Išleista Vytauto Rubavičiaus knyga „Pakelėj į Europą“

Lapkričio viduryje knygynus pasiekia naujas Valstybingumo studijų centro leidinys – filosofo dr. Vytauto Rubavičiaus straipsnių rinktinė „Pakelėj į Europą“. Knygoje surinkti tekstai, kuriais autorius analizavo pirmojo atkurtos nepriklausomybės dešimtmečio politinius procesus, o taip pat amžių sandūroje Lietuvoje vykusias filosofines diskusijas.

„Pirmąjį atkurtos nepriklausomybės dešimtmetį pagrindinė idėja, suteikusi kryptį Lietuvos užsienio politikai, buvo vadinamoji euroatlantinė integracija – stojimas į NATO ir Europos Sąjungą. Kartu tai buvo ir šalies vidaus gyvenimą formuojanti jėga. Norėta „tapti europiečiais“, „grįžti į Europą“, nors niekada nebuvome nustoję jais būti ar iš jos išėję. Šis dešimtmetis tad praėjo Lietuvai vis būnant pakelėje į Europą. Tai buvo kultūrinė, moralinė, politinė, nors dažnai tik fasadinė kelionė. Lietuva per šį dešimtmetį sugebėjo taip ir netapti vakarietiška tose srityse, kur to iš tiesų reikėjo, ir su komjaunuolišku užsidegimu pasikeisti ten, kur keistis apskritai nebuvo reikalo. Atkūrus nepriklausomybę mylėta ir nekęsta, džiaugtasi iškovota laisve bei kentėta dėl sekusios neteisybės ir nusivylimų. Ši knyga – skvarbus amžininko žvilgsnis į stojimosi ant kojų ir reikšmingų permainų pažymėtą paskutinį praėjusio amžiaus dešimtmetį. Dešimtmetį, daugiausiai lėmusį tai, kokioje Lietuvoje gyvename ir šiandien“, – skelbiama knygos anotacijoje.

„Vytauto Rubavičiaus knyga pateikia daugiasluoksnę Kovo 11-osios Lietuvos pirmojo dešimtmečio politinio gyvenimo panoramą ir analizę. Knygos akiratyje – laikas, kai formavosi naujos Lietuvos veidas: jos „savivalda“, politinė kultūra, partinė sistema, žmonių santykis su savo valstybe ir pačios valstybės santykis su Europa, į kurią tada „ėjome“. Autorius siūlo neįprastus tuomečio gyvenimo pjūvius ir sugeba vis iš naujo nustebinti savo vertinimais. Ne veltui šiandien jis – vienas stipriausių ir įdomiausių Lietuvos politinio, kultūrinio ir socialinio gyvenimo komentatorių“, – sako politologas Vytautas Sinica.

„Nors ši knyga vertinga mums visiems, ypatingai ją rekomenduoju savo kartos ir jaunesniems skaitytojams, gimusiems nepriklausomoje Lietuvoje ir su 1990-ųjų Lietuva, gyvenančia šioje knygoje, iš tiesų nesusidūrusiems. Pirmasis atkurtos nepriklausomybės dešimtmetis mums išlieka tarsi pakibęs be vietos istorinėje sąmonėje: per arti laike, kad patirtume jį kaip užverstą istorijos puslapį, bet jau ir ne šiandiena, kurią išgyvenome patys“, – priduria jis.

Kaip teigia Vilniaus universiteto profesorius filosofas Alvydas Jokubaitis, „Vytauto Rubavičiaus knyga padeda prisiminti, kaip iš sovietų išsilaisvinusi Lietuva ėjo į Vakarus, bet netikėtai užlipo ant grėblio – politikų ambicijų, verslininkų godumo ir intelektualų tuštybės.“

Knygą bus galima įsigyti humanitas.lt, patogupirkti.lt, knygos.lt, „Pegaso“ ir „Vagos“ tinklų knygynuose.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Dzeikas

1991-2000 Lietuvoje tai chamo triumfo laikmetis.Chamo kurio motto ‘nak…j man ta laisve,as est noriu!’ pergales valanda.
Socialiai jo pergale buvo nekvestionuojama.Is vidaus chamuj nebeliko opozicijos. Politiskai chamu valstybe nenusirito atgal i Rusijos glebi tik todel, kad si buvo silpna tuo metu , o begimo i europa inercija buvo gerokai stipresne.
Chamai bego i laisve? Ne, pats zodis ‘laisve’ chamui kazkas tokio efemerisko , nesuprantamo.Chamui kuris nuo to laiko valdo Lietuvoje tai greiciau kazkoks kulinarinis terminas.Chamai ‘eidami i europa’ ejo ne i laisve.Chamai ejo i gerove ir sotu gyvenyma.Apsiryjusi, gyvenanti ne pagal isteklius Europa ir nesiule laisves.Siule ‘demokratija’ patepta storu sviesto sluoksniu.Chamas u?kibo.Sviesta nulaize, atsiriaugejo ir atleido kelniu dirza.
Alegoriskai taip atrodo Lietuvos integracija i europa.

1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top