Jungtinės Tautos naujame dokumente rekomenduoja dekriminalizuoti lytinius santykius su nepilnamečiais, prostituciją, narkotikus ir abortus

Tarptautinis teisininkų komitetas, JTAIDS (UNAIDS) ir Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras pateikė naują teisinių principų rinkinį juristams, kuriuo reiktų vadovautis taikant Tarptautinių žmogaus teisių įstatymą baudžiamojoje teisėje.

Neseniai paskelbtame Jungtinių Tautų dokumente raginama dekriminalizuoti lytinius santykius su nepilnamečiais, taip pat prostituciją, narkotikų vartojimą ir abortus.

„Tarptautinis teisininkų komitetas (TJK) kartu su JTAIDS ir Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuru (OHCHR) oficialiai pristatė naują ekspertų teisininkų teisinių principų rinkinį, kuriuo rekomenduoja vadovautis taikant Tarptautinį žmogaus teisių įstatymą baudžiamojoje teisėje“, – rašoma UNAIDS.org įžangoje.

Naujasis „teisinių principų“ dokumentas pradedamas Edvino Kameruno (Edwin Cameron), į pensiją išėjusio Pietų Afrikos Respublikos teisėjo, įžanga, kurioje jis pažymi, kad jo kaip „gėjaus” patirtis padėjo jam dirbti prie šio projekto.

„Ilgus metus dirbdamas teisinį darbą ir būdamas išdidus gėjus puikiai žinau, kaip baudžiamoji teisė rodo, kurios grupės laikomos vertos apsaugos, o kurios – pasmerkimo ir ostrakizmo”, – rašė jis. „Tokiu būdu baudžiamoji teisė atlieka išraiškos funkciją – ir tai turi dramatiškų pasekmių žmonių gyvenimams. Kartais tai sukelia žiaurų diskriminacinį poveikį grupėms, kurios identifikuojamos su veiklomis, tapatinamomis su nepritarimu arba stigmatizavimu.“

Nors dokumentas pasirodė kovo 8 d., Tarptautinę moters dieną, jis tik neseniai pradėjo atkreipti dėmesį tuo, kad pasisako prieš sekso su nepilnamečiais kriminalizavimą.

16-as principas teigia:

Lytinis elgesys abipusiu sutikimu, neatsižvelgiant į seksualinės veiklos rūšį, lytį, seksualinę orientaciją, lytinę tapatybę, lyties išraišką ar šeimyninę padėtį, jokiomis aplinkybėmis negali būti laikomas nusikaltimu.

Todėl niekada negalima kriminalizuoti savanoriškų tos pačios lyties, o taip pat savanoriškų skirtingų lyčių lytinių santykių arba savanoriškų lytinių santykių su translyčiais, nei vienai iš dviejų lyčių savęs nepriskiriančiais (angl. non-binary) ir kitais lytimi besiskiriančiais asmenimis ar tarp jų, arba ne santuokoje – nesvarbu, ar jie būtų ikivedybiniai, ar už santuokos ribų. Su visa pagarba baudžiamosios teisės vykdymui bet koks nustatytas minimalus sutikimo lytiškai santykiauti amžius turi būti taikomas nediskriminuojant. Teisės aktų vykdymas negali būti siejamas su dalyvių lytimi ar socialine lytimi bei leidimo sudaryti santuoką amžiumi.

Be to, seksualinis elgesys, kuriame dalyvauja asmenys, nesulaukę šalyje nustatyto minimalaus amžiaus, nuo kurio galima duoti sutikimą lytiškai santykiauti, faktiškai, jei ne teisiškai, gali būti savanoriškas. Atsižvelgiant į tai, baudžiamosios teisės taikymas turėtų atspindėti jaunesnių nei 18 metų asmenų teises ir gebėjimus priimti sprendimus dėl dalyvavimo savanoriškame lytiniame gyvenime ir jų teisę būti išklausytiems sprendžiant su jais susijusius klausimus.

„Per penkerius metus parengti principai, pagrįsti įvairių ekspertų ir suinteresuotųjų šalių atsiliepimais bei apžvalgomis“, – aiškinama UNAIDS.org. „Jie buvo baigti rengti 2022 m. Iš pradžių principuose daugiausia dėmesio skirta įtakai baudžiamųjų įstatymų, draudžiančių seksualinę ir reprodukcinę sveikatą bei teises, lytinius veiksmus abipusiu sutarimu, lytinę tapatybę, lyties išraišką, ŽIV neatskleidimą, atskleidimą ir perdavimą, narkotikų vartojimą ir narkotikų laikymą asmeniniam naudojimui. Vėliau, atsižvelgiant į pilietinės visuomenės ir kitų suinteresuotųjų subjektų indėlį, taip pat buvo įtrauktas kriminalizavimas, susijęs su benamyste ir skurdu.

Pranešime taip pat raginama dekriminalizuoti prostituciją ir narkotikų vartojimą.

17-as principas teigia:

Seksualinių paslaugų tarp susitarusių suaugusiųjų iškeitimas į pinigus, prekes ar paslaugas ir bendravimas su kitu asmeniu dėl seksualinių paslaugų tarp susitarusių suaugusiųjų iškeitimo į pinigus, prekes ar paslaugas, pasiūlymo skelbimas ar dalijimasis patalpomis su kitu asmeniu siekiant iškeisti seksualines paslaugas tarp susitarusių suaugusiųjų į pinigus, prekes ar paslaugas viešoje ar privačioje vietoje negali būti laikomi nusikalstama veika, jei nėra prievartos, jėgos panaudojimo, piktnaudžiavimo valdžia ar sukčiavimo.

Pagal 20 principą baudžiamojoje teisėje būtų draudžiama bausti už „narkotikų vartojimą arba narkotikų laikymą, pirkimą ar apdirbimą asmeniniam vartojimui, įskaitant jaunesnius nei 18 metų asmenis arba nėščiąsias“.

Pagal teisinę sistemą, kuriai šis dokumentas teiktų pirmenybę, asmenys taip pat turėtų turėti galimybę vartoti pavojingus translytiškumo vaistus ir būti operuojami, o taip pat abortuoti savo kūdikius.

Pasak 14-o principo, baudžiamoji teisė neturėtų drausti asmeniui „priimti sprendimus ir veikti dėl savo kūno, lytiškumo ir reprodukcijos, pavyzdžiui, dėl nėštumo, kontracepcijos, įskaitant skubiąją kontracepciją, visapusiškos abortų priežiūros, lytiškai plintančių infekcijų profilaktikos, lytį patvirtinančios priežiūros ir (arba) terapijos,“ – teigiama 14 principe.

15-as principas dar kartą patvirtina, kad abortas per visus devynis nėštumo mėnesius niekada neturėtų būti laikomas nusikaltimu. „Abortas turi būti visiškai pašalintas iš baudžiamosios teisės taikymo srities, įskaitant aborto paslaugos gavimą, pagalbą, dalyvavimą atliekant abortą, su abortu susijusių vaistų ar paslaugų teikimą arba įrodymais pagrįstos informacijos apie abortą teikimą,“ – teigiama dokumente.

Šaltinis: lifesitenews.com

1 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
27 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
27
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top