Juos visi vadino svajotojais

Jekaterina Sergackova | life.pravda.com.ua

Būrelis žurnalistų, pabėgusių nuo cenzūros į naują projektą, per kelis mėnesius sugebėjo užsitarnauti didžiulį visuomenės palaikymą, nes prakalbino sunkiai pasiekiamus pašnekovus, laidose kėlė pačius aštriausius klausimus.

2013 metų birželį 15 žurnalistų komanda anonsavo savo sukurtą projektą „Громадське телебачення“, tačiau tada jie dar nežinojo, koks bus laidos turinys ir formatas. Ši pirmoji Ukrainos visuomeninė televizija pradėjo veikti lapkričio 22 dieną – kitą dieną po to, kai į Maidaną išėjo žmonės, nepatenkinti tuo, kad jų valdžia atsisakė pasirašyti sutartį su ES.

Nuo tada jų YouTube paskyra susilaukė daugiau kaip 250 000 sekėjų. O per kelis mėnesius jų mažytę studiją aplankė svarbiausi šalies politikai, užsienio žvaigždės ir net keletas prezidentų – V.Juščenko ir M.Saakašvilis.


Zurabas Alasanija – vienas iš visuomeninės televizijos kūrėjų.

Neseniai žurnalistus vadino svajotojais, nes jie planavo po kokių trejų metų patekti į nacionalinę Ukrainos TV. Tačiau įvyko tai, apie niekas net nesvajojo – jau po kelių veiklos mėnesių vienas iš jų – Zurabas Alasanija – tapo šios televizijos generaliniu direktoriumi.

„Bijojom, kad krisim veidu į purvą“

Mustafa Najemas, neseniai tapęs šio kanalo vyriausiuoju redaktoriumi, prisimena, kaip jie bijojo, kad visuomenė jų nepriims, kritikuos, tačiau išėjo priešingai: apie juos kalba, juos pažįsta, pas juos eina. „Hromadske TV“, anot Najemo, pasiūlė universalų formatą: kiekvienas jų darbuotojas, išskyrus techninį personalą, gali būti ir korespondentas, ir laidos vedėjas, ir operatorius.


Mustafa Najemas – vyriausiasis redaktorius

Kūrybinio proceso niekas nekontroliuoja, tik jų pačių išrinkta taryba ir tauta, kuri kartais būna labai reikli ar net kaprizinga. Štai Bogdanas Kutepovas sukūrė naują žanrą – live stream su bajanu. Bandant išvaikyti iš Maidano žmones, žurnalistas ten nuvyko su bajanu. Tūkstančiai žiūrovų galėjo stebėti, kaip kuriamas hitas „Freestyle Azarov“. Nuo tada į „muzikinius pasivaikščiojimus“ su Kutepovu nuo Antimaidano iki Euromaidano padainuoti ir pagroti atėjo dešimtys žmonių. Juos taip pat rodė jų televizija.

Per didelis emocionalumas

Dabar žiūrovai reikalauja, kad „Hromadske TV“ užimtų daugiau eterio laiko, o tam reikia daugiau finansų, technikos priemonių ir darbuotojų.


Danilas Janevskis, laidų vedėjas, tarybos narys

Tokios dinamikos ir augimo niekas nesitikėjo, nors ir tikėjo sėkme. O sėkmę liudija ir tai, kad kanalas turi daug priešų. Jie kaltina žurnalistus neprofesionalumu, šališkumu, per dideliu ekspresyvumu, nesugebėjimu kalbėtis su pašnekovais.

Kas neprisimena, kaip Skrypinas parodė Oleinikui didįjį pirštą arba kaip įspraudė į kampą Oleiniką?

Mustafa Najemas šias klaidas aiškina pervargimu ir emocionalumu. „Juk jeigu mus, – sako Najemas, – būtų pripažinę, pavyzdžiui, „užsienio agentais“, tai mūsų komanda būtų netekusi darbo ir uždarbio, nekalbant apie tai, kad mus būtų laikę priešais ir norėję sunaikinti. Taip, mes ne visada buvome mandagūs. Bet mes išgirdome, kad esame neteisūs, ir laiku sustojome.“

Tačiau, pagal nuostatus, jie yra nepriklausomi nuo tų, kurie juos finansuoja ar nori daryti politinę įtaką. Jie negali diktuoti, ką ir kaip daryti, nes „Hromadske TV“ – tai ne akcinė bendrovė.


Romanas Skrypinas – visuomeninės organizacijos „Hromadske TV“ vadovas

„Turime daug problemų – apie tai reikia kalbėti“

„Hromadske TV“ – tai savotiškas realybės šou, kuriame televizija kuriama čia pat, prieš žiūrovų akis. Jie mato ne tik žinias, bet ir stebi vedėjų tarpusavio santykius, kaip kas vyksta.

Neseniai Natalija Gumeniuk į tarptautinę diskusiją sukvietė pasaulinio lygio įžymybes: Štefaną Fiule, Timoti Garton-Eš ir Timoti Snaider. Bet jau dabar keliamas klausimas: kas bus po to, kai baigsis Maidanas?


Natalija Gumeniuk – vedėja

Artimiausiais metais Ukrainai bus labai sunku, nes valstybėje susikaupė labai daug problemų. Apie tai reikės kalbėti – tada ir pasirodys „Hromadske TV“ tikroji misija. Todėl, anot N. Gumeniuk, į jų laidas ateina ne tik politikai iš opozicijos, bet ir valdžios atstovai, ir kiti žiūrovų nemylimi personažai. Tai ne apologetų, o profesionalų teritorija, todėl čia ir toliau bus kviečiami tie, kurie turi savo požiūrį.


Dmitrijus Gnapas, vedėjas, tarybos narys

„Hromadske TV“ po Maidano: kas toliau?

Ateityje jie žada filmuoti reportažus, interaktyvius projektus, vaikiškas, muzikines, socialines laidas; demonstruoti dokumentinius filmus ir vaizdo klipus. Planuojama sukurti stebėtojų ir redakcinę tarybas, kurios rūpintųsi, kad šis kanalas ir toliau išliktų nepriklausomas.

Taigi turima daug kūrybinių planų, tačiau finansiniai reikalai nėra puikūs: infliacija „suvalgė“ 30% jų surinkto milijono. Pinigų užteks tik iki birželio, tad reikia spręsti, kaip uždirbti iš reklamos, kaip surinkti geranoriškas žiūrovų aukas. Žurnalistai džiaugiasi, kad reikalingą techniką turi, o sutaupyti gali susimažinę algas.

Parengta Tiesos.lt redakcijos pagal life.pravda.com.ua

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top