Jonas Grigas. Žmogus, galintis daugiau nei daugelis valstybių

Toks žmogus yra Elonas Muskas. Jo kelias į šlovę, turtus ir galią prasidėjo tada, kai jis su jaunesniuoju broliu Kimbaliu dar 90-ųjų viduryje įkūrė žiniatinklio programinės įrangos kompaniją „Zip2“, kurią vėliau pardavė už 22 mln. dolerių. Tada Muskas įkūrė internetinių finansinių paslaugų ir elektroninių mokėjimų bendrovę „X.com“, kurią vėliau susijungė su „Confinity“, o 2001 m ji tapo „PayPal.“

2006 m. Muskas pateikė koncepciją ir finansavo saulės energijos sistemų tiekėją „SolarCity“, kurį įkūrė du jo pusbroliai. Tais metais jis įsigijo „Tesla“, kurios specializacija buvo elektromobilių, energijos kaupimo ir saulės baterijų gamyba. „Tesla Model S“ pasiekė aukščiausią saugos įvertinimą iš visų kada nors išbandytų automobilių.

2014 m. Muskas pristatė naują „Tesla Model D“ dviejų variklių automobilį, kuris yra greitesnis ir visais ratais varoma „Model S“ elektrinio sedano versija. Pasak „Cars US News“, „Tesla Model X“ „turi tokį našumą, kuriam gali prilygti nedaugelis kitų visureigių“. Jo išskirtinis dizaino bruožas yra sakalo sparno durys, leidžiančios patekti į antros ir trečios eilių sėdynes.

2014 m. jis žengė į kosmoso verslą, jo „SpaceX“ pristatė naują pilotuojamą erdvėlaivį „Dragon V2“, skirtą astronautams į kosmosą nugabenti.
2015 m. susidomėjo dirbtiniu intelektu, pradedamas „OpenAI“, sukurtą dirbtiniam intelektui skatinti ir plėtoti.

2015 m. Hawthorne, Kalifornijoje, buvo pristatytas „Tesla Energy Powerwall Home Battery“ – namams, įmonėms ir komunalinėms paslaugoms skirtų baterijų rinkinys. Taip pat pristatytas „Tesla“ elektromobilis „Powerwall“ ir saulės baterijų stogo paketas, siekiant parodyti elektromobilio ir akumuliatoriaus derinimo su saulės energijos „SolarCity“ gaminiais pranašumus.

2016 m. įkurta „Musk’s Boring Company“, kuri specializuojasi didelio našumo tunelių gręžimo įrangos gamyboje. Tais metais „SpaceX“ raketa „Falcon 9“ ir erdvėlaivis „Dragon“ pakyla iš Kanaveralo kyšulio oro pajėgų stoties į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) ir tapo pirmąja komercine įmone, paleidusia ir prišvartavusia transporto priemonę prie TKS.

Per 2015 m. paskaitą Stanforde Muskas prognozavo, kad iki 2035 m. skaičiavimo galios ir duomenų saugojimo kaina mažės eksponentiškai. Toje paskaitoje Muskas pažadėjo tikėtis daugiau kiborgų, ypač smegenų ir kompiuterio sąsajos vystymosi pažangos.

2017 m. Tarptautiniame astronautikos kongrese Adelaidėje (Australija) Muskas papasakojo apie ilgalaikius techninius iššūkius, kuriuos reikia išspręsti, siekiant paremti nuolatinio, savarankiško žmogaus buvimo Marse sukūrimą.
2019 m. Muskas atskleidė, kad jo įmonė „Neuralink“, sukurta 2016 m., siekdama sukurti „itin didelio pralaidumo smegenų ir mašinų sąsajas, skirtas žmonėms ir kompiuteriams sujungti“, ketina pradėti bandymus su žmonėmis. Jis taip pat paskelbė, kad atidarys „Boring Company“ filialą Kinijoje, ir pasiūlė povandeninių tunelių galimybę.

Elonas Muskas

2020 m. gegužės 30 d. įvyko NASA „SpaceX“ startas ir lapkričio viduryje raketa „SpaceX Falcon 9“ nugabeno erdvėlaivį „Crew Dragon“ į Tarptautinę kosminę stotį. „Falcon 9“ taip pat buvo paleista 2021 m. sausį ir vasarį.

2021 m. kovo 15 d. „Tesla“ pasivadino „Tesla technologijos“. Jis žengė į DI robotų pasaulį – planuoja sukurti humanoidinį robotą, naudodamas dirbtinį intelektą, sukurtą jų savivaldžiam automobiliui. „Tesla Bot“ robotas buvo 172 cm ūgio ir svėrė 47 kg.

2022 m. Muskas buvo paskelbtas „Time“ metų žmogumi. Didėjant jo turtui ir įtakai, dėmesys skiriamas ir jo mokesčiams. Gruodžio 20 d. „Tviteryje“ jis paskelbė: „Šiais metais sumokėsiu daugiau nei 11 milijardų dolerių mokesčių“. Jis yra vienas turtingiausių planetoje, nes Bloomberg Billionaires indeksas 2021 metais įvertino jo turtą 243 milijardų JAV dolerių, praneša BBC. Šiemet turtas pora dešimčių milijardų mažesnis.

Muskas per savo „Twitter“ įtakoja milijonus žmonių, o 2022-ųjų kovą jis metė iššūkį Vladimirui Putinui dėl Ukrainos. Kovo 14 d. Muskas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Kviečiu V. Putiną į mūšį. Statoma Ukraina. Jis netgi gali atsivesti savo lokį“.

2022 m. jis įsigijo „Twitter“ už 44 milijardų JAV dolerių. Musko „Twitter“ vizija yra didesnė žodžio laisvė. Jis pareiškė, kad „Twitter“ pirko ne tam, kad užsidirbtų pinigų, o tam, kad „bandytų padėti žmonijai, kurią myli“.

Muskas įeina į istoriją kaip praradęs daugiausiai pinigų už bet kurį kitą – jis prarado apie 200 mlrd. dolerių. Tačiau 2024 m. jis išlieka turtingiausiu žmogumi pasaulyje.

Muskas išreiškė susirūpinimą, kad dirbtinio intelekto plėtra sukels „civilizacinį susinaikinimą“, ir dar 2018 m. pasitraukė iš „OpenAI“ bendrovės, kurią jis įkūrė ir kuri sukūrė „ChatGPT“. 2023 m. liepos mėn. jis paskelbė, kad kuria savo DI įmonę, kurios tikslas – padaryti DI saugesnį. Jis paaiškino, kad ketina sukurti maksimaliai smalsų DI, o ne užprogramuoti jį moralės jausmu. „Norint suprasti Visatos prigimtį, tai geriausias dalykas, kurį galiu sugalvoti DI saugos požiūriu. Manau, kad tai bus prožmoniškumas – sakė Muskas. Jis taip pat prognozavo, kad protingesnis už žmones superinteligentiškasis DI pasirodys per ateinančius penkerius ar šešerius metus.

Muskas gali daug, o Lietuva negali per 20 metų net stadiono pastatyti… Gal jo ir nereikia?

Pagal „Stars Insider“.

4.4 8 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top