Ką Rusijos prezidentas ruošia Lietuvai? Interviu su buvusiu prezidento Putino patarėju

„Alfa“ savaitė“

Kaip Rusija planavo karą prieš Ukrainą ir ką ruošia Lietuvai bei Baltijos valstybėms? Ar Rusija gali panaudoti taktinį branduolinį ginklą prieš ne branduolines valstybes? Kas laukia Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos? Ar Vladimiras Putinas yra savarankiškas politinis lyderis ar oligarchų marionetė? LNK „Alfa“ savaitėje“ laidos vedėjas klausė Rusijos prezidento Vladimiro Putino buvusio patarėjo Andrejaus Ilarionovo. Kalbino laidos vedėjas Tomas Dapkus. Alfa.lt skaitytojams siūlome platesnį pokalbio variantą.

T.Dapkus: Buvote Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėju. Karas prieš Ukrainą, įvairūs agresyvūs veiksmai prieš Baltijos šalis. Kaip tokie sprendimai priimami? Ar V.Putinas pats juos priima savarankiškai, ar įvairūs klanai?

A.Ilarionovas: Karas prieš Ukrainą pradėtas planuoti mažiausiai nuo 2003 metų vasaros. Tai yra prieš dešimt metų nuo jo realios pradžios. Buvo įvairių skirtingų stadijų. Nuo 2005 metų pradžios – Oranžinės revoliucijos ir Viktoro Juščenkos pergalės Ukrainos prezidento rinkimuose – prasidėjo sisteminė milžiniška Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) veikla, nukreipta prieš Ukrainą, sukuriant separatizmo ir pogrindinės veiklos židinius Kryme ir Donbase. 2005 metų pradžioje pastebėtas kuopelių formavimas, ginklų ir literatūros tiekimas, atsirado vadinamųjų Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ simbolika. Tai 2005 metų sausio ir vasario mėnesiai.

2008 metais Vladimiras Putinas NATO viršūnių susitikime Bukarešte pareiškė, kad Ukraina nėra tikra valstybė, kad pusė jos teritorijos priklauso Rusijai. Ir tai pareiškė dalyvaujant dešimčiai užsienio valstybių vadovų, įskaitant Jungtinių Valstijų prezidentą George’ą W. Bushą. Tą patį mėnesį buvo publikuotas viešumon nutekintas Rusijos ginkluotojų pajėgų Generalinio štabo vienas iš sukurtų karinės operacijos prieš Ukrainą slaptas planas. Jame numatytas motorizuotų pėstininkų ir šaulių, tankų ir sunkiosios technikos panaudojimas, užgrobiant Krymą, Rytų Ukrainą, vėliau centrinę jos dalį ir visa tai vainikuojama branduoliniu smūgiu prieš Ukrainos ginkluotąsias pajėgas Kijevo pietvakariuose.

Tikras karas buvo pradėtas 2013 metų liepos 27 dieną, kai Rusijos prezidentas V. Putinas Kijeve, švenčiant Kijevo Rusios krikšto jubiliejų, padarė ideologinį programinį pareiškimą, kuriame pasakė, kad nėra tokių tautų, kaip ukrainiečiai ir baltarusiai, o yra tik viena rusų tauta, ir tikslas yra atstatyti vieną valstybingumo stogą virš vieningos didžios tautos. Tai karo prieš Ukrainą pradžia, tačiau drauge ir karas už vadinamojo rusų pasaulio sukūrimą likviduojant nacionalines Ukrainos ir Baltarusijos valstybes. To dar nematėme, tačiau operacijos pradžia paskelbta būtent prieš pusantrų metų.

T.Dapkus: O Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka yra savarankiškas lyderis ar Rusijos marionetė?

A.Ilarionovas: Nepaisant svarių Rusijos subsidijų ir dotacijų Baltarusijos ekonomikai, tačiau jis nepriklausomas lyderis. Dabar Baltarusijos prezidentas itin baiminasi situacijos vystymosi, nes puikiai supranta, kas įvyks, jei prasidės kitas šio karo etapas ir veiksmai bus perkelti į Baltarusijos teritoriją.

2013 metų lapkričio 9 d. Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius buvo iškviestas į Rusiją, tačiau neatvyko nei iki Maskvos, nei iki Sočio, o atsidūrė vienoje iš karinių bazių, kurioje prezidentas V. Putinas ir kiti asmenys šantažavo V. Janukovyčių, kad jis nepasirašytų sutarties su Europos Sąjunga dėl integracijos. Priešingu atveju, kaip sakė V. Putinas, jis atims Krymą ir Sevastopolį, o paskui dar 11 Ukrainos sričių, įskaitant Kijevo miestą.

Kitas etapas – 2014 vasario 20 d., kai prasidėjo grynai karinė operacija. Pradžioje buvo hibridinės operacijos: sanitarinis karas, ekonominis, finansinis, politinis, diplomatinis spaudimas, šantažas. Tačiau vasario 20 d. – keturios dienos iki V. Janukovyčiaus pabėgimo – prasidėjo karinė operacija. Atkreipiu dėmesį, kad ji prasidėjo dar tada, kai V. Janukovyčius dar buvo visateisis ir legitimus Ukrainos prezidentas, esantis Kijeve. Nepaisant to, Rusijos ginkluotosios pajėgos pradėjo šią operaciją. Šią datą (nuo vasario 20 d. iki kovo 18 d.) Rusijos gynybos ministerija įamžino savo medaliuose dėl Krymo sugrąžinimo.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top