviri ir imlūs informacijai. Iki tol, kol reikiamą nuomonę jums įteigsim. Tada užsidarysit ir ginsit ją kaip savą. Nes būti neteisiam jums reiškia pralaimėjimą. Mūsų vaizdelis taps jūsų pasaulėvaizdžiu. Visus kitus laikysit durniais. Bandymus protingai paaiškinti – ataka prieš asmenį.

Įsileisit tik informaciją, atitinkančią pakištą tikrovės „špargalką“. Ieškosit kaip narkotiko ne faktų tikrumo, o faktų paramos. Ne tiesos, o nuomonės patvirtinimo. Jei faktai prieštaraus tikėjimui – kaltinsit faktus. Užsirakinsit netikram žinojime ir nieko nebesužinosite.

Privačiame gyvenime niekada nemeluokite dėl smulkmenų. Kai tikrai prireiks svarbiu reikalu – niekas nebetikės. Taip ir propagandoje. Melą iliustruojame tikroviškomis detalėmis. Kurias parenkame taip, kad kiekvienam maišu trenktam būtų aiškios. Taip sukuriame teisingumo įspūdį. O meluojame ten, kur svarbu. Patikėjusių procentas visada tas pats. Kuo didesnė melo porcija – tuo bus daugiau tvarte mūsiškių.

Savo durnumą suprantančių, o tuo labiau – jį valdančių – mažuma. Į juos paprasčiausiai nekreipiame dėmesio. Ir teisingai. Nes visi esat komformistai ir taikotės prie daugumos. Štai tu. Toks labai protingas ir laisvas. Taip skeptiškai čia skaitai. Užsimerk – tu teatre. Spektaklis prastas. Visa salė atsistojo ir ploja. Ar ilgai išsėdėsi su savo nepriklausomybe?

Propaganda – priešakinis karo būrys. Užduotis – išplėsti melo priimtinumą. Po centimetrą galima nueiti kilometrus, jei tą darysi ilgai. Melą kartosi ir kartosi – po kelių dienų ne vienas suabejos. Po savaitės tai diskutuotina, po mėnesio – viena iš lygiateisių nuomonių. Jeigu nuolat vyraus viešumoje – taps daugumos įsitikinimu.

Politikai atrieda atidunda iš paskos. Pratęsia, ką pradėjo propaganda. Štai Ukraina. Kas atrodė neįmanoma pernai kovą, pasidarė įmanoma gegužę. Kas atrodė neįsivaizduojama liepą, tapo realybe gruodį. Po kiekvieno žingsnio atrodė, kad Vakarai tuoj kaip reikiant susugriebs ir Putinas toliau nebeis. Apsiramindavot įsivaizduodami, kad nieko daugiau nebus. Bet po savaitės ir vėl pajudėdavo. Ribą vėl pastumdavom toliau.

Čia kaip su moterim. Kokį rūbą nurengei – jau nebeapsirengs. Tada imi kitą. Ta kiek muistosi, kvailai krizena. Baik, nereikia. Bet nieko iš esmės nedaro. Išbandytas pagėrusių pajaunių metodas.

Pirmajai pamergei Europai beliko nebe ką dengiantys stringai. Sutartys sulaužytos, teritorija aneksuota. Prieš akis nauji užgrobimai ir vis pakartojamas karo aktas.

Tokia einamoji propaganda. Įvykiams, kuriuos pats ir sukuri. Istorijos vertinimams pakeisti – kiti triukai. Sukelsim abejones pačiais faktais. Kuo daugiau painiavos tuo geriau. Užmėtysim protą daugybe neaiškių, prieštaringų, bereikšmių detalių. Kad tik kuo daugiau sumaišties į galvas. Kad darytųsi vis mažiau aišku ir vis daugiau nebeaišku.

Pasėsim abejones visuotinai pripažintais įvykių vertinimais. Ir tais, kurie šias tiesas teigia. Paskelbsim nuomonių lygybę. Ir kad visi yra savaip teisūs. Savo melą aprengsim nauju požiūriu. Ir štai – ant podiumo dar viena gražuolė nuomonė.

Tegyvuoja įvairovė, pliuralizmas ir pliurpalizmas! Kitų vertinimus paskelbsim žalingais. Mažinančiais BVP ir mokesčių mokėtojų pajamas. Naudingais rusams ar pedofilams. Kad mūsų priešininkai sukeltų baimę visiems dėl savo gerovės. O baimės liauka jau pati išskirs neapykantą.

Asmeniškai oponentus parodysim kvailiais. Jų mintis įdėsim į visuomenės juokdarių ir nepopuliarų lūpas. Reikės – užduosim klausimus ir paredaguosim atsakymus. Durnumas labai mėgsta, kai kitus parodo kvailiais.

Išstumsim priešininką į užribį. Kad jo viešai nebeliktų. Komentarus paversim patyčių varžybomis į vienus vartus. Naudingi idiotai aktyvuosis patys. Trolių pasamdysim. Kad kitaip manantis būtų vienišas. Paversime jį bejėgiu, besidairančiu pagalbos padaru. Veiksim per emocijas ir norą būti kaip visi. Kad prieš mus pasisakęs jaustųsi it nusiperdęs per mišias.

Įvykius atpasakojančias žinias paversime jų komentavimu. Nuomones pateiksim kaip naujienas. Skleisim naudingus gandus su begaliniais esą-manoma-galimai-ko gero-galbūt. Kuo daugiau etikečių neparankiesiems. Mūsų vadovas yra vadovas. O štai jų vadovas yra vedlys. Ir pasąmonėje iškart ima suktis avinų bandos video.

Vienas tegu kalba kiek nori kasdien, kitas – po porą minučių kas mėnesį. Vieną vadink žinomu, o kitą – prieštaringai vertinamu. Prireikus visai išimk iš ekrano ir jis mirs. Nieko nebus sumeluota. Bet emocija ir vertinimas atsiras. Ir iliuzija, kad taip galvoja ir vertina dauguma. Ką ir reikėjo įrodyti.

Tarpplanetinių teisių epocha. Paklausūs pliurpalai, kad galima skleisti kokius tik nori požiūrius. Nes tai – žodžio laisvė. Mat žmonės laisvai rinkdamiesi atsirinks. Lygiai taip galima pasakyti, kad laisvai gali būti prekiaujama narkotikais, tankais, kalio cianidu ar vaikais.

Žmonės juk atsirinks. Iš tikrųjų tai nebuvo, nėra ir niekada nebus nei laisvos visuomenės, nei laisvų nuo jos žmogeliukų. Tikrai nepriklausomą pasirinkimą turi tik tarakonai. Bet ir jų laisvė apribota prišnerkštos virtuvės plotu. Neišgalvota nepriklausomybė visada turi ribas.

Beribė visų nuomonių laisvė – mėgstamas propagandos patiekalas. Taip tiesa ir melas tampa lygiaverčiais. Vėžio ląstelės auga taip pat laisvai, kaip ir sveikos. Tačiau gyvas organizmas turi teisę ir net pareigą jas naikinti. Laisvė be atsakomybės – arba svajonė, arba beprotybė. Arba nelaisvės kaukė, skirta bepročiams ir svajotojams.

Kautis su propaganda galima ir reikia. Tikėti pergale – beprasmiška. Tam reikia apriboti laisvę, su kuo patys niekada nesutiksite. Propaganda ją ribojančius veiksmus pateiks kaip nelaisvę. Ir tik dar daugiau laimės. O jei ir atsirastų mistinė jėga, kuri įveiktų propagandą – ji pati nedelsiant užsiimtų propaganda. Pirmasis propagandistas buvo Dievas Tėvas, pasakęs apie savo darbą, kad tai yra gera.

Pasakėlė labanakt vaikučiams. Apie laisvą idėjų konkurenciją ir sklaidą, kur nugali tiesa. Kaunasi ne idėjos, o interesai. Nugali ne tiesa, o jėga. Taisyklių čia jokių nėra.

Internetas ir feisbukas atrodo laisvas tik tiems, kurie neturi supratimo, kas ten darosi. Ten propagandai dirva daug palankesnė. Nes joje patys savo noru dalyvaujate.

Jumis vis labiau manipuliuosim. Technologijos suteiks naujų galimybių. Teisių rinktis kasdien daugės. Tačiau patį pasirinkimo tikslą ir objektus jums įteigsim. Rinksitės laisvai. Norėdami to, ko norim, kad norėtumėte.

Propaganda atsirado kartu su valstybe ir yra amžina. Todėl nereikia mūsų gąsdinti. Prieš mus visos organizuotos jūsų pastangos bevaisės. Laimėti galite tik po vieną. Išsilaisvinimas dalinis ir asmeniškas. Laisvės turėsite tiek, kiek pajėgsite suprasti, kas vyksta.

lrytas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
22 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Juozapas

Mmmmmtaip, technologija aprašyta ciniškai atvirai, tačiau tiksliai. Viskas taip ir vyksta. Kaip reaguoti į tokį straipsnį „durniams”? Vienareikšmiškai- iki uždusimo komentuojant detales. O ką gali šioje vietoje pasakyti protingi? Protingi pradės ieškoti atsakymų į klausimus: -Kodėl propagandos ruporas lrytas paleido į viešumą tokį straipsnį, žinodamas, kad jis gali padaryti gana daug žalos Sistemos propagandiniams redutams? -Kokiu tikslu? -Gal siekiama dešimteriopai didesnės naudos nei galima laikina žala? -Su kokiais esamais, buvusiais ir būsimais įvyiais, su kokiais svarbiais asmenimis susietas toks nestandartinis ėjimas? . Juk tik durniems gali kilti minčių, kad kažkoks žurnaliūga savavališkai sugalvojo ir publikavo šį straipsnelį. Atsitiktinumas aplamai realiai yra itin retas reiškinys. Lietuvoje ypač. P.S.: Dėkui gerb. „TieSOS” Redakcijai už šio straipsnio perpublikavimą. Nevartoju lietryčio, būčiau net nepastebėjęs… Skaityti daugiau »

Povilas

Kad ir koks mažas tas protingųjų procentas bebūtų likęs Lietuvoje, visvien jie kelia valdžionžmogiams nerimą bei pavojų.
Dėl to nenuilstamai vykdomi tautos bukinimo darbai:
– nesibaigianti švietimo sistemos reforma-naikinimas;
– „pApyčių” kultūros brukimas visais kanalais;
– nuolatinis emigracijos skatinimas;
– nepailstanti žemiausio lygio propaganda;
– paskutiniu metu – jau ir atviras susidorojimas su per daug drąsiais „išminčiais”;
ir t.t. ir pan.

Beta Juozapui

Algimantas Rusteika turi savo tiklalapį. Pirmiausia jo straipsniai pasirodo ten, lietrytis tik maždaug po savaitės perspausdina.
ht tps://algimantasrusteika.wo rdpress.c om/
Be tarpų, žinoma. 🙂

Lietuviai

negali nuvykti į sanatoriją.Sanatorijos vietą užėmė farmacininkai.

Letas Palmaitis

Nuostabu! Išdėstyta pati vergvaldinės (o kitos nebūna) demokratijos esmė nuo Sokrato nunuodijimo iki robespjerų ir orvelinio globalizmo:
„Pasirinkimo tikslą ir objektus jums įteigsim. Rinksitės laisvai. Norėdami to, ko norim, kad norėtumėte” –
juk tam reikia ir „partijų” ir nepamainomųjų „Nusodintuvo”!
Kad lryto Algimantas Rusteika, ačiū jam, apie tai prabilo, tai jau gera prošvaistė: pabunda lietuviai ir išsilaisvina iš baimės. Gal jaučiamas totalinio naikinamojo KARO artėjimas, kuriame nebeliks ką prarasti nei „dešiniesiems”, nei „kairiesiems”, nei „centrui”?
Užtat iki galo išliks paskutinis, bet svarbiausias žingsnis:
ne po vieną galime laimėti, bet supratę, kas vyksta, – atsiremti į visa ko Šeimininką, kaip jau yra padarę musulmonai sunitai, garbė jiems!

to"Juozapas"

” tik durniems gali kilti minčių, kad kažkoks žurnaliūga savavališkai sugalvojo ir publikavo šį straipsnelį.
Atsitiktinumas aplamai realiai yra itin retas reiškinys. Lietuvoje ypač.”Ar tai reiskia,kad portalo redakcija surista su lietryciu?

nemokat dėstyti minčių trumpai ir informatyviai

čia romanas o ne straipsnis.Per ilgas-neskaičiau.

Ėhė,

Tiesa ir melas – lygiaverčiai? Nemanau. Vėžio ląsteles reikia naikinti? Reikia. Liberalizmas be atsakomybės – beprotybė? Žinoma.

Letas Palmaitis "toJuozapas"ui

Teisos.lt nėra joks Dangaus balsas, bet pakankamai padorus resursas apsikeisti nuomonėmis. O kad perspausdino A. Rusteikos straipsnį, tai juk tokio straipsnio tik „sisteminiai” neplatintų! Todėl pagrindinis klausimas, kodėl atspausdino lrytas, vargu ar susijęs su publikavimu čia.
Pakartoju savo įtarimą: ar galimo branduolinio karo išvakarėse kartais neprasideda „prašviesėjimas” ir skilimas tarp protingųjų, kurių ir lryte, be abejo, netrūksta?

Rusteikai

Saziningas prisipazinimas sumazina bausme.O kur atgaila ?

Juozapas ---Letui

Mielas Bičiuli, Tamsta esate didelis optimistas. Turiu omenyje Jūsų viltis, dėl lietrydyje triūsiančių kadrų. Niekas nesako, kad ten vien durniai, bet kad ten tarp protinguolių yra padorių žmonių stipriai abejočiau. Padorūs žmonės neina dirbti į tokias moralines išvietes. Koją kad ir trumpam įmynus, smarvė gali likti iki gyvenimo pabaigos. … Ginči ir spėliojimai, kodėl TieSOS portalas perspausdino šį opusą yra visiškai tušti. Šis portalas nuo seno turi rubriką „Iš propagandos frontų”, kurioje publikuoja Sistemos klapčiukų „kūrinius” skirtus leu-leu-leudies masių smegenėlėms plauti. Publikuoja siekiant atverti visuomenei akis, parodant propagandos esmę, tikruosius kėslus ir sąmonės nuodijimo technologijas. Šis kartas nėra kažkuo išskirtinis. Nebent išskirtinis cituojamas „kūrinėlis”. … Tikrai nemanau, kad kažkoks lietrydžio rašeiva asmenine iniciatyva demonstruoja savo bravūrą. Už tokią iniciatyvą gautų… Skaityti daugiau »

keistas tas Juozapas - stebisi

ką raudoni mokėjo visada – tai apsimesti angelais,
ta technologija sena kaip pasaulis.
Geriausiai juos demaskuoja A.Maceinos „Niekšybės paslaptis” – labai labai rekomenduoju gerb.Juozapui perskaityti – nebesistebės, kad raudonieji velniai kartais „protingi ir geri ” būna…

Juozapas---20:49

Įdomu, kur matai Juozapo nuostabą?
Aš tyrinėju situaciją.
Ar tai, kad nepasitikiu „atsitiktinumais” yra mano naivaus nustebimo požymis?

Povilas

Ne viskas propagandos frontuose taip liūdna.
Štai delfai rašo:
„Automobilio „Chrysler Voyager” vairuotojas Petras K., gim. 1952 m., buvo blaivus, nors su draugu važiavo iš žvejybos.”
🙂

Letas Juozapui

Apie padorumą nekalbėjau, kalbėjau apie sveiką protą, kurio lryte daugeliui netrūksta. Įsivaizduokit, kad tik po kokių 4 mėnesių padorūs ir nepadorūs atsidurs toje pačioje situacijoje (kurie išliks gyvi, jei išliks), o visos jų privilegijos su algomis ir namais pavirs prisiminimais. Artėjame prie ribos, kada natūraliai prasideda skilimai, nes tikrovė darosi regimai trapi. Kas galėjo pamanyti, kad net kremliuje atsiras grupuočių, kurios įvažiuos į aklavietę nerasdamos Nemcovui žudiko? Nebėra galingo prievaizdo ir struktūra ima braškėti. Kaip įsivaizduojate, kas bus po apsimėtymo branduolinėmis raketomis, net jeigu jos ir nepaliestų Lietuvos? Kiliminius bombardavimus galima padaryti ir be atominio ginklo (plg. Drezdeną, kuris išdegė kartu su visais civiliais daug stambesniu mastu nei Hirosimą). Geriausiu atveju momentaliai išnyks visi patogumai, internetai, supermarketai ir maisto produktai.… Skaityti daugiau »

Juozapas---Letui

Jūsų mintis tikrai įdomi ir verta dėmesio. Gali būti ir taip. Aš mažas žmogus ir man toli iki Tamstos įžvalgų. Aš metodiškai skanuoju informacines erdves ir rankioju įvairias smulkmenas. Juk Velnias tūno smulkmenose, ar ne tiesa? Turiu vieną versiją. Tarp daugelio kitų. Yra tikimybė, kad tūlą žurnaliūgą iš Irštvos gali pabandyti mums įsūdyti kaip…projektą. „Maištingas tamsos angelas”, sukyla prieš belzebubą ir pasišauna stoti Dovydo pusėn. Argi ne puikus projektėlis ruošiant kandidatus naujiems „rinkimams”? Tuos 320 tūkst „violetinių” balsų juk reikia kažkur nukreipti. Geriausiai „patikimais” bėgiais. Liepsningas sistemos demaskuotojas- ko gi ne kandidatas? Venckienė po velėna, „amerikoj pirtyje” bet elektoratas tai liko. Problemėlė tas elektoratas. Todėl kuriami projektai. Va vienas toks visai neblogai prasukinėjamas su ex-bėgliu iš koncervų. Naglas, bet publikai… Skaityti daugiau »

Povilas

Atleiskite, įsiterpsiu. Labai aiškiai ir logiškai dėlioja situaciją gerb. Letas. Didelio karo debesį virš mūsų pakabino „draugai” iš už Atlanto. O vietiniai anų „draugų” klapčiukai dabar jau garsiai meldžia lietaus. Nors puikiai supranta, kad tada bus tvanas , kuris nušluos viską nuo žemės paviršiaus. Ir visai gali būti, kad kažkuris iš klapčiukų atvirumo valandėlę vietoj tų įgrisusių maldelių pradės kalbėi paprasta žmonių kalba. Juk nieko labai nežinomo tas Rusteika nepasakė. Leido sau paatvirauti ir tiek. Su žmogum taip gali būti. Bet ne su sistema! O LR – tai jau sistemos elementas. Jis dirbs pagal programą iki galo. Nėra šitoj sistemoj tokių sąvokų, kaip padorumas-nepadorumas. Todėl LR negalėjo duoti ruporo tikrai išpažinčiai. Bet tikrai galėjo pagarsiniti apsimetėlio pranašo saldžialiežuvavimą. Tokiu atveju… Skaityti daugiau »

Kažkokio kotLETO ir juoZAPO

dvipliurpalystė.
Nueikit į alaus barą ir prie bokalų pasšnekėsite.

Letas Juozapui

Nesakau nei taip, nei ne, tik kol kas vienos originalios publikacijos rinkimams mažoka. Pažiūrėsim, kas bus toliau.

Beta

O štai ką pats Algimantas Rusteika mano:
Copy iš FB:
” O dėl LRyto tai jau kartą kažkur FB esu rašęs – jei kam nepatinka mano mintys, tegu jas ir kritikuoja, o ne vietą, kur jos viešai padėtos. O kas tavo manymu geriau – ar būti priešu kokiam įtakingam leidiniui ir tuo pačiu visada teisiu kovotoju prieš neteisybes, ar rašyti į tą leidinį normalius tekstus ir taip skleisti protingas idėjas tarp to leidinio skaitytojų? Kažkodėl visi nesveikai yra užsipolitikavę. Kodėl, pvz., Erlickas nerašo niekur kitur, tik LRyte, bet jį visi myli ir LRytas kažkaip niekam neužkliūva?”
🙂

>kazkokiam kotletui

musmiriuk, ne ten papuolei. Delpynas internete kitur. Sekmes paieslpse.

gerb.Juozapai!

Tiesiam ir teisingam dalykui ilgu paaiškinimu nereikia.Nepaliauju ieškoti rubrikos”iš propagandos fontu”.

22
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top