Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras: sekančių metų MMA – 682 eurai?

lithuanian-economy.net

Šiame komentare norėčiau trumpai paaiškinti, kodėl antradienį (2020-12-15) vyksiančiame Trišalės tarybos posėdyje, profesinės sąjungos ir kartu visi Lietuvos darbuotojai turėtų reikalauti, jog sekančių metų minimalus mėnesinis atlyginimas (toliau – MMA) siektų 682 eurus, o ne 642 eurus, kaip dabar yra nustačiusi vyriausybė. Taip pat diskutuosiu klausimu, kaip reikia vertini valstybės teikiamą darbo vietų subsidiją, kuri be abejonės iškreipia vidutinio darbo užmokesčio (toliau – VDU) skaičiavimą.

Šiek tiek priešistorės

Lietuvoje 2017m. buvo sutarta depolitizuoti MMA nustatymą – iš esmės šaltakraujiškai pritaikant matematinę formulę, kuri nustato sekančių metų MMA dydį taip: imamas einamųjų metų vidutinis darbo užmokestis (kaip jį prognozuoja Finansų ministerija) ir šis dydis padauginamas iš koeficiento, kuris gaunamas apskaičiuojant ketvirtadalio didžiausią MMA ir VDU santykį turinčių Europos Sąjungos šalių vidurkį.

Būtent tokia skaičiavimo metodika buvo taikoma Trišalėje taryboje 2017 bei 2018 metais, nors dėl to ir bambėjo Lietuvos bankas (toliau – LB), mat politikai (turiu omenyje tiek vyriausybės, tiek socialinių partnerių atstovus) nukrypo nuo LB siūlytos formulės. Taigi, trišalė taryba sukūrė savo formulę ir jos laikėsi dvejus metus iš eilės.

2019 metais profesinės sąjungos nepasitelkė į diskusijas ekonomistų ir galimai dėl to nepastebėjo, jog Lietuvos banko atstovai, paprašyti pateikti siūlomą sekančių metų (t.y. 2020m.) dydį, nusprendė ignoruoti Trišalės tarybos taikoma metodiką ir vėl patyliukais pakišo savo modelį. Šis modelis buvo parankus darbdaviams – MMA 2020-iems metams didėjo apie 6 eurus mažiau nei turėjo, jeigu būtų laikomasi Trišalės tarybos dvejus metus iš eilės taikytos metodikos.

Ir štai nelaimingieji 2020-ieji, Lietuvos bankas ir vėl bruka savo formulę. Buvusi Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Elgė Radišauskienė gynė šią formulę, kaip neva visad taikytą vyriausybės, tačiau užklausus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, gavau tokį atsakymą:

“Taip, Vyriausybė 2017-2018 metais, siūlant 2018 metų ir 2019 metų MMA, savo skaičiavimuose rėmėsi einamųjų metų VDU (su priedais ir priemokomis), kuris skelbiamas Ekonominės raidos scenarijuje.”

(autoriaus pastaba – VDU dydis, skelbiamas Finansų ministerijos prognozėse, o ne dydis, kurį naudoja Lietuvos bankas)

Labai įdomu yra tai, kodėl Vyriausybė nenori tikslios formulės, nors aš pats esu pateikęs ne vieną siūlymą, kaip būtų galima detaliai užfiksuoti formulę, jog nekiltų bereikalingų ginčų, juk tikslas buvo depolitizuoti, argi ne?

SADM atsako:

“Pažymime, kad formulė nėra tiksli ir joje nėra fiksuota, kuris VDU imamas. Manome, jeigu formulė bus tiksli, tai neliks galimybės socialiniams partneriams derėtis ir neliks vietos socialiniam dialogui. “

Įdomus depolitizuojantis politizavimas? Kažkaip keista, bet SADM savavališkai nusprendžia, kiek ir kur socialinio dialogo turi būti Trišalėje taryboje, nors Trišalė taryba sutarė priešingai…

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

(2020 kovo skaičiai)
Karališkoje valstybėje darbininkas:
– parsineša namo 1432.97€ (iš MMA dydžio);
– sumoka 182.45€ mokesčių (nuo MMA dydžio).
Lietuvoje darbininkas:
– parsineša namo 447.23€ (iš MMA dydžio);
– sumoka 159.77€ mokesčių (nuo MMA dydžio).
Jei kitaip: Lietuvoje, surenkami karališko dydžio mokesčiai nuo mažiausios algos daugiau nei tris kartus mažesnės už algą karališkoje valstybėje.
______________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį
režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neteisėto (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei iškrypėliška laisve.
2020 gruodžio 16

bijūnėlis

Apie formulių naudojimą.Kai norima apgauti,pasitelkiama susigalvotos formulės su neaiškiais kintamais dydžiais ir tada labai lengva viska paaiškinti-taip rodo formulė-mes nekalti.Hitleris buvo nustates formulę kurios pagalba nustatydavo „vokiečių rasės gynumą.”Kas netilpo į formulę,skaitėsi negrynu vokiečiu- ne arijumi.Lietuviai taip pat naudoja formules.Žinomiausia iš jų tai pensijos nustatyme.Kai paskaičiuojama pagal ją pensijos dydis,niekas nekaltas tik pats .Kažkokių formulių pagalba apskaičiuojama vandens,šilumos,elektros ir kt kainos,tam kad paslėpti apgaulę.Formulių pagalba melas paslepiamas gyliai.ir norint rasti tiesą reikia keisti pačią formulę,otai padaryti jau yra revoliucija.

neekonomistas

682 eurai MMA? Ar 300 elektrinių-orinių vienetų, skirtų nepadvėst badu vergui, kuris pasaulio „viešpačių” tarnams (aka seimūnams, ministrams, kt. valdžiagyviams) dar kol kas reikalingas, kaip vietinis jųjų tarnas.

ah1

ne bruto rašykit, o neto/į rankas gaunamą atlyginimą. Tai kiek neto/į rankas nuo 642 e. ir kiek neto/į rankas nuo 682 e. ?

Kam jums pinigai,

Juk jūs fantazijos neturit…

5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top