Ką nuo pasaulio bando nuslėpti virš Ukrainos keleivinį lėktuvą numušę teroristai?

Alfa.lt

Kodėl Rusijos remiami teroristai priešlėktuvinę raketinę sistemą dislokavo būtent toje Donecko regiono vietoje, virš kurios skrido „Malaizijos avialinijų“ numuštas lėktuvas? Kaip keleivinį lėktuvą numušę teroristai patys save įdavė, ką dabar bando žūtbūt nuslėpti ir ar po „Malaizijos avialinijų“ lėktuvo numušimo Vakarai apginkluos Ukrainą? Pasaulio futbolo čempionatas, Didžiojo dvidešimtuko (G 20) susitikimas – ar tai gali vykti dalyvaujant Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui? Alfa.lt interviu klausė žinomo Ukrainos krizės specialisto, Niujorke dirbančio Atlanto tarybos vyriausiojo analitiko Adriano Karatnycky.

Nenuginčijami įrodymai

Alfa.lt: Kokia dabar Vakarų reakcija, kai matoma tokia nepagarba virš Rytų Ukrainos numušto „Malaizijos avialinijų“ keleivinio lėktuvo aukoms – vieta, kurioje yra nuolaužos, nėra tinkamai saugoma, žuvusieji apiplėšinėjami, jų kūnai tampomi, taip pat bandoma visomis priemonėmis trukdyti tyrimui, slėpti nusikaltimo įkalčius?

A. Karatnycky: Europa apsimetinėjo, jog Ukrainoje nevyksta tai, kas iš tiesų vyksta, jog agresija Rytų Ukrainoje tėra vietinių pilietinis karas, gal Rusija šiek tiek prie to prisideda, bet iš esmės ten vyksta kažkas autentiško, pilietinis karas yra tikras. Dabar, kai atsirado dėmesys tam, kokiu mastu ten plaukia ginklai, ir pasitvirtino faktas, kad šie ginklai buvo panaudoti, tapo visiškai aišku, ir Vakarų žvalgybos tarnybos priverstos pateikti išvadas, jog iš tiesų Rusija tiesiogiai yra įsitraukusi į Ukrainos krizę. Ne tik skatindama ir finansiškai remdama, bet remdama techniškai, per sieną siųsdama karinę ginkluotę. Dauguma šių faktų buvo žinoma, tačiau Europoje į juos mažai buvo kreipiama dėmesio. Europa tiesiog užmerkė akis ir nenorėjo matyti, ką Vladimiras Putinas iš tiesų darė, jog nereikėtų imtis rimtesnių žingsnių.

Svarbiausias klausimas, kiek dabar tai paveiks Europą – diskursas Olandijoje, Australijoje, Didžiojoje Britanijoje, kurių daug piliečių žuvo, yra aštresnis, yra daugiau noro spausti ir izoliuoti Rusiją, net teikti materialinę paramą, tiekti ginklus Ukrainai. Dabar tokie dalykai svarstomi daug rimčiau. Tačiau nėra aišku, kiek valstybėms Europoje, kurios nebuvo rimčiau (lėktuvo tragedijos – Alfa.lt) paliestos, tokios kaip Vokietija, Italija, Prancūzija, ir kurios neturėjo aiškios, nuoseklios politikos Rusijos atžvilgiu, kiek dabar joms padarys įtakos kitos Europos bei Vakarų valstybės. Iki šiol Jungtinės Valstijos buvo pagrindinė jėga, kuri kvietė ryžtingesnių veiksmų, dabar daugiau Europos valstybių, kurios tiesiogiai paliestos. Tūkstančiai žurnalistų plūsta į (Rytų Ukrainos – Alfa.lt) regioną, tūkstančiai analitikų aptarinėja Ukrainos krizę. Tai pagrindinė naujiena. Taip didėja spaudimas Rusijai.

Turime palaukti kas įvyks per artimiausias dienas, kai šie nauji duomenys pasieks Europos ir viso Vakarų pasaulio visuomenes. Daugėja spaudimo vyriausybėms imtis ryžtingesnių veiksmų.

Alfa.lt: Ar yra pakankamai nenuginčijamų įrodymų dėl to, kad Rusijos remiami teroristai Rytų Ukrainoje, numušė keleivinį lėktuvą, nes žinant Rusiją, ji visada viską neigia, bando suvelti, iškreipti?

A. Karatnycky: Logika tokia – tai įvyko sukilėlių valdomos teritorijos širdyje. Dešimčių kilometrų atstumu nevyksta jokios Ukrainos karinės operacijos. Ir logiška tai, jog tokios vertingos ginklų sistemos (kaip priešlėktuvinė raketinė sistema – Alfa.lt) statomos viduryje jų valdomos teritorijos, nes jeigu ją pastatytų teritorijos periferijoje, ji galėtų tapti Ukrainos kontrpuolimo taikiniu. Jei pažiūrėtumėte į vis dar sukilėlių valdomų teritorijų žemėlapį, tai ta vieta yra pats centras, užtikrintai valdomas sukilėlių. Jei pažiūrėtumėte į Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos žemėlapį, kuriame parodyta, kur vykdomi Ukrainos kariniai veiksmai, tai yra ties sukilėlių valdomos teritorijos ribomis, jie juda gilyn, tačiau jie nėra priartėję prie šios vietos bent 20–30 ar net daugiau kilometrų. Aišku, kodėl jie šį ginklą pastatė būtent toje zonoje, nes tai saugiausia vieta, iš kurios galima leisti raketas nesibaiminant, jog Ukrainos pajėgos ją perims ar sunaikins. Antra, turime žvalgybos slapta įrašytus pokalbius. Trečia, turime numušimo vietos geografinę padėtį. Ketvirta, daugybę nuotraukų. Kadangi gyvename išmaniųjų telefonų laike, turime šimtus žmonių, kurie gali fiksuoti kolonų judėjimą ir pan. Yra daugybė nuotraukų, kurias galima lyginti „Google Earth“ su įvairiomis vietomis, todėl labai lengva įrodyti, kur ginklas buvo, ir įrodyti, jog ši vieta buvo valdoma būtent sukilėlių. Yra labai daug informacijos. Taip pat ir Jungtinės Valstijos turi savo žvalgybos šaltinius ir dalį savo turimų įrodymų pridės prie jau ukrainiečių surinktų įrodymų.

Patys save įdavė, bando naikinti įrodymus

Alfa.lt Ar Ukrainos saugumo tarnybų paviešintų Rusijos remiamų teroristų tarpusavio pokalbių tikrumu galima tikėti, pastarieji dabar bando gintis, jog taip nekalbėjo?

A. Karatnycky: Po to, kai „Ukrainskaja pravda“ perskaičiau, jog virš Ukrainos teritorijos numuštas lėktuvas, iškart atsidariau keletą sukilėlių socialinių puslapių „vKontakte“ tinkle. Ir ten pamačiau jų pašnekesius ir tai, jog jie prisiima atsakomybę už numuštą lėktuvą. Tai įvyko labai greitai. Igorio Girkino puslapyje, kuriame jis skelbia duomenis apie vykdomas karines operacijas, taip pat kitame puslapyje, kuris administruojamas Sevastopolyje, ir pan. Tai vyko tiesiogiai, ir šis turinys užfiksuotas. Tai patvirtina ne tik paskelbti pokalbiai, bet ir pačių sukilėlių pareiškimai, kad jie numušė ukrainiečių transporto lėktuvą „AN-26“. Internetiniame susirašinėjime viskas buvo aišku, iki išaiškėjo, jog tai vis dėlto buvo keleivinis lėktuvas. Ir tada jie visa tai pradėjo šalinti iš socialinių tinklų, bet tai, kas buvo, yra užfiksuota. Pats stebėjau, kaip jie prisiėmė atsakomybę už numušimą ne viename puslapyje.

Alfa.lt: Ši raketinė „Buk“ sistema, su kuria, kaip įtariama, buvo numuštas lėktuvas, yra atgabenta iš Rusijos ar pavogta iš Krymo?

A. Karatnycky: Na, Rusija dabar teigia, kad Krymas yra jos teritorija, kurios sienas ji kontroliuoja. Tačiau kaip rodo Ukrainos paviešinti slapta įrašyti pokalbiai, ši sistema buvo atgabenta iš Rusijos Rostovo srities per Ukrainos sieną į Ukrainos teritoriją. Atgabenta sistema buvo iš Rusijos teritorijos – nesvarbu, ar ji Rusijos, ar pavogta iš Krymo. Nėra lengva nusitaikyti ir paleisti raketą į labai greitai skrendantį lėktuvą, kol jis yra sistemos galimybių zonoje. Tokią sistemos operatorių komandą užtrunka parengti ne vieną mėnesį. Tai jeigu sukilėliai neva sistemą pavogė iš ukrainiečių, tai iš kur komanda? Kas ją parengė? Reikėtų išvogti ir komandą kartu. Tai jeigu jie ją pavogė iš ukrainiečių, tai jiems būtų reikėję tai žinoti ir iš anksto rengti tokią komandą mėnesių mėnesiais… Tačiau dar viename iš Ukrainos slapta fiksuotų pokalbių būtent ir kalbama apie sistemos komandą, kuri atvyksta kartu su sistema. Tai Rusijos parengta ir apmokyta operatorių komanda, techniškai parengta naudoti įrangą. Rusijos „pirštų antspaudai“ palikti visur aplinkui…

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top