Išpuolis prieš DELFI sulaukė A. Račo solidarumo šūksnio: „Je suis delfi!“

DELFI redakcija gavo voką su įtartinos kilmės milteliais. Š. Mažeikos nuotr.

Šiandien dėl šiurkštaus išpuolio prieš DELFI vyriausiąją redaktorę Moniką Garbačiauskaitę-Budrienę portalas, skubiai parengęs išsamų reportažą apie pasibaisėtiną įvykį, buvo priverstas kuriam laikui nutraukti darbą.

DELFI pranešė:

Dėl įtartino laiško evakuotas DELFI: tyrimą perima Lietuvos kriminalinės policijos biuras (papildyta)

Šarūnas Černiauskas, Rūta Pukenė | DELFI.lt

Ketvirtadienio rytą į DELFI redakciją atsiųstas vokas su rusų kalba surašytu grasinimu bei įtartinais milteliais.

Apie paketo turinį informuoti ugniagesiai gelbėtojai nedelsdami atvyko į DELFI biurą sostinės Gynėjų gatvėje ir izoliavo vietą, kurioje atidarytas vokas. Paskelbta biuro evakuacija, nedelsiant atvyko ir Visuomenės sveikatos centro specialistai.

Prie miltelių prisegtame laiške DELFI vyriausiajai redaktorei grasinama, kad „greitai bus kaip Paryžiuje“, ranka sukeverzotas ir karstą vaizduojantis paveikslėlis. Laiško siuntėjas užrašė, neva paketas atkeliavo nuo buvusios prezidentės patarėjos Daivos Ulbinaitės, iš S. Daukanto aikštės.

Policija nedelsdama imasi visų reikalingų priemonių.

„Ant voko buvo įrašas, pačiupinėjus jautėsi, kad viduje kažkas yra, bet vis tiek nusprendėme jį atidaryti. Voko viduje buvo laiškas ir maišelis su kažkokiais milteliais“, – pasakojo DELFI personalo vadovė Gražina Dačkienė.

Voką atidarė DELFI vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

Policijos atstovai ėmėsi skubių priemonių – patikrinimo metu į patalpą nebuvo įleistas ir iš jos nebuvo išleistas nė vienas žmogus. Pareigūnai perspėjo, kad pavojaus faktorius nėra aiškus, tad buvo nuspręsta visus redakcijoje buvusius žmones evakuoti.

„Rizika nėra aiški. Iškvietėme Visuomenės sveikatos centro atstovus, kol jie atvyks gali praeiti laiko. Atliksime visus veiksmus, kuriuos galime, bet be jų išvadų negalėsime priimti galutinio sprendimo“, – sakė jie.

Tyrimą dėl laiško perėmė Kriminalinė policija

Policijos generalinio komisaro Lino Pernavo sprendimu, suderinus su Generaline prokuratūra, tyrimą dėl naujienų portale DELFI gauto laiško su grasinančiu turiniu ir neaiškios kilmės milteliais, perima Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.

Kaip rašoma Policijos departamento pranešime spaudai, toks sprendimas priimtas įvertinus Prancūzijos ir kitų šalių pastarųjų įvykių kontekstą, siekiant į tyrimą įtraukti geriausius policijos tyrėjus ir analitikus.

D. Ulbinaitė šokiruota

Buvusi prezidentės patarėja D. Ulbinaitė DELFI teigė buvusi šokiruota išpuolio. „Kaip galima juokauti tokiais dalykais“, – teigė ji.

Pasak pašnekovės, išpuoliui pasirinktas laikas tuoj po tragiškų įvykių Prancūzijoje kelia dar nemalonesnius pojūčius.

„Tikrai ne metas. Niekada negalima juokauti tokiais dalykais. Tai tikrai smerktina ir niekaip nepateisinama“, – sakė D. Ulbinaitė.

Žinoma, buvusi prezidentės patarėja su laišku nieko bendra neturi.

„Niekaip nesu su tokia nesąmone susijusi. Nežinau priežasčių, kodėl kažkas naudoja mano pavardę. Galbūt turi kažkokių savų interesų“, – svarstė D. Ulbinaitė.

A. Paulauskas: tai visiškai nejuokinga

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas DELFI teigė besitikintis, jog paketas redakcijoje – tik nevykęs pokštas.

„Gal čia kas nors taip nevykusiai juokauja. Bet reikėtų rimtai pasižiūrėti.

Kiekviename juoke yra kažkokia dalis teisybės“, – susipažinęs su laiško turiniu sakė A. Paulauskas.

Politikas tikisi, kad laiško siuntėja galbūt pavyks nustatyti pagal rašyseną ar kitas žymes.

„Su tokiais juokavimais negalima žaisti. Yra tam tikri nelabai stabilūs žmonės, kuriuos tokie įvykiai (kaip Prancūzijoje – DELFI) suaktyvina. Čia vienas variantas. Bet galbūt čia yra ir rimčiau. Vis tiek žiniasklaida dabar yra taikiniai. Ir Paryžiuje gauti įspėjimai redakcijose. Žiniasklaida šiandien iš tikrųjų yra vienas iš rimčiausių taikinių. DELFI labiausiai matomas – natūralu, kad buvo į jį nusitaikyta“, – teigė NSGK vadovas.

DELFI darbas sutrikdytas visai dienai

Pirminė ugniagesių-gelbėtojų informacija apie paketo turinį nuteikia optimistiškai.

„Vokas buvo sandariai supakuotas. Paimti du mėginiai, kurie yra perduoti Visuomenės sveikatos centrui, ir atlikti pirminiai matavimai. Ką mes galėjome išmatuoti: gyvsidabrio pėdsakai ore – neaptikta, radiacinis fonas neviršija normos ribų, neviršija aplinkos fono. Agresyvių cheminių medžiagų neaptikta“, – DELFI teigė įvykio vietoje dirbantis Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Trečiosios komandos pamainos vadas, vidaus tarnybos kapitonas Vadimas Ignatovičius.

Vis dėlto saugumo sumetimais DELFI redakcija bus uždaryta iki penktadienio ryto. Mat tyrimai tik pirminiai, ir bus laukiama, kol miltelių mėginiai bus nuodugniai ištirti laboratorinėmis sąlygomis.

„Daugiau matavimų atlikti mes tiesiog neturime galimybės. Jie bus atlikti Visuomenės sveikatos centro laboratorijoje. Jie pilnai atsakys apie tą medžiagą. Mažai tikėtina, kad iki rytojaus bus kažkoks atsakymas iš laboratorijos. Pagal Visuomenės sveikatos centro nurodymus – patalpa yra karantine dabar“, – sakė V. Ignatovičius.

D. Radzevičius: tai padarė visiškas kvailys

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius smerkia išpuolį prieš DELFI.

„Tas, kas tai padarė, mano giliu įsitikinimu, yra visiškas kvailys. Todėl, kad, kiek aš žinau ir suprantu, tokiais metodais tikrai ne tik neprivers kolegų iš DELFI dirbti kitaip, dirbti blogiau. Jis, būdamas visiškas kvailys ir nevykėlis, turbūt netgi padidins portalo reitingus ir mobilizuos žmones. Tas, kas tai rašė, yra piktybinis kvailys“, – piktinosi D. Radzevičius.

Pareigūnas: neatmestina, kad sąmoningai nusitaikyta į Lietuvos informacinę erdvę

Savo pavardės neminėti prašęs Lietuvos informacinę erdvę ir prieš ją nukreiptas atakas stebintis bei analizuojantis pareigūnas DELFI teigė, jog išpuolio motyvai gali būti dvejopi. Esą tikėtina, kad tai ne itin stabilios asmenybės išpuolis, bet neatmestina ir galimybė, jog tai padaryta visai ne kvailai, o kaip tik – apgalvotai ir sąmoningai.
„Tai gali būti susiję su dabartiniais įvykiais“, – kalbėjo pareigūnas.

Pasak jo, taikiniu DELFI galėjo tapti ir dėl politinių įvykių – tradicinio Vilniaus „Sniego“ forumo bei į sostinę atvykstančio gausaus Rusijos opozicionierių desanto. Mat penktadienį DELFI tiesiogiai transliuos šį renginį, kuriame dalyvaus tiek buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis, tiek buvęs Vladimiro Putino patarėjas Andrejus Illarionovas, tiek daugelis kitų Kremliuje ne itin mėgstamų žmonių.

„Tai gali turėti ryšį su „Sniego“ susitikimu, su M. Chodorkovskio atvykimu. Reikėtų sujaukti jūsų veiklą“, – svarstė pareigūnas.

Jis atkreipia dėmesį į grasinančio laiško detales – tiesioginį nusitaikymą į DELFI vyr. redaktorę M. Garbačiauskaitę-Budrienę, užuominas apie Paryžiaus įvykius.

„Daug labai aliuzijų. Ir sugretinimas su Prancūzija, ir nusitaikyta asmeniškai į vyr. redaktorę. Taikinys pasirinktas ne atsitiktinai“, – svarstė pašnekovas.

delfi.lt

* * *

Artūras Račas. Je suis Delfi

faktai.lt

Mažiau nei prieš savaitę pagrindinio Lietuvos naujienų portalo vyriausioji redaktorė savo vedamajame rašė: „Lietuva yra gerokai arčiau kraupių Paryžiaus įvykių, nei mums patiems gali atrodyti. Naivu tikėtis, kad Lietuvoje jie nepasikartos, teigiant, kad čia gyvenančius musulmonus galima ant pirštų suskaičiuoti. Tokių radikalių bendruomenių neturime, tačiau kol gyvuos tokia Rusija, kokia yra dabar, mes patys ir mūsų tautinės bendrijos visuomet būsime bent jau provokacijų objektai. Ir visiškai atmesti teroro aktų tikimybės nereikėtų – ypač jei išaiškėtų naujos informacijos apie CŽV kalėjimą Lietuvoje ir jo įnamius.“

Šiandien tapo aišku, kad vyriausiosios redaktorės žodžiai buvo pranašiški – Lietuvą sukrėtė žinia apie išpuolį prieš pagrindinį naujienų portalą, o Vilnius tapo Paryžiumi.

Teroro aktas prieš laisvą žodį skleidžiantį pagrindinį naujienų portalą visai dienai sutrikdė redakcijos darbą ir visiškai išmušė iš vėžių jos darbuotojus – tuogalima įsitikinti iš tragiško įvykio vietos, nepaisant gresiančio pavojaus, darbą tęsusių pagrindinio naujienų portalo žurnalistų paskelbtame foto reportaže matant kupiną nerimo ir žmogiškos baimės šypseną vyriausiosios redaktorės veide.

Pažymėtina, kad vyriausioji redaktorė savo komentare buvo, kaip niekada įžvalgi. Pirminiai tyrimo duomenys rodo, kad išpuolį prieš laisvą žodį organizavo ne asmenys, kurie iki šiol neišsižadėjo nebrandžios islamo religijos, o piktavaliai, susiję su didžiausią grėsmę keliančia pasaulio valstybe – Rusija. Apie šias sąsajas liudija dvi nenuginčijamos aplinkybės – teroroakto organizatorių naudojami rusų kalbos rašmenys (kirilica) bei jų nurodytas atgalinis adresatas –D.Ulbinaitė. Pastaroji, kaip žinia, yra susijusi su prezidente D.Grybauskaite, kuri yra pagrindinis Rusijos provokacijų taikinys, pati D.Ulbinaitė neseniai teismo buvo paskelbta nekalta dėl to, kad nepadarė jokios žalos ir stengėsi informuoti Lietuvos piliečius apie jiems ir jos tiesioginei tuometinei vadovei kylančias grėsmes.

Netiesiogiai apie įžūlaus ketvirtadienio išpuolio organizatorių sąsajas su priešiškiausia Lietuvai valstybe liudija ir tas faktas, kad užpultoji redakcija, kaip nė viena kita Lietuvoje, ypač daug dėmesio skyrė Lietuvos prezidentės aktyviems veiksmams vidaus ir užsienio politikoje nušviesti, kviesdavo Lietuvos vadovę tapti daugelio konkursų ir akcijų rėmėja. Tai, žinoma, negalėjo patikti valstybei, kurią Lietuvos vadovė yra viešai pavadinusi teroristine.

Tai, kas įvyko šiandien, verčia rimtai susimąstyti apie laisvo žodžio padėtį Lietuvoje ir priemones, kurių reikia imtis, norint apginti tuos, kurie kasdien rizikuoja savo gyvybėmis pranešdami apie svarbiausias šalies naujienas – D.Blinkevičiūtės rūpesčius renkantis sutuoktinį, O.Pikul nėštumą ar kaip, pavyzdžiui, šiandien, iš evakuotos redakcijos – apie rožinius sijonus besimatuojančius vyrus.

Šiai problemai apsvarstyti prezidentė (kuri, nežinia kodėl, iki šiol nepareiškė savo aiškios ir ryžtingos pozicijos dėl tragiškų įvykių) gal net galėtų sukviesti Valstybės gynimo tarybą (žinoma, nekviečiant į ją Rusijai tarnaujančių partijų atstovų), o Seimas – sušauktineeilinę sesiją.

Juk tai, kas šiandien įvyko, iš esmės grąžina Lietuvą į 90-uosius metus, kai Lietuvos žiniasklaida iš tiesų žvelgė mirčiai į akis ir kai žurnalistai buvo iš tikrųjų žudomi, o redakcijos – ištikrųjų sprogdinamos.

Vėliau, tiesa, padėtis gerėjo ir pastaraisiais metais išpuolių prieš laisvą žodį mažėjo. Tačiau jų vis tiek buvo. Prisiminkime į „Respublikos“ redakciją atsiųstus neaiškios kilmės miltelius (kurie, kaip vėliau paaiškėjo buvo skirti skalbti), visuomenę sukrėtė ir žiaurus smurtinis susidorojimas su politinio šaržo meistru A.Ramanausku prie Lukiškių kalėjimo, kai liūdnai pagarsėjęs V.Ivanovas į laisvą žodį atsakė kumščiu.

Tikriausiai visi pamename ir tragišką visuomeninės televizijos direktoriaus A.Siaurusevičiaus įkalinimo viešbučio „Best Western“ skydinėje istoriją, kuri, laimei, baigėsi be aukų ir todėl direktorius iki šiol eina savo pareigas.

Dauguma aukščiau paminėtų nusikaltimų (išskyrus „Lietuvos ryto“ redakcijos susprogdinimą) buvo išaiškinta ir galbūt tai leido mums visiems ir teisėsaugai galvoti, kad žodžio laisvei Lietuvoje niekas negresia.

Pasirodo, per anksti. Kova už laisvą žodį dar nesibaigė ir jei norime jį girdėti, neturime teisės nusiraminti.

Je suis Delfi.

faktai.lt

* * *

Kaip supratingi piliečiai galėjo tikėtis, pavakare DELFI.lt juos jau ramino: informacinio karo priešakinėse linijose besikaunančiai portalo DELFI.lt redakcijai atsiųsti milteliai – ne biologinė ataka.

Laboratoriniai tyrimai: į DELFI redakciją atsiųstame pakete pavojingų bakterijų nebuvo

Šarūnas Černiauskas | DELFI.lt


DELFI redakcija gavo voką su įtartinos kilmės milteliais. Šarūno Mažeikos nuotr.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC) specialistai atliko svarbiausius tyrimus su įtartinų miltelių, su grasinančiu laišku ketvirtadienį atsiųstų į DELFI redakciją, mėginiais.

Kaip DELFI teigė VVSC Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė, jokių pavojingų bakterijų laboratoriniai tyrimai neparodė.

„Pavojingų ir ypač pavojingų bakterijų nėra nustatyta. Yra atmestas pavojus, kad buvo panaudoti tie milteliai kaip biologinis ginklas“, – kalbėjo A. Razmienė.
Pasak jos, su mėginiais bus atliekami tolesni tyrimai.

„Dar bus tęsiamas tyrimas penkias paras. Pasižiūrėsime – gal yra kitokių bakterijų. Bet jos visuomenei grėsmės nekelia“, – nuramino A. Razmienė.

VVSC specialistė primena, jog mirtinų bakterijų platinimas per miltelius ir pašto siuntas ne sykį buvo pasitelktas teroro aktams.

„Milteliai gali būti naudojami ir buvo panaudoti po Rugsėjo 11-osios įvykių JAV biologinio ginklo platinimui. Per siuntinius, paštą ir t.t. JAV buvo panaudotos juodligės bakterijos, 200 žmonių žuvo“, – sakė A. Razmienė, aiškindama, dėl ko incidento DELFI redakcijoje atveju reikėjo imtis visų būtinų saugumo priemonių.

Ankstesniuose tyrimuose, atliktuose įvykio vietoje, taip pat nenustatyta gyvsidabrio ar radioaktyvių medžiagų požymių.

DELFI primena, jog dėl išpuolio pradėtas ikiteisminis tyrimas, jį vykdo Lietuvos kriminalinės policijos biuras. DELFI biure sostinės Gynėjų gatvėje penktadienį numatoma atnaujinti darbą ir grįžti prie įprastinio ritmo.

delfi.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
42 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
42
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top