Istorinė pedofilų paieška Didžiojoje Britanijoje: tvirkintojų pėdsakai atvedė iki parlamento

Vytas Rudavičius | „Lietuvos rytas“

Šimtai vaikystėje seksualiai išnaudotų britų nebesitiki, kad jų skriaudėjai sulauks atpildo. Jungtinės Karalystės valdžios pradėtas milijonus kainavęs tyrimas stringa, o pedofilų pavardės neatskleistos.

Pietinio Londono Lambeto rajone, klevais apaugusioje „Wickham Road“ alėjoje, tebestovi niūrokas Viktorijos laikų pastatų kompleksas. Dabar jame įrengta keliasdešimt privačių butų ir kotedžų. Tačiau iki 1983-iųjų ten buvo įsikūrę iki šiol visoje šalyje liūdnai pagarsėję vaikų namai „Shirley Oaks“.

1904 m. įkurti „Shirley Oaks“ turėjo savo mokyklą, polikliniką, sporto stadioną ir netgi plaukiojimo baseiną. Iš viso šiuose namuose ilgiau ar trumpiau glaudėsi daugiau nei dvidešimt tūkstančių vaikų.

Dabar „Shirley Oaks“ vardas britams yra tapęs žiaurumo, prievartos prieš vaikus ir valdžios instancijų nusikalstamo neveiksnumo sinonimu. Mat tik visai neseniai plačiajai visuomenei buvo atskleista, kad daugiau nei tris dešimtmečius ten veikė gerai organizuota pedofilų ir sadistų grupė.

Mažamečiai buvo daužomi, kankinami, prievartaujami. Patyčios, grasinimai ir žeminančios fizinės bausmės buvo ne išimtys, o vaikų kasdienybė.

Nusikaltėliai – nuo vadovybės ir medikų iki sargų ir virėjų – metų metus jautėsi visiškai nebaudžiami. Deja, daugeliui jų iš tiesų pavyko išvengti teisingumo: nemaža dalis praėjusio šimtmečio septintąjį ir aštuntąjį dešimtmečiais vaikus išnaudojusių asmenų jau yra mirę nuo senatvės.

Paslaptį slėpė ilgai

Pirmasis apie seksualinę prievartą „Shirley Oaks“ vaikų namuose garsiai prabilo 12 metų čia praleidęs žinomas britų rašytojas Alexas Wheatle’as.

Savo romanuose, už kuriuos 53 metų rašytojas yra sulaukęs literatūrinių ir valstybinių apdovanojimų, jis ne kartą gvildeno prievartos prieš mažamečius temą. Bet tik užpernai trijų vaikų tėvas A.Wheatle’as pasakė tai, ką giliai slėpė bemaž keturis dešimtmečius: jis buvo pedofilų auka.

„Kai esi tiktai mažas vaikas, net nesuvoki, kodėl kenti. Vaikai, patyrę prievartą, ieško įvairiausių būdų apsisaugoti nuo jos pasekmių. Man pasisekė – aš pradėjau rašyti. Iš kankinusių demonų išsivadavau per savo romanus. Kiti neranda kelio: daugelis vėliau įniko į alkoholį ar narkotikus“, – 2014-aisiais apie savo kančias „Shirley Oaks“ namuose pasakojo rašytojas.

Iš karalienės Elizabeth II rankų ordiną už nuopelnus Jungtinės Karalystės literatūrai gavusio A.Wheatle’o viešas pareiškimas sukėlė audrą.

Patys ėmėsi medžioklės

Metų metais slėptos nuoskaudos ir kančios išsiliejo tarsi sprogusi užtvanka: daugiau nei 600 buvusių „Shirley Oaks“ auklėtinių nusprendė papasakoti savo istorijas. Bet tik maža jų dalis kreipėsi tiesiai į policiją. Dauguma tvirtina, kad teisėsauga pati prisidėjo prie problemos ir jos anaiptol nesprendė.

Straipsnio tęsinį skaitykite lrytas.lt portale ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top