Jonas Grigas. Kodėl elektromobiliai nėra ekologiški

Gatvėse daugėja elektromobilių. Manoma, kad jie yra ekologiškesni. Tačiau elektromobilių nauda aplinkai abejotina – juos gaminant išmetama iki 70 proc. daugiau išmetalų nei gaminant benzininius automobilius.

Elektromobiliai turi nuvažiuoti dešimtis tūkstančių kilometrų, kad taptų ekologiškesni už benzininius, o WW Golf, remiantis gamintojo duomenimis, tampa ekologiškesnis tik po 123 000 kilometrų.

Yra nuogąstavimų, kad daugelis elektromobilių niekada nepasieks tokios ridos, nes savininkai atnaujins modelius, todėl daugybė naudotų elektromobilių stovės aikštelėse.

Dauguma automobilių yra perkami naudojant kredito planus, kurie suteikia klientams galimybę iškeisti savo automobilį į naują po trejų metų, kurių vargu ar pakaks emisijoms kompensuoti. Priežastys, kodėl elektromobilis nėra toks draugiškas aplinkai, yra:

Tiek gaminant, tiek važiuojant, elektromobiliams reikia daug elektros energijos. Jie yra daug sunkesni už benzininius dėl didžiulės baterijos, dėl kurios jie sunaudoja daugiau energijos.

Jo gamyba teršia aplinką-  elektromobiliams reikalingų mineralų gavybos poveikis aplinkai paneigia ekologišką naudą.

Elektromobiliai į orą išskiria daugiau nuodingų padangų dalelių nei jų benzino ekvivalentai.

Dėl sunkesnių elektromobilių skaičiaus didėjimo gali atsirasti daugiau duobių keliuose.

Dauguma elektromobilių naudoja ličio jonų baterijas, o mažai šalių gali jas perdirbti.

„Volvo“ 2021 m. atskleidė, kad elektromobilių gamybos išmetamų teršalų kiekis gali būti iki 70 procentų didesnis nei benzininių modelių, ir teigė, kad norint, jog elektromobilis taptų ekologiškesnis, reikia nuvažiuoti nuo 50 000 iki 110 000 kilometrų, o tai paprastai trunka nuo ketverių iki devynerių metų.

Taip yra daugiausia dėl akumuliatorių, naudojamų elektromobiliams maitinti. Jiems reikalingos žaliavos, tokios kaip kobaltas ir litis, išgaunamos Afrikoje ir Pietų Amerikoje.

Žaliųjų finansų instituto ataskaitoje teigiama, kad 61 procentas vairuotojų norėtų įsigyti elektromobilį, tačiau vos ketvirtadalis norėtų pirkti naudotą modelį.

Autorius yra akademikas, profesorius, fizinių mokslų habilituotas daktaras, tikrasis LMA narys

5 5 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top